Haber Detayı
03 Ağustos 2017 - Perşembe 23:54 Bu haber 15331 kez okundu
 
Osmanlı Vesikalarında Şiran Kazası” Adlı Esre Büyük Beğeni Topladı
Şiran Belediyesi, ilçenin tarihi kimliğini ortaya koymak için çalışmalarını sürdürüyor.
ŞİRAN Haberi
Osmanlı Vesikalarında Şiran Kazası” Adlı Esre Büyük Beğeni Topladı

Şiran Belediyesi, ilçenin tarihi kimliğini ortaya koymak için çalışmalarını sürdürüyor.

Son olarak 8. Tomara Şelalesi Kültür ve Turizm Festivali kapsamında; Yrd. Doç. Dr. Kemal Saylan ve Araştırmacı Faruk Algül tarafından kaleme alınan “Osmanlı Vesikalarında Şiran Kazası” adlı eser ile meraklılarının gönlünü kazandı.

Festival kapsamında açılışı yapılan Yeni Belediye Binası ve Kültür Merkezinde bir de serginin açıldığı “Osmanlı Vesikalarında Şiran Kazası” adlı eser, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından da dikkatle incelendi. Tanıtım sergisinin gezilmesi sırasında kaynak eser özelliğinde ki kitabın yazarlarından Araştırmacı Faruk Akgül, Başbakan Yardımcısı Işık’a kitap ile ilgili bilgiler aktarılırken, vatandaşlar hem sergiye hem de kitaba yoğun ilgi gösterdi.

“Şiran’da; Horon, Halay ve Bar Birlikte Oynanır “

Eser ile ilgili düşüncelerini takdim bölümünde dile getiren Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, Anadolu’nun birçok medeniyete ev sahipliği yapmış medeniyet beşiği de denilen bir coğrafya olduğunu kaydederek, “Anadolu’nun şirin bir ilçesi olan Şiran’ımız tarihi ipek yolu üzerinde bulunur. Ova şeklinde olan ilçemiz hem tarihi hem doğal güzellikleri ile de önemi bir yer tutar. İlçemiz her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. İlimiz Gümüşhane gibi ilçemiz Şiran da Doğu Anadolu Karadeniz ve iç Anadolu bölgeleri arasına köprü görevi görmektedir. İlçemiz gördüğü bu köprü görevinden dolayı flora ve fauna yönünden oldukça zengindir. Ayrıca bu köprü görevi bizim türkülerimize, halk oyunlarımıza çeşitlilik katmıştır. Bu üç kültürü sentezleyen ilçemiz de horon, halay ve bar birlikte oynanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Atalarımızdan Kalan Mirası Yaşatmaya Çalışıyoruz”

Bu toprakların atalarımızdan miras, torunlarımızdan ödünç olarak alındığına işaret eden Altıparmak, “Şiran Belediyesi olarak hem atalarımızın mirasına saygı göstermek hem de torunlarımıza daha yaşanabilir daha güzel bir Şiran bırakmak için çalışıyoruz. İlçemizde bulunan tarihi ve mimari yapıları aslına uygun şekilde yenilerini inşa ederek bir nebze de olsa atalarımızdan kalan bu mirası yaşatmaya çalışıyoruz. Globalleşen dünya ile birlikte artık milletler arası kültür alışverişi hızla yayılıyor. Kültürümüzün yozlaşmaması ve asırlardır süregelen kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak için bize de büyük görev düşüyor” sözlerine yer verdi.

“Bu Eser, Yeni Eserlerin Yazılmasına da Öncülük Eder “

Altıparmak yazısını; “ Bu yolda hazırladığımız bu eser inşallah kültürümüzü, tarihimizi, gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillere aktararak, bu eser ışığında da yeni eserlerin yazılmasına da öncülük eder. İnanıyorum ki bu millet bin yıldır yaşadığımız bu topraklarda tarihini ve kültürünü idame ettirerek ilelebet yaşatacaktır.” ifadeleri ile tamamladı.

“Osmanlı Belgeleri İlgi Görüyor”

Eserin Yazarları Yrd. Doç. Dr. Kemal Saylan ve Araştırmacı Faruk Algül imzasıyla yayınlanan önsözde ise, “Başbakanlık Osmanlı Arvişi Genel Müdürlüğü tarafından son dönemlerde farklı konular üzerine Osmanlı belgelerini kitap halinde yayınlama çalışmaları önemli bir ilgi görmüştür. Bu ilginin bir tazahürü olarak farklı kurumlar da bu tür neşre dayalı yayınları teşvik etmektedirler. Çalışmada Osmanlı Dönemi’nde Şiran Kazası’nda meydana gelen idari, sosyal ve ekonomik değişiklikler üzerinde durulmuştur. Şiran Belediyesi’nin yardımlarıyla gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı günümüz Şiran’ının temelini oluşturan Osmanlı dönemini inceleyerek Şiran İlçesinin daha iyi algılanmasını sağlamaktır. Bu çalışma, aynı zamanda bölgedeki diğer küçük yerleşim birimleri ile ülke genelinde benzer yapıya sahip şehirlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Kullanılan belgeler göz önüne alındığında bu çalışma gelecek kuşaklara aktarılacak bir kaynak niteliğinde olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

