Haber Detayı
19 Kasım 2017 - Pazar 11:29 Bu haber 1394 kez okundu
 
Sanatkara yeni bir fırsat doğdu
Kelkit Esnaf ve Sanatkarlar Oda Yöneticisi Rahmi Uçar yaptığı açıklamada; Esnaf ve Sanatkarlarımızın Kalfalık ve Ustalık belgesi almak isteyenler mesleğinde 1 aylık SSK'lı veya bağ-kur lu çalıştığını ispat ettikleri takdirde doğrudan kalfalık sınavına girebilecekler.
KELKİT Haberi
Sanatkara yeni bir fırsat doğdu

Kelkit Esnaf ve Sanatkarlar Oda Yöneticisi Rahmi Uçar yaptığı açıklamada; Esnaf ve Sanatkarlarımızın Kalfalık ve Ustalık belgesi almak isteyenler mesleğinde 1 aylık SSK'lı veya bağ-kur lu çalıştığını ispat ettikleri takdirde doğrudan kalfalık sınavına girebilecekler.
Mesleğinde 1800 gün ( 5 yıl ) sigortalı veya Bağ-Kurlu olanlar ustalık sınavına doğrudan katıla bilecekler dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının 02.10.2017 tarih ve 15575022 sayılı denklik Yönergesi ile Kalfalık/Ustalık Sınavı Başvuru Formu (Ek-1) ile yapılır. Sınavlara başvuru yapabilmek için en az 22 yaşını bitirmiş, ilköğretim öğrenimini tamamlamış olması gerektiğine vurgu yaptı.


Uçar, başvuru tarihinde; mesleklerinde en az beş yıl çalışmış olduğunu Ek-1 Formda beyan edip Sosyal Güvenlik Kurumundan ( SGK ) alınacak işyeri unvan listeli prim dökümü veya Bağ-Kur hizmet belgesi ile birlikte vergi dairesinden onaylı vergi mükellefiyet belgesi ile belgelendirenlerin öncelikle kalfalık sınavlarına alınacaklardır. Bunlardan başarılı olanlar, kalfalık belgesini almaya hak kazandıkları dönemden sonra açılacak ilk ustalık sınavlarına katılma hakkını elde etmiş olacaklardır.


Konu ile ilgili Gümüşhane ekspres’e bilgi veren Yönetici Uçar af döneminin 31.12.2017 tarihinde sona ereceğini şartları uyan herkesin Kalfalık ve Ustalık belgesi sahibi olabilmesi için esnafımıza iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.


Uçar; Gelecekte mağdur olmamaları için şartları uygun olan vatandaşlarımızın bir an önce Kelkit Yaşar ve İrfanı Doğan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi veya Gümüşhane Mesleki Eğitim Merkezine müracaat ederek af döneminden faydalanmalarını önerdi.

Uçar; alacakları belgenin Avrupa birliği ülkelerde bile geçerliliği var olan bir belgedir. Bu belgelerin, meslek sahiplerine yeni iş kapıları açabileceğini ifade etti.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Sanatkara, yeni, bir, fırsat, doğdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı