Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 23:51 Bu haber 1539 kez okundu
 
Olgun'dan değerlendirme toplantısı
Misli.com 2.lig, Beyaz Grupta mücadele eden Gümüşhanespor kulübü başkanı Vahit Olgun, transfer yasağının kaldırılmasının ardından transfer ettikleri 22 futbolcuyla birlikte eksiklerinin kalmadığını, birkaç hafta sonra keyifle bir Gümüşhanespor izleyeceklerini söyledi.
GÜMÜŞHANE Haberi
Olgun'dan değerlendirme toplantısı

Misli.com 2.lig, Beyaz Grupta mücadele eden Gümüşhanespor kulübü başkanı Vahit Olgun, transfer yasağının kaldırılmasının ardından transfer ettikleri 22 futbolcuyla birlikte eksiklerinin kalmadığını, birkaç hafta sonra keyifle bir Gümüşhanespor izleyeceklerini söyledi.

Kapanma noktasına gelen kulübü ekibiyle birlikte yeniden ayağa kaldıran, önce transfer yasağını kaldırtan ardından 3 gün içerisinde 22 futbolcu transfer ederek büyük bir başarıya imza atması nedeniyle taraftarlar tarafından sosyal medyada ‘Süpermen’ diye nitelendirilen Başkan Olgun, bazı yöneticilerle birlikte kulübün Tekke köyünde bulunan tesislerinde gazetecilere yönelik istişare ve değerlendirme toplantısı düzenledi.

Tarihinde ilk kez kadınlarında yönetim kuruluna girdiği Gümüşhanespor’da başkan Olgun, 11 Eylül’de başlayan süreci anlattıktan sonra yaklaşık 1,1 milyon lira ödeme ile takımı eski futbolcularla sahaya çıkardıklarını, kongreden sonra çalışmalara başladıklarını söyledi.

“Bütün olumsuzluklara ve imkansızlıklara rağmen 3 haftada milletin ve kamuoyunun beklentilerinin çok ötesinde bir takım ortaya koyduk”

Göreve gelirken işlerinin zor olduğunun farkında olduklarını kaydeden Olgun, “Gümüşhanespor'un mali durumunu biliyorduk. Gümüşhanespor'un yaklaşık kongrede 12,5 milyonluk bir borç yükü bize aktardılar ama daha sonra yapmış olduğumuz görüşmelerde ortalama 1 milyon lira daha farklılık olduğunu çünkü futbolcu ve avukat alacaklarının mahkeme süreçleri yapıldıktan sonra faizlerle birlikte onlarında alacakları ile birlikte 13,5 milyona yakın bir borç olduğu ortaya çıktı. Önce tabloyu önümüze koyduk ve Gümüşhanespor'un mevcut altyapıdan çıkardığımız futbolcularla birlikte ve geçen seneden bizde devam eden 13 kardeşimizle sözleşme imzalayarak sezona en azından besmele çektik, kampsız da olsa. Gümüşhanespor'un çok gollü bir mağlubiyetle döneceği izlenimi kamuoyunda vardı. Fakat sporcu kardeşlerimiz yüreklerini, bedenlerini ortaya koyarak gösterdiler. Fikstür olarak baktığımızda çok şeylerin kaydedilmediğini belki de bizim grupta en az gol yiyen takım olma özelliğine sahip olduğumuzu dile getirmek istiyorum. Yani bütün olumsuzluklara ve imkansızlıklara rağmen 3 haftada milletin ve kamuoyunun beklentilerinin çok ötesinde bir takım ortaya koyduk. Ondan dolayı da biz mutluyuz. Hem teknik ekibimiz hem futbolcu kardeşlerimizi yürekten kutluyoruz” dedi.

“Alın terimizin yok edilmesine müsaade etmedik”

Gümüşhanespor'un borçlarından dolayı 3 puan silme cezası ile karşı karşıya olduğunu anlatan Olgun, “Geçen hafta Çarşamba sondu. Biz o gün akşama kadar 3 puan silme cezası ile ilgili neler yapabilirizi çok yoğun bir trafikle İstanbul’da yürüttük. Spor direktörümüz Tarık Özaslan da bizimle birlikte kampanya yürüttü. Kendisine de sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. O gün akşam olduğunda biz 3 puan silme cezasını kaldırmıştık, çözmüştük. Puan silmek çok kolay ama puan artı hanesine yazdırmak çok zordur. Alın terimizin yok edilmesine müsaade etmemiş olduk” diye konuştu.

“32 kişiyle mutabık kalarak yaklaşık 1,2 milyon lira gibi bir ödeme yaparak transfer yasağını kaldırdık”

Transfer yasağı ile neler yapılabileceği konusunda da değerlendirme yaptıktan sonra 27 futbolcu, teknik ekiple ve avukatlar dahil olmak üzere 32 kişiyle tek tek görüşerek, çözüm üreterek transfer yasağını kaldırmak üzere yoğun bir çaba sarf ettiklerini kaydeden Olgun, 32 kişiyle mutabık kalarak yaklaşık 1,2 milyon lira gibi bir ödeme yaparak transfer yasağını kaldırdıklarını söyledi.

Transfer yasağının çözülmesinde kendisini üzen birkaç husus olduğunu belirterek bunları kamuoyu ile paylaşan Olgun, “Bunların içerisinde daha önce Gümüşhanespor'da hocalık yapan Metin İlhan hocamızın 100 küsür bin lira alacağı vardı. Bu alacağıyla ilgili önce puan silme cezasının olduğu gün kendisini aradım. Hatta Gümüşhane’den birçok arkadaşımız aramış. Kendisi de bunu dile getirdi. Hocam bize yardımcı ol dedim. Bizi çok üzdüler onun için yapabileceğim bir şey yok dedi. Kendisine ya en azından 50-60 bin lira ödeme yapalım gerisine de birkaç ay bize süre ver dedim. Onu da kabul etmedi. Baktık ki hocamız bu konuda çok ısrarlı. Kendisine dedim ki hocam siz teknik ekipsiniz, 3 puanın hangi şartlarda kazanıldığını en iyi bilen insanlardan birisiniz. Bu insanların alın terini yok etmemiz gerekir. Hocamızı ikna edemedik ve parasının tamamını ödeyerek hem borç listemizden düşürmüş olduk hem de 3 puan silme cezasını ortadan kaldırmış olduk. Yine Mehmet hoca vardı onunla birlikte onun da parasının tamamını ödeyerek o 3 puan silme bölümünü kurtarmış olduk. 3 puandan kurtarınca bu sefer transfer yasağıyla ilgili bölüm geldi” ifadelerini kullandı.

“Futbolcularımıza teşekkür ediyoruz”

Geçmişte Gümüşhanespor’a hizmet etmiş, Gümüşhanelilerle birlikte gülmüş, ağlamış, bazen kupa kaldırmış, mutlu olmuş, mutluluklarını birlikte yaşamış birçok futbolcunun da çok iyi niyetli davrandıklarını belirterek, “Biz Gümüşhanespor'un önünde engel teşkil etmeyelim. Gümüşhanespor bizim için önemlidir. Marka değeri vardır. Bir çoğumuzda Gümüşhanespor’la birlikte büyüdük. Biz bunu yok sayamayız” dediklerini aktaran Olgun, bu futbolcuların tamamına teşekkür etti.

“Şahin Aygüneş’i kınıyorum”

Aynı durumdaki futbolculardan Şahin Aygüneş’i kınadığını kaydeden Olgun, bu durumla ilgili şunları söyledi: “Biz tüm arkadaşlara da şunu söyledik: Arkadaşlar sonuç itibariyle bu kulüp bugün biz varız ama bu kapı sizlere sonuna kadar açık. İhtiyaç olduğunda gelip tekrar bu kapılardan içeri girebilecek şekilde biz bu kapıyı arayalım sizde bu kapıyı kapatmayın ki tekrar bu kapılar hem sizler hem de diğer futbolcu kardeşlerimize açık olsun. Şahin Aygüneş kardeşimiz önce dedi ki bana 100 bin lira ödeme yaparsanız biz transfer yasağı kaldırırız ona 100 bin lira ödeme yaptık. Ertesi gün dedi ki ben alacağımın tamamını almadan transfer yasağını kaldırmam. Bu arkadaşımız daha sonra bu yasağın kaldırılmasına direnince dün yine 70 bin lira da alacağı vardı 170 bin liralık alacağının tamamını ödeyerek onu da federasyon bakiye borç listesinden düşürmüş olduk. Bu kardeşimizi tavrından dolayı da kınıyorum. 2 şekilde bir tavır vardır. Sonuçta bu alacaklar bizim dönemimizde oluşmuş bir alacaklar değil. İyi niyetlerle bu meseleleri çözmeye çalışan yönetim kurulu var ve iyi niyetle yaklaşan bir ekip varken siz nasıl olsa bunlar bu transfer yasağını açmak zorunda diyerek böyle bir durumu fırsata çevirmiş olmalarını üzüntüyle karşıladım. Bu arkadaşı şiddetle kınıyorum. Çünkü bunu kullanmazsak diğer arkadaşların hakkını gasp etmiş oluruz. 2 arkadaşımız daha var biraz bizi yordular ama sonuç itibariyle onlarla anlaşarak sorunu çözdük.”

“Bugüne kadar 2,5 milyon lira harcadık”

Sezon başlamadan önce ödedikleri rakamlar ve bu transfer yasağının kaldırılması sürecinde ödedikleri rakamların toplamının 2,5 milyona yaklaştığını dile getiren Olgun, “Bunlar kulübün borç hanesinde düşülen şeyler. Futbolcularımızın federasyonun alacakları rakamlardan düşecek, federasyondaki borçlarımız azalmış olacak. Yaklaşık 300 bin liraya yakında avukatlara ödeme yaptık. Avukatlar içerisinde çok iyi niyetli olan arkadaşlarımız da vardı. Onların da ödemelerini yaparak kulübümüzün önündeki engeli kaldırdık” dedi.

“Kulübümüzün transfer politikasına uygun şekilde 22 arkadaşımızla sözleşme imzaladık”

Transfer yasağının kaldırılması kararını nasıl verdiklerini anlatan Olgun, “3 maçta işte gördüğümüz husus şuydu: Arkadaşlar kamp yapmadıkları için tabiki yoğun bir çaba sarf ediyorlar, mücadele sarf ediyorlar ama sakatlık riski çok yüksek. Bir futbolcumuzda Niğde’de sakatlandı. Sakatlanmaların peş peşe gelebileceği düşüncesiyle transfer yasağını kaldırmaktan başka bir çaremiz olmadığını gördük. O doğrultuda çalışma yaptık. Transfer yasağını cuma günü kaldırmıştık. Cumartesi, pazar ve pazartesi 3 gün süreyle hem teknik ekibimizle hocamızla hemde spor direktörümüzle istişareler yaparak neler yapabilirizi, takımımızdaki eksik yanlarımız nelerse nerelere takviye yapabileceğimizi değerlendirdik ve bu doğrultuda da arkadaşlar transfer politikamızı oluşturduk. Transfer politikasını oluştururken de kulübümüzün mali tablosunu hiçbir zaman göz ardı etmeden, yapabileceklerimiz nelerse onları değerlendirerek alacağımız futbolcuları da kulübümüzün iç dinamik ve iç dengelerini bozmadan bizim ekonomi politikamızı da alt üst etmeden bize uyacak şekliyle görüşmeleri yaptık. Kulübümüzün transfer politikasına uygun şekilde 22 arkadaşımızla sözleşme imzaladık, kulübümüze transfer ettik. Bu 22 arkadaşımız içerisinde genç olan kardeşlerimizde var. Hatırlarsanız geçen yıl kulüp çıkmaza girdiği zaman altyapıdan futbolcu kulübe takviye yaparak 6 ay sonra oynayabilecekleri şekilde getirmiştik. Biz yine aynı durumla karşı karşıya kalmamak adına hazır transfer yasağını kaldırmışken en azından U 19 seviyesinde olan kardeşlerimizi de buraya katarak 6 ay bekleme süresini ortadan kaldırıp hiç olmazsa her dalda mücadele edebileceğimiz şekilde ekibimizi hazır tutma adına bedeller ödemeden maç başı oynayabilecekleri şekilde ve U 19 ligleri başlarsa oraya da katılabileceğiniz şekilde bir yapı oluşturduk” diye konuştu.

