Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 14:31 Bu haber 2110 kez okundu
 
Rektör Zeybek gazetecilerle buluştu
Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde kentte görev yapan gazetecilerle bir araya gelerek hem günlerini kutladı hem de 2019 yılını değerlendirdi.
GÜMÜŞHANE Haberi
Rektör Zeybek gazetecilerle buluştu

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde kentte görev yapan gazetecilerle bir araya gelerek hem günlerini kutladı hem de 2019 yılını değerlendirdi.

Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter ve İletişim Fakültesi kadrosunun da katıldığı program kampüs alanı içerisindeki yeni açılan Gümüşay Kafeterya’da gerçekleştirildi.

21 Ocak 2017 tarihinde göreve atanmasının üzerinden yaklaşık üç yıl gibi bir süre geçtiğini kaydeden Rektör Zeybek, “2008 yılında kurulan genç bir üniversite olmamıza rağmen 2008 yılında kurulan üniversiteler içerisinde hızla yol aldık. Üniversitemiz bu üç yıl içerisinde birçok gelişmeye öncülük etti. 2008 yılında kurulan Gümüşhane Üniversitesi, 2020 yılı itibariyle 2 Enstitü, 7 Fakülte, 2 Yüksekokul, 10 Meslek Yüksekokulu, 8 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile 4 Koordinatörlükten oluşan bir aile oldu. Üniversitemizde 529 erkek ve 260 kadın olmak üzere toplamda 789 akademik personel bulunmaktadır. Ayrıca 62 kadın ve 196 erkek olmak üzere 258 idari personel bulunmaktadır. Üniversitemiz 2020 yılı itibariyle 18 bin 817 aktif öğrencisiyle eğitim-öğretim faaliyetlerini devam ettirmektedir. 2019 yılında akademik kadrosunda yaşanan değişiklikler ile birlikte 25 Profesör, 59 Doçent, 184 Dr. Öğretim Üyesi, 182 Öğretim Görevlisi ve 192 Araştırma Görevlisi bulunuyor” dedi.

Dünyada yüksek öğrenimde doktora ¬ve yüksek lisansın hızla yükseldiğini ve Gümüşhane Üniversitesi olarak buna uyum sağladıklarını dile getiren Rektör Zeybek, “2 yeni doktora programı ve 5 yeni yüksek lisans programı açtık. Çevredeki üniversitelerde olmayan tezsiz yüksek lisans bölümümüz de var. 2019 yılı sonu itibariyle 879 yüksek lisans, 98 doktora öğrencimiz vardı. Gelecek yıl bunun katlanacağını düşünüyoruz. İdari personelimiz ve akademik personelimiz arasındaki uçurum çok fazla. İdari personel tutmakta zorlanıyoruz. Üniversiteler dinamik kurumlar. Hızla değişiyor ve gelişiyor. 2019 yılı içerisinde birçok etkinliğe üniversite olarak imza attık. Çok sayıda çalıştayımız, konferanslarımız oldu” diye konuştu.

Yeni bir üniversite olmaları ve henüz emekleme döneminde olmaları nedeniyle eksiklerin elbette olacağını dile getiren Zeybek, “Biz yeni bir üniversiteyiz ve henüz emekleme dönemindeyiz. Bütün ekibimizle, arkadaşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, şehrimizin bütün dinamikleriyle el birliği içerisinde güzel başarılar ortaya koyuyoruz. Bundan sonraki süreçte de katkılarınızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Vakıf çalışmalarında da son aşamada olduklarını belirten Zeybek, “Vakıflar Genel Müdürlüğünde onaylanmak üzere. Bu olursa hem öğretim üyelerine yayın desteği hem öğrencilerimize burs imkanı sağlayacağız. Başarılı öğrencilere burs, yurtdışı misafir öğrenci sayımızı artıracağız. Bu tür hazırlıklarımız devam ediyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Programa katılan Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü de nazik programları için Rektör Zeybek ve tüm yönetim kadrosuna teşekkür etti.

Kaynak: (GGT) - www.gumushane.gen.tr Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Rektör, Zeybek, gazetecilerle, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı