Haber Detayı
06 Mart 2018 - Salı 23:27 Bu haber 2218 kez okundu
 
Salyazı İsraftır
Saadet Partisi Başkanı Demir, Salyazı Havalimanına Karşı Çıktı
GÜMÜŞHANE Haberi
Salyazı İsraftır

Saadet Partisi(SP) Gümüşhane İl Başkanı Akın Demir, yaptığı basın açıklamasında Salyazı Havalimanının gereksiz bir yatırım olduğunu iddia ederek yapılanın israf olduğunu kaydetti.

“Havalimanı Değil Yatırım İstiyoruz” başlığıyla yayınladığı açıklamada, kamu yatırımlarının doğru planlanması gerektiğini dile getirerek, Salyazı Havalimanı projesi için bu hassasiyetin gösterilmediğini söyledi.

“Salayazı Havalimanı tamamen israfa dönük, Gümüşhane’ye ve bölgemize hiçbir katma değeri olamayan ama inatla üzerinde durulan bir projedir” ifadeleri ile kamu kaynaklarının beyhude bir şekilde israf edildiğini iddia eden Demir, “Gümüşhane’mizin veya bölgemizin öncelikli sorunları doğru bir şekilde tespit edilmeden sırf yaptım mantığı ile bu işler oldubittiye getirilemez. Getirilirse sonu Gümüşhane Devlet Hastanesi gibi bir akıbet bekler” dedi.

“Sorunlar Çözülmez Daha da Büyür”

Bir yatırımın en önemli ayağını planlamanın oluşturduğunu kaydeden Demir, “Planlama yapılmadan yapılan işlerin vardığı akıbeti görmek isteyen Gümüşhane Devlet Hastanesine bakması yeterlidir. Hastane yapılmadan doğru bir fizibilite çalışması yapılmamış, ulaşım imkânları sorgulanmamış kuşun bir tepeye konması gibi bir tepeye inşaatın kondurulması ile sorunların çözülmediği bilakis sorunların daha da büyüdüğü ve kamu kaynaklarının israf edildiği ortadadır” diye konuştu.

“Yanıbaşımızda Havalimanları Var”

Trabzon gibi çok işlek bir havalimanının varlığına işaret eden Demir, “Aynı zamanda Zigana tüneli ve çevre yolu yapımları ile ulaşımın daha da kısa ve kolay bir şekilde sağlanabilecek bir havalimanı yanıbaşımızda var. Yine Erzurum ve Erzincan Havalimanlarının bölgemizin hizmetinde olduğu ve ihtiyaçları fazlası ile karşıladığı bilinmesine rağmen bile bile Salyazı’ya Havalimanı yapmak en basit ifadesi ile israftır günahtır” şeklinde konuştu.

“Göstermelik Değil Reel Yatırı İstiyoruz”

Bölgenin önceliğini ekonomik geri kalmışlığın önüne geçebilmek ve bölgenin kalkınmasını sağlamak olarak dile getiren Demir, “Bu gün arabanıza atlayın ve Salyazı’ya doğru bir yolculuk yapın yolda karşınıza ya bir ya da iki araba çıkacaktır. Çünkü millet geçinemediği için ekini, malı para etmediği için burada bir ikbal görmediği için doğup büyüdüğü yeri terk etmiştir. Hani bir söz vardır ya doğduğun yer değil doyduğun yer memleketindir mantığı ile memleketini terk etmiştir. Bu manada bölgenin öncelikleri ekonomik yatırımlardır. Köse, Kelkit ve Şiran Havzasında tarım ve hayvancılık bu bölgenin kaderidir. Siz bu bölgeyi kalkındırmak istiyorsanız göstermelik yatırımlar değil reel yatırımlar yapmak zorundasınız. Tarım ve Hayvancılığın makus tarihini değiştirmek için başta sulama göletleri ve tarımsal desteklemeler yapılmakta iken kalkıp Şeker Fabrikalarını özelleştirme kapsamına almak bunca çabayı beyhude bir uğraş haline getirir” ifadelerini kullandı.

“Peyzaj- Makyaj İşlerini Bırakın”

Özelleştirilmesi planlanan şeker fabrikalarına atıfta bulunan Demir, “Onun için gelin memlekete hizmet etmek istiyorsanız akıllıca planlamalarda bulunalım. Kamunun kıt kaynaklarını bölgenin önceliği olmayan yerlere harcayıp israf etmeyelim. Yol yakınken yapılacak yanlıştan dönelim. Şeker Fabrikalarını özelleştirip buradan gelecek kaynaklar ile betona yatırım yapmak bu millete yapılabilecek en büyük ihanettir. Halk geçim derdinde iken peyzaj- makyaj işleri ile zaman emek israf edemeyiz” dedi.

Kaynak: (gk) - gümüşkoza Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Salyazı, İsraftır,
Yorumlar
Haber Yazılımı