“Birkaç hafta sonra hepimiz keyifle bir Gümüşhanespor izleyeceğiz”

Gümüşhanespor’un şu an itibariyle eksik bir yanı olmadığını ifade eden Olgun, “Eksik olan bölümlerin tamamı takviyelerle tamamlanmıştır. Şuan Gümüşhanespor inşallah sadece belki çok kısa bir uyum süreci yaşayacaktır. Ama eminim ki birkaç hafta sonra hepimiz keyifle bir Gümüşhanespor izleyeceğiz. Eminim ki hepimiz Gümüşhanespor'un bugün hiçbirimizin hayal etmediği noktalarda olduğunu göreceğiz. Bundan yana en ufak bir endişemiz yoktur. Artık Gümüşhanespor emin ellerde, Gümüşhanespor emin adımlarla ileriye doğru gidecektir” ifadelerini kullandı.

“Transfer sürecinde 250’ye yakın sporcu önerildi”

2.Lig, Beyaz grupta Gümüşhanespor’un hem futbol mantığıyla hem yönetimsel mantığıyla hem de oyunuyla spor kamuoyuna ve sporseverlere keyifli bir süreç yaşatacağını dile getiren Olgun, “Yönetimde bu keyfi yaşatacaktır, teknik ekipte bu keyfi yaşatacaktır. Futbolcu kardeşlerimizle izleyenlere keyifli bir süreç yaşatacaklardır. Biz en azından bunun garantisini verebiliriz. Transfer yasağını kaldırdıktan sonra 22 futbolcumuzla kulübümüz adına sözleşme imzaladık. Gümüşhanespor formasını terletecekler, Gümüşhane bayrağını en üst düzeyde sallayabilecekleri durumda. Bu zaman zarfında bizlere de gerek hemşerilerimiz vasıtasıyla gerek dışarıda spor kamuoyu vasıtasıyla 250’ye yakın sporcu önerildi. Zaten bizim takımımız kamp yapmadan maçlarla başladı en azından yeni katılacak arkadaşların sadece uyum sorunu olsun kamp yapmış olsun bir takımla kamp yaptıktan sonra bünyemize katarsak bu ikinci bir zaman kaybına gerek kalmadan en azından emin adımlarla hedefimize ilerleriz düşüncesiyle fiyat politikamızı da o doğrultuda yaptık. Velimeşespor müsabakasıyla en iyi sonucu alarak yeni bir başlangıçla yeni bir dönemle hedefimize daha emin adımlarla gitme adına iyi bir şekilde devam etmiş olacağız” dedi.

“Yönetime ilk kez 2 hanımefendiyi dahil ettik”

Başkan Olgun, “Yönetim kurulu oluştururken ilk kez Gümüşhane'de 2 hanımefendiyi yönetime dahil ettik. Buradaki amacımız da hem tribünlerdeki izleyici kalitesini biraz daha yukarıya doğru çıkarmak hem Gümüşhane'de anneleri bu işe sahip çıkarmaktır. Annelerin sahip çıkmış olduğu hiçbir iş başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Eğer anneler sahip çıkıyorsa mutlaka başarı var demektir” diye konuştu.

“Şirketi kurduktan sonra kampanya yapacağız”

Yönetim kurulu üyelerinin tamamının üzerine düşeni yerine getirdiklerini, önümüzdeki haftalardan itibaren de artık sporseverlerin feryat ettiği ‘artık kampanyaları başlatın’ bölümüne start vereceklerini kaydeden Olgun, “Gümüşhanesporumuzun hesaplarında bloke var. Dolayısıyla gerek iddaa'dan gelen gelirler gerek dışarıdan yapılabilecek yardımların hiç birisi şuan kulübümüzde faal olarak kullanmayıp sadece borçlar ödeneceğini eden Gümüşhanespor adına şirket kurma yetkisini genel kuruldan almıştık. Şirket kurma çalışmamız da tamamlandı. Gümüşhanespor kulübü adına şirketimizin kuruluşu tamamlanmış olacak ve bundan sonraki tüm organizasyonları o şirketimiz üzerinden yürüteceğiz. Tüm kampanyalar o şirket üzerinden yürüyecek. Biz bize yeteriz Gümüşhane’de bunun üzerinden ilerlemiş olacak. Eminim ki bir yıl sonra yapacağımız çalışmalarla Gümüşhanespor'un önünün tamamen açıldığı, hiçbir platformda transfer yasaklarının konuşulmadığı, artık hiç kimsenin Gümüşhanespor'a gitmeyelim orada yönetimsel sorunlar ve zaafların yaşandığı algısının tamamen değişmiş olduğu, buranın huzurlu, mutlu bir yuva olarak değerlendirildiği süreci hep birlikte görmüş oluruz. Bizimle birlikte yüreği çarpan sporseverlere de teşekkür ediyorum. İnşallah biz birlikte bu işi başaracağız” şeklinde konuştu.

