Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 00:44 Bu haber 2234 kez okundu
 
Milli Eğitime Verdi Veriştirdi
Ağaç, Sınavla Öğrenci Alacak Okullar Listesi İle İlgili Açıklamalarda Bulundu.
SİYASET Haberi
 Milli Eğitime Verdi Veriştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç hafta içi yayınlanan sınavla öğrenci alacak okulların listesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında Fen Lisesine giremeyen öğrencilerin neredeyse yarısının zorunlu olarak imam hatip lisesine yönlendirildiğine dikkat çeken Ağaç, yayımlanan listede; Fen Lisesi, Endüstri Mesleki Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, İmam Hatip lisesi var ancak Anadolu lisesinin olmadığını söyledi.

Konu ile ilgili daha önceki günlerde ailelerin talebine yetkililere ilettiğini, Ali Fuat Kadirbeyoğlu(AFK) Anadolu lisesinin de mutlaka sınavla alınacak okullar arasına alınması hususunda söz aldığını kaydeden Ağaç, “Bu konuda kimse topu taca atmasın. İllerde hangi okulların sınavla öğrenci alacağını belirleme yetkisi illere bırakılmıştı. AFK, en az Fen Lisesi kadar, hatta belki de ondan bile başarılı bir okuldu” dedi.

“Eğitimin Köküne Kibrit Suyu Döktünüz”

Gümüşhane Lisesinin yıkıldığına, AFK’nın da liste dışı bırakıldığına vurgu yapan Ağaç, “Fen lisesi kontenjanını düşük tuttunuz. Fen lisesinin dışında nitelikli eğitim veren başka okul bırakılmadı. Yani kısaca Gümüşhane’de bilimsel eğitimin köküne kibrit suyu döktünüz. Fen lisesine giremeyen öğrencilerin önemli bir bölümünü ise; öğrenciler istemediği, aileler tercih etmediği için kontenjanları her yıl boş kalan ve üniversite sınavında başarısı sadece yüzde 15 olan İmam Hatip’e mecbur ve mahkûm bırakmak; bu ile ve bu ilin çocuklarına yapılabilecek en büyük kötülüktür. Yazık değil mi?” diye sordu.

“Özel Okul Zorunlu Adres Haline Getirildi”

Yayımlanan liste ile parası olanların çocukları için özel okulu neredeyse zorunlu adres haline getirildiğine işaret eden Ağaç, “Peki, bu ülkede kaliteli, bilimsel ve nitelikli eğitim hakkı; her vatandaşın eşit ve ücretsiz alacağı bir hak değil mi? Parası olmayan veya çocuğunun eğitimine istediği halde para ayıramayan dar gelirli aileler ne yapacak? Tek hayalleri ve umudu iyi okullarda okuyarak, iyi bir üniversiteye girebilmek olan Gümüşhaneli çocukların hayallerini yıktınız” ifadelerini kullandı.

EğitimBir-Sen’e Yüklendi

Açıklamasında EğitimBir-Sen’e de yüklenen Ağaç, “Ne zaman kıl-tüy, saç-sakal, kravat ve kıyafet gibi teferruat işleri bırakıp; bu ilin eğitiminin gerçek sorunlarına sahip çıkacaksınız?” diye konuştu.

“Çocuklarınızın Geleceğine Sahip Çıkın”

Son söz olarak; ailelere seslenen Ağaç, “Garip-guraba, fakir-fukaranın çocukları İmam-Hatip’e yönlendirilirken; parası olanlar, AKP’li siyasiler ve bürokratlarının pek çoğu, ihale, iş vb. kayırmalarla AKP’den geçinen tuzu kurular, devlet protokolünün bu ilde önde gelenleri, pek çok din görevlisi ve hatta bu ilin Müftüsü bile çocuklarını İmam-Hatip’e değil; özel kolejlere gönderiyor haberiniz olsun. Peki bütün bunlara hala sessiz mi kalacaksınız? Hala mı sizlere bu tür dayatmalara itiraz etmeyeceksiniz? Çocuklarınızın geleceğine de mi sahip çıkmayacaksınız? Siz bilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Milli, Eğitime, Verdi, Veriştirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı