Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 21:55 Bu haber 3551 kez okundu
 
‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’
Gümüşhane'de ‘Öncelik yayanın, öncelik hayatın’ sloganıyla düzenlenen etkinlikte ana okulu öğrencileri akülü araç kullanarak yaya geçidinde yayalara ve kent protokolüne yol verdi.
GÜNDEM Haberi
‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’

Gümüşhane'de ‘Öncelik yayanın, öncelik hayatın’ sloganıyla düzenlenen etkinlikte ana okulu öğrencileri akülü araç kullanarak yaya geçidinde yayalara ve kent protokolüne yol verdi.

Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğünce Fatih Parkı'nda düzenlenen etkinlikte, çocuklara trafik kurallarını aşılamak amacıyla akülü araçlar kullandırılarak uygulamalı eğitim verildi. 

Eğitim kapsamında minikler, Atatürk Caddesi üzerinde akülü araçlarını kullanarak yaya geçidinde bekleyen yayalara ve protokol üyelerine yol verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, bütün il ve ilçelerde hayatın her anında olması gerektiği gibi trafikte de insan unsurunu ön plana çıkartarak korunması gerektiğini söyledi.

Taşbilek, yayaların güvenliğini sağlayabilmek, insan odaklı ve öncelikli yaşam kültürünü benimsetebilmek, öncelik hayatın öncelik yayanın diyebilmek için bu meydanda olduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Değerli dostlar hizmetkarı oldukları aziz milletimizin her bir ferdine büyük bir sevgi ve muhabbet duyan Cumhurbaşkanımız ve İçişleri bakanımızın milletimize bakışlarını bir yansıması olan, trafikte insanı önceleyen, yaya üstünlüğünü öne çıkaran yasal düzenleme Gazi Meclisimizin kabulleriyle geçtiğimiz aylarda kanunlaşarak yürürlüğü girmiştir. Bugün ülkemizin her bir köşesinde yapılan bu faaliyetlerin amacı ise kanunlarımıza yerleştirdiğimiz bu düzenlemenin toplumun bütün kesimlerinde uygulanabilirliğinin artırılmasıdır.”

“Öncelik Hayatındır”

Vali Taşbilek, konuşmasında daha sonra şunları kaydetti: “Ben Gümüşhane valisi olarak inanıyorum ki Gümüşhane’mizin güzel, medeni, altın kalpli insanları olarak devletimizin yapmış olduğu düzenlemelere herkesten daha çok sahip çıkacak. Emniyet kemeri takmada olduğu gibi yaya uygulamasında da çok yüksek bir duyarlılıkla çocuklarımızın, eşlerimizin, anne ve babalarımızın hayatına sahip çıkacaktır. Cumhurbaşkanı ve İçişleri bakanımızın selam ve muhabbetlerini sizlere ileterek Gümüşhanelilere emanet ettikleri yayayı, insanı önceleyen bu kampanyaya sahip çıkacağınıza en gür sesle öncelik yayanın, öncelik hayatın diye haykıracağınıza inancım tamdır.“

Gümüşhane Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş ise Türkiye genelindeki kazaların incelenmesinde oluş türlerinde birinci sırada yandan çarpma, ikinci sırada ise yayaya çarpma geldiğini belirterek, “Bu durum ilimizde ise 2018 yılı kazalarında birinci sırada yoldan çıkma ikinci sırada ise yayaya çarpına gelmektedir. Bu nedenle Gümüşhane' de yaya öncelikli trafik kültürünün yerleşmesini sağlamak, toplumda bir davranış ve bakış açısı değişikliği oluşturmak hedeflenmektedir. Bu amaca yönelik olarak İç İşleri Bakanlığımız tarafından ‘Öncelik Hayalın, öncelik-Yayanın’ sloganıyla 2019 yılı yaya öncelikli yılı İlan edilmiştir. Bu doğrultuda ilimizde de Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın etkinliklerine başlanılmıştır” dedi.

“Öncelik Öğrencilere”

Etkinlik kapsamımla anaokulu, ilköğretim ve lise çayındaki öğrencilerine trafik güvenliği ve kültürü ile ilgili doğru bilgiler uygulamalı verileceğini, yetişkinlerin ise daha saygılı ve sorumlu, trafik kurallarını bilen ve uygulayan sürücü ve yayalara dönüştürülmelerine yönelik çalışmalar yürütüleceğini kaydeden Karataş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Hazırlanan afiş ve broşürler şehrimizde vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı yerlere asılacak görsel olarak da şehrimizin tamamında yaya öncelikli trafik bilinci oluşturmak amacıyla yoğun bir kampanya yürütülecektir. Öncelik Hayalın, Öncelik Yayanın etkinliği kapsamında ilimizde çağdaş dünya ülkelerinde yaşanan trafik kültürünü yerleştirmek, yayalara saygı ve insan unsurunu ön plana çıkartarak korumasız yasaların can güvenliklerini yasal mevzuat çerçevesinde koruma alıma almak, tüm yol kullanıcıları üzerinde trafiğe bakış açısında farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Trafik düzen ve güvenliğinin tesisi için alınan tüm yasal ve idari tedbirlerin, her şeyden evvel sizlerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla alındığını ifade eder; başta Sayın Valimiz olmak üzere etkinliğe destek veren etkinlik ortaklarımız ve vatandaşlarımıza kazasız yolculuklar dilerim.”

Yapılan konuşmalardan sonra Vali Taşbilek ve beraberindekiler açılan stantları gezerek bilgi aldılar.

Anaokulu Öğrencileri Ana Caddede

Vali Taşbilek ve törene katılanlar, daha sonra anaokulu öğrencilerinin düzenlediği etkinliğe katıldı. 

Maket otomobilleri Atatürk Caddesi’nde kullanan ana okulu öğrencileri, yaya geçişlerinde durarak yayalara geçiş üstünlüğü sağlaması ise büyük bir beğeni ile izlendi.

Konuşmaların ardından Vali Taşbilek, Belediye Başkanı Ercan Çimen ve Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, akülü araçlarla trafik eğitimi alan öğrencilere hediyeler dağıtarak yaya geçidini kullandı.

Öte yandan etkinlikte, kentte 2018 yılında yaylaların maruz kaldığı kazaların mobese görüntüleri de katılımcılara izletildi.

Kaynak: Editör: Furkan ZEYREK
Etiketler: ‘Öncelik, Hayatın,, Öncelik, Yayanın’,
Yorumlar
Haber Yazılımı