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Olgun, “Bizim 225 bin liranın üzerinde futbolcumuz yoktur. En üst limitimiz 225 bin lira ve bunun altına doğru devam ediyor. Birçok arkadaşımız da maç başı alacak şekilde peşinatları da çok düşük tutacak şekilde bir politika belirledik” dedi.

“Yönetim kurulu görev dağılımı yapacak”

Önümüzdeki hafta Velimeşe maçından sonra Gümüşhane'de tüm yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla toplantı yaparak görevlendirmeleri yapacaklarını kaydeden Olgun, “Meşale İstanbul'dan yakıldı ve Gümüşhane'yi aydınlatmak üzere buraya geldi. Tüm Türkiye'deki tüm dünyadaki Gümüşhaneliler de bu meşalenin içerisinde bir damlacık da olsa katkı sunmalarını bekliyoruz. Çetin Rıza Tanış başkan vekilimiz olarak görev yapacak. İsa Şanlıtürk Genel Sekreterimiz olacak. Fikret Orak asbaşkan olarak devam edecek. Erol Ocaklı tesislerden sorumlu. Şuan itibariyle boşluk oluşmaması adına görevlerimizi yürüteceğiz. Önümüzdeki hafta da görevlendirme yapılacak. Özellikle anneleri hem stada hem tribüne hem de merkezde spora bir heyecan katılmaları için onlara da çok görevler düşecek” diye konuştu.

“Şehirde heyecan oluşturun”

Başkan Olgun, Gümüşhane’de yaşayan vatandaşlardan, esnaflardan liglerin başlaması ve Gümüşhanespor’la ilgili bir heyecan oluşturulması adına şehir içerisinde pankartlarla, afişlerle Gümüşhanespor'a başarı dilekleri iletilmesini isteyerek, gazetelerden de maçların oynanmasından bir gün önce şehirde yarın maç olacağı havasının oluşturulması noktasında destek ve katkı beklediklerini ifade etti.

“Ziya Doğan Gümüşhane'nin yetiştirdiği bir kıymet ve değerdir”

Gazetecilerin eski teknik direktör hemşehrimiz Ziya Doğan’la ilgili bir sorusunu cevaplandıran Olgun, “Ziya Doğan hocamız en başta transfer yasağının kaldırılmasıyla ilgili bana ne düşüyorsa hemen direk avukatına talimat vererek bu meseleyi gerçekleştirdi. Alacaklarıyla ilgili 160 bin liraya yakın bir alacağı görünüyor. Eminim ki işler yolunda gitmeye başladığında Ziya Doğan hocamız alacağından feragat edip hatta bu kulübe katkı sunacağından en ufak bir endişem yoktur. Alacağından vazgeçip kulübede katkı sunabilecek durumda. Ziya Doğan Gümüşhane'nin yetiştirdiği bir kıymet ve değerdir. O da üzerine düşeni yapacaktır” dedi.

“Teşekkür ediyorum”

Başkan Olgun, “Gümüşhanespor otobüsümüzü bize tahsis eden ve her platformda yanınızda yer alan, yer almaya devam eden Gümüşhane Belediye Başkanımız Ercan Çimen’e özellikle huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yine yönetim kurulumuzda olan ama Gümüşhanespor deyince akan suların durduğu ArzularKabaköy Belediye Başkanımız Çetin Rıza Tanış’a teşekkür ediyorum. Ve bize desteklerini sunacaklarını beyan eden Gümüşhanemizin 5 ilçe belediye başkanına ve belde belediye başkanlarının huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Gümüşhane Valiliğimiz de bu işi mutlaka bir noktasında olacaktır. Biz hiçbir kurum ve kuruluşumuzun ne zan altında bırakarak ne töhmet altında bırakarak hedefimize varmak istemiyoruz. Biz yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla birlikte Gümüşhanespor camiası, taraftarı ve Gümüşhanelilerle birlikte bu taşın altına elimizi koyduk” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Olgun'dan, değerlendirme, toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı