Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 23:11 Bu haber 1256 kez okundu
 
Peygamber Sevdalıları’ndan Gümüşhane İl Müftüsüne Camiler ve Din Görevlileri Haftası ziyareti
Peygamber Sevdalıları’ndan Gümüşhane İl Müftüsüne Camiler ve Din Görevlileri Haftası ziyareti
GÜMÜŞHANE Haberi
Peygamber Sevdalıları’ndan Gümüşhane İl Müftüsüne Camiler ve Din Görevlileri Haftası ziyareti

Peygamber Sevdalıları’ndan Gümüşhane İl Müftüsüne Camiler ve Din Görevlileri Haftası ziyareti

Peygamber Sevdalıları Vakfı Gümüşhane Koordinatörlüğü, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık’ı makamında ziyaret etti.

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan ve büyük bir coşkuya sahne olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası, bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle halka açık kalabalık programlar yapılamazken bunun yerine çeşitli ziyaretler yapılıyor.   

Peygamber Sevdalıları Gümüşhane Koordinatörlüğü de hafta münasebetiyle İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık’ı makamında ziyaret ederek haftalarını kutladı ve çalışmalarında muvaffakiyet diledi. Ziyarette, İslam tarihinde camilerin önemi, camilerin etkin işlevleri, İslam’ın cami merkezli bir din olduğu hakkında sohbetler edildi.

“Camilerimiz bilinçli bir şekilde asli fonksiyonlarından uzaklaştırılmıştır.”

Vakfın Gümüşhane yetkililerinden Mehmet Kabayel, ziyarette yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“İslam dini cami merkezli bir dindir. Öyle ki Allah Resulü ’nün Medine’de yaptığı ilk işlerden biri cami/mescit inşa etmek olmuştur. Bu sünnetin bir gereği olsa gerek, o günden sonra İslam toplumlarında şehirleşmeler dahi camii eksenli olmuştur. Hayatın merkezine cami konulmuş ve her şey cami eksenli bir pozisyon almıştır.

Fakat zamanla Müslümanların saflarına nifak tohumları ekilmiş ve sık olan saflar dağıtılmaya çalışılmış. Bunun için de camiler bilinçli ve programlı bir şekilde asli vazifelerinden uzaklaştırılmış. Hayatın merkezinden camiiler çıkarılmıştır. Günümüzde camiler sadece namaz kılınan, belli vakitlerde mevlit okunan veya ölülerin cenaze namazının kılındığı mekânlar olarak görülmekte. Yalnız bu durum camilerin asli fonksiyonlarına aykırı bir durumdur.”

 

“Dağılan toplumun safları ancak camilerde sıklaşır.”

 “Camiler birlik ve beraberliğin yaşandığı nadide mekânlardır. Her düşünceden, her yaştan, her renk ve ırktan, her düşüncedeki insanların bir olduğu ve bir olabileceği, safların sıklaştırılabileceği mekânlar ancak camilerdir.” diyen Kabayel, Dr.Şık’a çalışmalarında muvaffakiyet diledi.

 

Ziyaretlerinden memnunluk duyan İl Müftüsü Dr.Mehmet Sırrı Şık ise Camilerin kapılarının herkese açık olduğunu söyledi.

 

Müftü Şık, “Camilerimiz hepimizin ortak değerleridir. Bundan dolayı camilerimiz kapıları herkese açıktır. Bölünmüş ve dağılmış bir şekilde din hizmetleri yürütmektense herkes İslami hizmetlerini camilerde yapabilir. Önceliğimiz camileri doldurmak olmalıdır. Cami merkezli İslami hizmetlerin yapılması gerekir.” dedi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Peygamber, Sevdalıları’ndan, Gümüşhane, İl, Müftüsüne, Camiler, ve, Din, Görevlileri, Haftası, ziyareti,
Yorumlar
Haber Yazılımı