“Çalışma İki Kısımdan Oluşuyor”

Eserle ilgili bilgilerin verildiği önsözde, “Çalışmamız başlıca iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda Şiran Kazası’nın Osmanlı dönemindeki durumunu inceledik. Bu kısım idari, sosyal ve ekonomik olmak üzere toplam 3 bölümden oluşmaktadır. İdari bölümde; Şiran Kazası’nın idari ve yönetim yapısında meydana gelen değişiklikleri ele aldık. Sosyal bölümde; Şiran Kazası’nın nüfus, toplum yapısı, eğitim ve vakıfları üzerinde durduk. Ekonomi bölümünde ise kazadaki madenler, tarım ve hayvancılık faaliyetlerine değindik. Çalışmanın ikinci kısmında ise Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde Şiran Kazası ile ilgili önemli bulduğumuz bazı belgeleri transkipt ederek orijinal halleriyle birlikte verdik. Ayrıca çalışmanın daha anlaşılabilir olması için harita, kroki ve tablolar kullandık. Çalışmanın hazırlanmasında bizlere öncülük eden Şiran Belediye Başkanı Sayın Yavuz ALTIPARMAK ‘a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca bu çalışmanın kitap haline getirilmesi konusunda maddi yardımlarını esirgemeyen iş adamı Sayın Özgür BEYAZ’a minnettarız.” denildi.

Şiran İsminin Menşei

Çalışmada Şiran adının nereden geldiği noktasına da açıklık getirilirken, “Yöre halkı, kazanın ismini “Seyran” olarak telaffuz etmektedir. Halk arasında, Yavuz Sultan Selim’in İran Şahı olan Şah İsmail üzerine giderken Şiran’dan geçtiğine, bölgeden geçerken de bir tepe üzerinden çevreye “Ne güzel seyran” dediğine ve kazanın adının buradan geldiğine inanılmaktadır. Bilge Umar, Şiran adının Bizanslarda “Kherianon” biçiminde kullanıldığını ancak bu kelimenin Hellen dilinde bir anlamı olmadığını ifade etmektedir. Osmanlı kayıtlarında ise kazanın adı 16. ve 17. yüzyıl belgelerinde “Şiryan” şeklinde yazılmıştır. Şiryan’ın sözlükteki karşılığı “kırmızı kan damarı, nabız vuran damar, büyük damar” dır. 1741 tarihinden sonraki Osmanlı Devleti kayıtlarında ise kazanın adının “Şiran” şeklinde yazıldığı görülmektedir. Şiran Farsça “arslan” anlamına gelen “Şir” kelimesinin çoğuludur.” ifadelerine yer veriliyor.

 “Osmanlı’yı Bilmeden Bugünü Anlamak Mümkün Değildir”

Eserin önsözünde ise çalışmanın bir yerel tarih araştırması olduğu ifade edilerek, “ Şiran Kazasının Osmanlı dönemini içermektedir. Bu dönemdeki gelişmeler günümüz Anadolu coğrafyasının idari, sosyal ve ekonomik yapısının şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bu yüzden idari, ekonomik ve sosyal açıdan günümüz Şiran’ını şekillendiren bu dönemin iyi anlaşılması gerekmektedir. Çünkü bu dönem iyi anlaşılmadan Şiran’ı anlamak ve doğru yorumlamak mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak; Başbakanlık Osmanlı Arşivi

Çalışmalar sırasında Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde yer alan arşiv belgelerinin esas alındığı vurgulanırken, “ Ayrıca saha araştırması yaparak, yazdığımız yerleri bizzat görerek yazdıklarımızla gördüklerimizi teyit etmeye çalıştık. Bölgenin önde gelen entelektüel birikimi olan ve bölge tarihi ile ilgilenen kişileriyle de görüşmeler yaparak çalışmamızı zenginleştirdik” denildi.

 “Katılımcılara Dört Ayrı Eser Hediye Edildi”

Öte yandan Şiran Belediye Başkanlığı tarafından “Osmanlı Vesikalarında Şiran Kazası” eserinin yanı sıra; Araştırmacı Yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu’nun da son iki eseri olan “Şiran Sülaleleri” “Osmanlı Fermanları Tereke ve Nikâh Defterlerinde Şiran” ve Şiran İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ömer Kara’nın “Öğretmenin Kaleminden Can Suyu” adlı eserleri de katılımcılara hediye edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Osmanlı, Vesikalarında, Şiran, Kazası”, Adlı, Esre, Büyük, Beğeni, Topladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı