Haber Detayı
20 Eylül 2016 - Salı 00:01 Bu haber 2684 kez okundu
 
“Mutlak Suretle Bilimsel Bir Eğitimle Çocuklarımızı Yetiştirmeliyiz”
2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlaması ve İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında, Işıl Sema Doğan İlkokulu’nda tören düzenlendi.
- Haberi
“Mutlak Suretle Bilimsel Bir Eğitimle Çocuklarımızı Yetiştirmeliyiz”

2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlaması ve İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında, Işıl Sema Doğan İlkokulu’nda tören düzenlendi. 

Törene Gümüşhane Valimiz Sayın Okay Memiş, Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Hacı Osman Akgül, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve velileri katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan tören, okul öğrencileri Eylül Sena Demir, Nisanur Evcan, Fatma Güzel Gül ve Selen Hazal Ayaz adlı öğrencilerin günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okumasıyla devam etti.

Törende, Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Hacı Osman Akgül’ün ardından yaptığı konuşmada, öğrenci, öğretmen ve veli arasındaki iletişimin önemine dikkat çeken Sayın Valimiz, “Üçlü denge olmazsa eğitimde başarı ve kaliteyi sağlamamız çok zor. Öğrenci, öğretmen ve veli üçlü dengesi şart. Çocuğuyla çok ilgili olmayan velilerimiz var. Bu konuda mutlaka duyarlılık göstermeleri gerekiyor.” dedi.

Öğretmenlerden de tüm öğrencilere mutlaka eşit davranılmasını isteyen Sayın Valimiz, “Çocuğa, ne Vali’nin çocuğu diye, ne Belediye Başkanı’nın, ne zengin birisinin çocuğu diye farklı davranan öğretmen istemiyoruz. Bir çobanın çocuğu da değerli, bir hizmetlinin çocuğu da değerli. Bu çocuklar sizlere emanet.” diye konuştu.

Gümüşhane’yi bütün ilçeleri ve bütün köyleriyle daha yaşanılabilir bir kent haline getirmenin de kendi ödevleri olduğunu ifade eden Sayın Valimiz “Yollarıyla, kamu hizmetlerinin tamamıyla, eğitimiyle, öğretimiyle, fiziksel mekanlarıyla bizler iyileştireceğiz ama niteliği de öğretmen arkadaşlar olarak sizler işleyeceksiniz. Elinizde bir maden var. Bu madeni nasıl işlerseniz o çocuklar öyle yetişecek, ne verirseniz onu alacaklar. İyi öğretmen olmak çok zor bir şey değil. Biraz fedakarlık ve samimiyet istiyor.” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane’de ikili eğitim yapılmadığını, bunun da önemli bir unsur olduğuna değinen Sayın Valimiz, “Yeni okul ihtiyacımız neredeyse yok gibi. Mevcutların standartlarını da yükseltiyoruz. Dolayısıyla biz ödevlerimizi yapıyoruz. Sizler de ödevinizi yapmalı, bu çocukları değerler eğitimiyle beraber iyi yetiştirmeliyiz. Mutlak suretle bilimsel bir eğitimle çocuklarımızı yetiştirmeliyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak ve onu aşmak için bilimsel eğitim vermeliyiz. Ancak bilime taparcasına bilimsel eğitim değil. Bunun modası geçti. O materyalist felsefe değişmeye başladı. Bilginize tapmayacaksınız. Dolayısıyla değerler eğitimiyle beraber yerli, milli ve manevi bir eğitim verirsek çocuklarımıza başarılı oluruz. Yerli, milli ve manevi bir eğitimle geleceğimizi şekillendirebiliriz.” dedi.

Hiçbir öğrencinin de sürekli yükselen bir grafikle eğitim ve öğretimine devam etmeyeceğinin altını çizen Sayın Valimiz  “Yaşadığı sorunlardan kaynaklı iniş ve çıkışları olabilir. Ama bütün çocuklar zekidir. Bunu unutmayalım. Her çocuğun hayatında ailesinde yaşadığı şeylerden dolayı eğitim grafiği sürekli yükselmez. Buna mutlaka dikkat edeceksiniz. Eğer grafik düşüyorsa mutlaka bir sebebi vardır. Bunu araştırıp, bulup o çocuğu mutlaka desteklemek zorundasınız.” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerin aydın insanlar olduklarını, yeni atanan öğretmenlerin de şehirle kaynaşmasını çok istediklerini belirten Sayın Valimiz “İnsanlar terbiyeyi ailesinde, kültürü okulda öğrenir. Bazı okullar diğer okullara göre kültürel değerleri daha yüksek okullardır.” diye konuştu.

FETÖ’nün üretimde olmadığını fakat eğitimde yuvalandıklarını dile getiren Sayın Valimiz, “Sizlerin arasındaydılar. Eğitimi tercih ettiler. Neden? Nesiller yetiştireceklerini düşündüler. Her türlü siyasal sistemin, yönetimin eksikleri olabilir ancak hiçbir darbe teşebbüsü meşru görülemez. Ne Fetullahçı darbe girişimi ne de başka gerekçelerle yapılacak darbe girişimi meşru görülemez. Lütfen kendi anayasal değerlerimize, Cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkarak, herkesi kucaklayarak eğitim ve öğretimimize devam edelim.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sayın Valimizin konuşmasının ardından, Işıl Sema Doğan İlkokulu 4. sınıf öğrencileri, 1. sınıf öğrencilerine ‘Hoş geldin çiçeği’ hediye ettiler. 

Düzenlenen törenin ardından Gümüşhane Valimiz Sayın Okay Memiş ve protokol üyeleri, anasınıflarını ve 1. sınıfları ziyaret ederek, okula yeni başlayan miniklere çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Işıl Sema Doğan İlkokulu’ndaki törenin ardından Sayın Valimiz ve beraberindeki protokol üyeleri, Turkuaz Koleji’nde düzenlenen törene de katıldılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Mutlak, Suretle, Bilimsel, Bir, Eğitimle, Çocuklarımızı, Yetiştirmeliyiz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı