Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 20:46 Bu haber 2435 kez okundu
 
Organik tarım vadisi hayel mi oluyor?
Altyapı ve öğretim elemanı kadrosunu tamamlayan Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Programı, önümüzdeki eğitim öğretim döneminde öğrencilerini almak üzere çalışmalarını tamamladıklarını üniversite tarafından açıklanarak bizimde aracılığımız ile kamuya duyuruldu.
KELKİT Haberi
Organik tarım vadisi hayel mi oluyor?

Altyapı ve öğretim elemanı kadrosunu tamamlayan Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Programı, önümüzdeki eğitim öğretim döneminde öğrencilerini almak üzere çalışmalarını  tamamladıklarını üniversite tarafından açıklanarak bizimde aracılığımız ile  kamuya duyuruldu.

Ancak; Gelin görünki geçtiğimiz yıllarda büyük bir hevesle ve Görkemle Kelkit’e   Kurulan Organik Tarım Araştırma Enstitüsü İlçede Büyük Bir Hayal Kırıklığına Sebep Oldu…

Hatırlanacağı üzere 2014 yılında Eski Kibrit Fabrikası yerine Gümüşhane Üniversitesi, Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu bünyesinde Organik Tarım Araştırma Enstitüsü kurulma çalışmaları başlamış ve yapılan çalışmalar görkemli bir şekilde yerel ve ulusal basında yer almıştı.

O dönem Enstitü Kurma Çalışmaları kapsamında Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda Başkanlığında yapılan toplantıda bizzat Vali Mayda ve Kelkit Kaymakamı Ozan Gazel tarafından enstitünün önemi vurgulanarak; Enstitünün Gümüşhane başta olmak üzere TR90 bölgesinin tamamına hizmet vereceği, burada organik tarımda kullanmaya uygun modern tekniklerin geliştirileceğini ve özellikle organik gübre ve süt üretimine yönelik laboratuarlar kurulmasının amaçlandığını ve projenin tahmini bedelinin de 4 milyon 800 bin lira olduğu kaydedilmişti.

Yine Kaymakam Ozan Gazel’in Basına yaptığı açıklamada, Projenin Kelkit Kaymakamlığı öncülüğünde ve ilçedeki Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Bölümü ile birlikte hazırlanarak DOKA’ya teslim edildiğini. 2014 yılı proje değerlendirme döneminde, proje DOKA tarafından güdümlü projeler kategorisinde değerlendirilerek ve projenin uygulanması için yaklaşık 5 milyon lira ödenek ayrılmış olduğu vurgulanmıştı.

Yine Kaymakam Gazel basın açıklamasının devamında; Proje ile süt işleme tesisi, yem ve gübre depoları, sera, bal paketleme tesisi, iklimlendirme odaları, AR-GE laboratuarları, idari bina, eğitim salonları, misafirhane, kümesler, mantar üretim odaları yapılarak bölge halkının hizmetine sunulacağını, uzun vade de Organik Tarım Vadisi ilan edilmesi düşünülen bölge açısından projenin hayati bir öneme haiz olacağını sözlerine eklemişti.

HALKIMIZ ADINA SORMUŞTUK YİNE  SORUYORUZ…?

PEKİ, BÜYÜK BİR HEVES VE GÖRKEMLE REKLAMI YAPILARAK KURULAN KELKİT ORGANİK TARIM ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ NEDİR, NE İŞ YAPAR VE EN ÖNEMLİSİ PROJE İÇİN O DÖNEMKİ MİLLETVEKİLLERİ KEMALETTİN AYDIN VE FERAMUZ ÜSTÜN’ÜN GAYRETLERİYLE ÇIKARTILAN YAKLAŞIK 5 MİLYON LİRALIK ÖDENEĞİN AKIBETİ NE OLDU?

Gümüşhane Ekspres olarak kendi gayretlerimizle yaptığımız araştırma neticesinde Projenin ilgili yöneticiler tarafından iyi takip edilmediği, proje koordinatörlüğünün bir öğretim üyesinden alınarak başka bir öğretim üyesine devredildiğini, bu sebeple projenin yeterince sahiplenilmediğini, bunlar yaşanırken “Bizim Enstitüye Ne Oldu?” diye soran bir babayiğit siyasetçi ve bürokratın çıkmadığını ve neticesinde de bu işten yine ilçemizin ve halkımızın zararlı çıktığını üzülerek öğrenmiş ve halkımızla paylaşmış olduk.

Bundan daha vahim olanı ise proje için bin bir gayretle çıkarılan yaklaşık 5 Milyon TL ödeneğin değişen birim fiyatlar yüzünden yarı yarıya buhar olduğunu ve kalan miktarın da Gümüşhane Valiliğine devredileceğini ya da kalan parayla Kelkit Et Entegre Tesisi yapılmasının planlandığını fakat bunun da söylemden öteye geçemediğini, öğrenmiş olmamızdır. Dileriz ki bunun akıbeti de enstitü gibi boş söylemlerle heba edilmez. Yaklaşık 2 yıl önce dramatik hal alan söz konusu eski kibrit fabrikasının durumunu ve çıkarılan ödeneğin akıbetini sormuştuk yine yeniden bir kez daha ısrarla soruyoruz, Kelkit halkı adına soruyoruz bir basın mensubu olarak soruyoruz, Kelkit’i kendine dert edinen bir Kelkitli birey olarak soruyoruz, bu kamu kurumu olan ve atıl (izbe) halde bekletilen ancak yıllarca kapısında MAAŞLAR ödenerek güvenlik görevlileri görevlendirilen yerin akıbeti nasıl son bulacaktır?

Konuya hakim olan ve görüştüğümüz birçok vatandaşımız haklı olarak; yeri geldiğinde memleket sevdalısı olup mangalda kül bırakmayan siyasetçiler, bürokrat, sivil toplum örgütü, etkili ve yetkili makamların memleketimizin faydasına olan bir proje çöpe atılırken niçin konuya duyarsız kaldığını sorguluyor ve bu hâkim kişilerin memleketimiz için laf değil iş üretmeleri gerektiğini dile getiriyorlar.

Bizler de sorumlu gazetecilik görevimiz gereği konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı söylemiştik, yine tekraren söylüyoruz bu içler acısı kamunun akıbetini sonuna kadar takip edeceğimizi söylüyoruz ve sorumluları bundan sonra da kamuoyuyla paylaşacağımızı buradan değerli halkımıza duyuruyorken amacımızın kesinlikle birilerini yıpratmak olmadığının herkes tarafından bilinmesini istemiştik yine isteriz.

Fakat maalesef ki bazı gerçeklerin üzerini örtmek ve sesimizi kesmek için duyarlı habercilik anlayışıyla memleketimiz için bugüne kadar yapmış olduğumuz birçok haberimiz yüzünden şikayet edildik, baskıya, tehdide ve itibarsızlaştırma gibi kara propagandalara maruz kaldık. Bunlara rağmen bizler kimseden korkmadan halkımıza ve memleketimize yapılan her yanlışın üzerine gittik ve gitmeye devam edip tüm çarpıklıkları dile getirmeye devam edeceğiz.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Organik, tarım, vadisi, hayel, mi, oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı