Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 22:51 Bu haber 882 kez okundu
 
Miraç kandili mesajları
Gümüşhane'de Miraç Kandili nedeniyle yayımlanan kutlama mesajları.
GÜMÜŞHANE Haberi
Miraç kandili mesajları

VALİ KAMURAN TAŞBİLEK

“Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (SAV)’in, Yüce Allah’ın sonsuz kudreti ile bir gecede, önce Mescid-i Aksa’ya getirilip ardından da Sidretü’l Münteha denilen en üst makama yükseltilişini ifade eden Miraç, Hz. Peygamberimizin şahsında insanlığa sunulmuş ulvi bir yükselişin sembolüdür.

Müslümanlar için ilahi rahmet ve lütuflarla dolu olan bu gecenin insanlık için huzur, barış ve kurtuluşa vesile olmasını temenni ediyor, tüm halkımızın Miraç Kandilini en kalbi dileklerimle kutluyorum.” 

MİLLETVEKİLLERİ HACI OSMAN AKGÜL, CİHAN PEKTAŞ

“Üç aylar içerisinde idrak edeceğimiz mübarek gecelerden biri olan Miraç Kandili’ne erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Miraç, Sevgili Peygamberimizin yaptığı mukaddes ve manevi bir yolculuktur: Maddeden uzaklaşarak manaya ulaşmak, fani olandan vazgeçip baki olana yönelmektir. 

Müslümanlar için ilahi rahmet ve lütuflarla dolu olan Miraç; her zorlukla beraber bir kolaylığın olduğuna inanmayı, Rabbimizin rahmetinden ümidi kesmemeyi öğretir. Miraç gecesinde insanoğlu, kendi iç dünyasında yaptığı yolculukla nefsini kötülüklerden arındırmak, iyilik ve güzelliklere vesile olmak için önemli bir fırsat yakalamaktadır. 

Bu duygu ve düşüncelerle, mübarek Miraç Kandilinin; insanlığın hidayetine, dünyada adalet, huzur ve barışın teminine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diler; bütün İslam Âleminin kandilini tebrik ederiz.” 

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. 

Başkan Çimen yayımladığı mesajda; Yüce dinimiz İslâm’ın en önemli gecelerinden biri olan bu mübarek gecede; Peygamber efendimizin Allah katına yaptığı kutlu yolculuğunun anlamının kavrandığı, gönüllerimizde müstesna bir coşkunun yaşandığını, bütün beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa ve yüce mertebeye yükselişin olduğunu belirtti. 

Miracın sırlarla dolu bir yolculuk olduğunu da ifade eden Başkan Çimen, “İnanç dünyamızda vazgeçilmez bir yere sahip olan Miraç Kandili’ni en iyi şekilde idrak etmemiz gerekir. Üç ayların manevî hayatımıza getirdiği bereketle birlikte dinî hayatımızda da önemli bir yeri olan Miraç gecesine ulaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu mübarek gecede elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalıyız. Kardeşlik ve birlikteliğimizin güçlenmesine, insanî ve ahlaki meziyetlerin yeniden yeşermesine gayret göstermeliyiz. Yüreklerimizi kin ve nefret duygularından arındırmak, dostluklarımıza daha da önem vermek için bu mübarek geceyi büyük bir fırsat olarak görmeliyiz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) miraca çıkışının anlamını kavramalı ve insan olarak vazifelerimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışmalı, bu gece vesilesiyle insanları birbirine yakınlaştıracak, sevgi ve kardeşlik iklimini sağlayacak işler yapmanın yollarını aramalıyız. Miraç Kandili’nde başta İslâm Dünyası olmak üzere insanlığın içinde yaşadığı kan ve vahşet sarmalından çıkması için dua etmeliyiz. Kutladığımız mübarek gecenin bütün dünyada barışa, huzura ve kardeşliğe vesile olmasını temenni ediyor. Sağlık, barış ve huzur dilekleriyle halkımızın ve tüm İslam aleminin Miraç Kandili’ni kutluyorum” dedi.

KELKİT BELEDİYE BAŞKANI AZİZ NAS

Kelkit belediye başkanı Aziz Nas, Miraç kandili dolaysıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Nas, Mesajında; İslam âleminin ve Aziz Milletimizin Miraç Kandili mübarek olsun.
Bu mübarek gecenin, içinde bulunduğumuz sıkıntılı günleri geride bırakmamıza yardımcı olmasını temenni ediyorum.
Rabb'im ülkemizi ve milletimizi korusun dedi.

REKTÖR PROF.DR. HALİL İBRAHİM ZEYBEK

“Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) ’in bütün insanlığı temsilen Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ'ya, oradan Cenab-ı Hakkın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen Miraç Gecesi, insanlığın önüne açılan sınırsız yükseliş ufku olan feyiz ve bereketin arttığı bir gecedir. Bunca sıkıntı ve felaketin arasından yalnız Allah’a sığınmalı ve yardım dilemeliyiz. Bu özel geceyi fırsat bilerek birbirimize kenetlenmeli ve kardeşlik duygularımızı daha da pekiştirmeliyiz. Hele ki içinden geçtiğimiz şu günlerde buna her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. İnanıyorum ki Allah’ın bir kez daha idrakini nasip ettiği bu mübarek gecede yapılacak ibadetler ve dualar İslâm âlemine daha büyük hayırlar getirecektir. 

Bu vesileyle Gümüşhane Üniversitesi olarak Miraç Kandili’nin üniversitemize, şehrimize ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyor; mübarek kandilinizi en kalbi duygularımla kutluyorum.”

İL EMNİYET MÜDÜRÜ ÖMER FARUK KARATAŞ 

“Tüm insanlığa rahmet elçisi olarak gönderilen Hz. Muhammed (S.A.V.)’in Allah katına çıktığı gece olan Miraç Kandilinin ülkemize, İslam alemine ve tüm insanlığa daha çok sağlık, huzur  ve hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan diler;  tüm dünyayı etkisi altına alan ve sağlığımızı tehdit eden Koronavirüsü nedeniyle bütün dünya milletlerinin zor günler geçirdiği, ancak gelecek adına umut dolu olduğumuz şu dönemin insanlık adına yeniden bir uyanışa vesile olmasını temenni eder, bu önemli gece dolayısıyla aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnetle yad eder, Türk İslam aleminin mübarek Miraç Kandilini  kutlarım.”

TÜRK DİYANET VAKIF-SEN İL TEMSİLCİSİ KÖKSAL SEVİM

                                       
“21 Mart Cumartesiyi Pazara bağlayan gecede idrak edeceğimiz Miraç gecesinin sağlık, sıhhat ve huzura kapı olmasını diliyorum.

Günümüzde, dünyanın her tarafında ve bütün insanlar olarak büyük sıkıntılar çekmekteyiz. Deprem, çığ, sel, fırtına gibi doğal afetlerle karşı karşıyayız. Bunun yanında son zamanlarda bütün dünya ile birlikte ülkemiz de maalesef virüs tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır.

Bütün bunlar da göstermektedir ki; insanoğlu teknolojik olarak ne kadar ileriye gitse de çaresiz olduğu zamanlar olabilmektedir. Gözle bile göremediğimiz bir virüs bütün insanlığı esir almış durumda.

Yüce Allah’ın, “Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma! Ne yeri yarabilir ne de dağlarla boy ölçüşebilirsin” (İsrâ-37) buyruğunu bugün bir kez daha hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Dünyanın her yerinde, özellikle de Müslüman nüfusların yoğun olduğu ülkelerde, bir hiç uğruna binlerce çocuğun öldürülmesi, masum insanların vatanlarından sürülmesi, mazlumların ahları unutulmamalıdır.

İçerisinde birçok hikmetlerin bulunduğu, manevi mübarek bir yolculuk olan Miraç gecesini gerektiği gibi idrak edebilmeliyiz.

Bu geceyi bir başlangıç yaparak; fert fert yeniden dirilişe, gönüllerimizin temizliğine, ahlaki yükselmemize ve her şeyi yaratan ve yaşatan Yüce Allah’a kulluğumuzu gözden geçirmemize vesile yapmalıyız.

İnsan olarak iç dünyamıza yeniden bir yolculuk yapmalıyız. Sevgili Peygamberimiz’in (sas) emri gereğince; güzel ahlaklı, yardımsever, saygılı, temiz, nezih vb güzel hasletlerle bezenmiş kişi ve toplum oluşturabilmeliyiz. Böylelikle manevi yükselişe erişmiş ve miracı idrak etmiş olabiliriz.

Miraç gecesinde; karşılaştığımız zorlukların bir an önce aşılması, ülkemiz başta olmak üzere, bütün insanlığın yaşadığımız virüs belası başta olmak üzere, görünür ve görünmez bütün kötülüklerden kurtulmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Virüs sebebiyle, Devletimizin bütün kurumlarıyla birlikte, Diyanet İşleri Başkanlığımızın aldığı kararlara da bütün vatandaşlarımızın uymalarını, din görevlilerimize yardımcı olmalarını özellikle istirham ediyorum.

Bu duygularla; evlerimizde idrak etmek zorunda olduğumuz Miraç Gecenizi tebrik ediyor, bu mübarek gecede yapılan duaların kabul edilmesini, bütün insanlığı tehdit eden virüs başta olmak üzere, bütün kötülüklerin yok olmasını, kalıcı bir huzur, sağlık ve esenlik olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Miraç, kandili, mesajları,
Yorumlar
Haber Yazılımı