Haber Detayı
28 Kasım 2020 - Cumartesi 21:55 Bu haber 1044 kez okundu
 
SALGINLA MÜCADELE HEPİMİZİN GÖREVİ
İnsanın sahip olduğu nimetlerin en önemlilerinden birisi de hiç şüphesiz sağlıktır. Hayat sağlıkla güzeldir. Sağlık olmayınca diğer dünya nimetlerinin de fazla bir kıymeti olmaz
KELKİT Haberi
SALGINLA MÜCADELE HEPİMİZİN  GÖREVİ

İnsanın sahip olduğu nimetlerin en önemlilerinden birisi de hiç şüphesiz sağlıktır. Hayat sağlıkla güzeldir. Sağlık olmayınca diğer dünya nimetlerinin de fazla bir kıymeti olmaz. İnsani ve dini sorumluluklarımızı yerine getirebilmemiz için sağlığımız çok önemlidir. Sevgili peygamberimiz sağlığın önemini şu sözleriyle ifade etmiştir. “İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman.” (Buhârî, Rikâk, 1) Kanuni Sultan Süleyman’da “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözüyle sağlığın önemine dikkat çekmiştir.

Sağlığımız, Rabbimizin bize emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak, ruh ve beden sağlığımıza zarar veren her şeyden uzak durmak ve sağlıklı yaşamak için gerekli tedbirleri almak en önemli görevlerimizdendir.

Virüs salgınının yaygınlaştığı bu günlerde toplum olarak üzerimize düşeni yapmalı ve gerekli hassasiyeti göstermeliyiz. Hayatta her iyiliğin ve güzelliğin başı sağlık, sağlığın başı ise temizliktir. Temizlik kurallarına her zamankinden daha fazla riayet etmeli, ellerimizi sık sık sabunlu suyla ovalayarak yıkamalıyız. Dengeli beslenmeli ve bedenimizin zayıf düşmemesi için bol sıvı tüketmeliyiz. Dinimizin yasakladığı ve sağlığımız için çokça zararı olan sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri zararlı maddelerden uzak durmalıyız. Zira sevgili Peygamberimiz bizlere, “Hastalıktan önce sağlığın kıymetini bilmeyi” tavsiye etmiştir. Hâkim, Müstedrek, IV, 341.  

 Bir mümin olarak hem kendi hayatımızı hem başkalarının hayatını korumakla mükellefiz. 

Özellikle yaşlılarımıza ve kronik hastalığı olan kardeşlerimize karşı çok daha dikkatli olmayız. Farkında olmadan salgın hastalığın taşıyıcısı olabileceğimizi ve bunu başkalarına bulaştırabileceğimizi bilmeliyiz. Bir mümin gereken dikkati göstermeli ve asla toplum sağlığını tehlikeye atacak bir davranışın içinde olmamalı. İnsanın sorumluluğunu ihmal ederek kendisine ve başkalarına zarar vermesi büyük bir vebal ve kul hakkıdır.  Allah Resûlü, bizleri şöyle ikaz etmiştir: “Bir yerde veba olduğunu duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba çıkarsa o bölgeden de ayrılmayın!” Ebû Dâvûd, Cenâiz, 6. Peygamberimizin emri gayet açıktır: “Hastalık taşıyan kişi, sağlam kişinin yanına gitmesin!” Buhârî, Tıp, 53.

Bu salgın karşısında en önemli görevlerimizden biri, yetkili mercilerin uyarılarına riayet etmektir. Son günlerde salgının yayılma hızının yeniden yükselmesi ve etkilerinin artması nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığımız tavsiyeleri doğrultusunda;

Camiye gelirken mümkünse abdestlerimizi evimizde almaya, kişisel seccadelerimizi yanımızda getirmeye ve namazlarımızı işaretle belirlenmiş yerlerde kılınmaya özen gösterelim.

Camiye giriş çıkışlarda izdihama sebebiyet vermemeye, hiç kimseyle temasta bulunmamaya, musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapmamaya, maske ve mesafe kuralına uymaya gayret gösterelim.

Camide topluca geçirilecek sürenin kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerini evlerimizde kılmaya ve  tesbihatı evlerimizde yapmaya çalışalım.

Sokağa çıkma kısıtlaması olan vatandaşlarımızın ve hastalık belirtileri taşıyanların cemaatle namaza katılmayarak ibadetlerini evlerinde eda etmeleri büyük önem arz etmektedir.

Yüce Rabbim, başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlığı salgın hastalıklardan, bela ve musibetlerden muhafaza eylesin.

Dursun BOZ

Kelkit İlçe Müftüsü  

 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: SALGINLA, MÜCADELE, HEPİMİZİN, , GÖREVİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı