Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 23:29 Bu haber 5060 kez okundu
 
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu' Mevlid-i Nebi Haftası İçin Kelkit'te
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun katılımlarıyla, Kelkit gençlik ve spor kapalı salonunda gerçekleşen program Kelkit Belediyesi ve İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenledikleri Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle düzenlenen Peygamberimiz ve Aile EL-EMİN (S.A.V) konulu programı gerçekleşti.
KELKİT Haberi
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu' Mevlid-i Nebi Haftası İçin Kelkit'te

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun katılımlarıyla, Kelkit gençlik ve spor kapalı salonunda gerçekleşen program Kelkit  Belediyesi ve İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenledikleri  Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle düzenlenen Peygamberimiz ve Aile EL-EMİN (S.A.V)  konulu programı gerçekleşti. 

 

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasını müteakiben, Kuran-ı Kerim tilavetinin akabinde, sala okundu,  İlçe Müftülüğünün hazırlamış olduğu 4-6 yaş öğrencilerinin ilahileriyle devam etti, sonrasında  ilçe müftüsü Selami Şahin aile birliğinin önemini belirten kısa bir selamlama konuşması yaparak katılımcıları selamladı ve peygamber efendimiz ( S.A.V )’ın hayatına dair konuşma yaptı.

 

 

Yoğun bir kalabalığın katılımıyla gerçekleşen programda Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas konuşmasında; Dünyayı teşrifleriyle tüm insanlığın kurtuluşuna vesile olan sevgililer sevgilisi Peygamberi Zişan Efendimize salat ve selam gönderiyorum. O, Yüce Allah’ın insanlığa gönderdiği son peygamber ve bütün insanlığın rehberidir. Ahlaki değerleri ve erdemleri kaybeden insanlık, onun gelişiyle tekrar hak, hukuk, merhamet, güzel ahlak gibi değerlerle buluşmuştur.

Cehaletin, zulmün hakim olduğu, merhametin, erdemin, hikmetin kaybolduğu, güçlünün zayıfı ezdiği bir çağ, onun gelişiyle, ilmin, adaletin, şefkatin aydınlığında, asr-ı saadete dönüşmüştür. Cahiliye girdabında yolunu ve değerlerini kaybeden insanlar; onun peşinden giderek, kardeşliğin, ahde vefanın, güzel ahlakın ve bütün iyi davranışların en güzel örnekleri olmuşlardır.

Onun gelişiyle, bireysel, toplumsal ve evrensel düzeyde, zihin, fikir ve ahlak planında tarihin en büyük inkişafı ve dönüşümü yaşanmıştır.

Rabbimiz onu bizlere, “şahit, müjdeleyici, uyarıcı” ve “dosdoğru yol üzere gönderilmiş bir elçi” olarak tanıtmaktadır.  Kur’an-ı Kerim’e göre, Peygamber Efendimizi sevmek Allah’a itaatin ölçüsüdür ve o, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmaya iman edenler ve Allah’ı çokça zikredenler için en güzel örnektir.

Mevlid-i Nebiyi anmak, aynı zamanda, savaşlar, yoksulluk ve ümitsizlik gibi devasa sorunların kuşattığı yeryüzünü yeniden adalet, merhamet ve muhabbetle tanıştırmanın yolunu ve yöntemini anlamaktır.

Peygamber Efendimizi hakkıyla tanımak; güzel ahlakı, kardeşliği, ahde vefayı, merhameti, dostluğu, cesareti, adaleti, erdemli davranışı, başkasının iyiliği için çalışmayı, Allah’a kulluğu, gerçek manada özgürlüğü anlamak demektir.

Bugün yeryüzü onun getirdiği değerlerle buluşursa insanlık huzuru yaşayacaktır. Dünyayı, İslam’ın şefkat, merhamet, hakkaniyet, güzel ahlak ve bir arada yaşama ilkeleriyle tanıştırmak ise son Peygambere ümmet olmanın onurunu yaşayan müminlerin iman ve kulluk sorumluluğudur.

Cenabı Hak, Peygamber aşkını ruhunda, gönlünde taşımayı ömrümüzün sonuna kadar bizlere ve neslimize nasip eylesin inşallah.

Sözlerime son vermeden önce vurgulamak isterim ki;
İlahî Kelimetullah uğrunda canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizin her birine şükranlarımı sunuyorum. Rabbim, şehitlerimizi cennette Peygamber Efendimize komşu kılsın. Mevla’m bizi de şehitlerimizin yolundan ayırmasın. 

 

Bu vesileyle aziz milletimizin ve âlem-i İslam’ın mevlid gecesini tebrik eder, Mevlid-i Nebi’nin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmeye vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ederim, dedi.

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu son sahne alan olarak Peygamber Efendimiz (S.A.V), İslamiyet ve Dini konularda bir sohbet gerçekleştirdi.

 

Hep birlikte yapılan dua ile biten programın sonunda İlçe Kaymakamı Aziz Onur Aydın kendisine ve program ekibine gecenin bir anısı olarak çiçek takdiminde bulundular. Kendilerini Kelkit'te misafir etmekten büyük bir mutluluk duyduklarını dile getiren Aydın, Prof. Dr. Nihat Hatipoğluna teşekkür etti.

Programa Kelkit kaymakamı Aziz Onur Aydın, Kelkit belediye başkanı Aziz Nas, Şiran belediye başkanı Mutlu Özel, MHP Kelkit ilçe başkanı Özkan Keskin,  Söğütlü belediye başkanı Salim Koç, Kelkit eski belediye başkanı Rüknettin Karaman, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Prof., Dr., Nihat, Hatipoğlu', Mevlid-i, Nebi, Haftası, İçin, Kelkit'te, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı