Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 21:42 Bu haber 1911 kez okundu
 
Şans dediğin bu olsa gerek
Aksu Köyünde Hayvancılık Yapan Yılmaz Çiftine Yaşmaklıdan Yeni Yıl Piyangosu Gümüşhane’de 9 ay önce suni tohumlama yapılan “Yaşmaklı” adındaki simental cinsi inekleri, üçüz doğum yapan Yılmaz ailesi, tek buzağı beklerken 3 buzağıya sahip olmanın sevincini yaşadı.
GÜMÜŞHANE Haberi
Şans dediğin bu olsa gerek

Aksu Köyünde Hayvancılık Yapan Yılmaz Çiftine Yaşmaklıdan Yeni Yıl Piyangosu
Gümüşhane’de 9 ay önce suni tohumlama yapılan “Yaşmaklı” adındaki simental cinsi inekleri, üçüz doğum yapan Yılmaz ailesi, tek buzağı beklerken 3 buzağıya sahip olmanın sevincini yaşadı.
Gümüşhane merkeze bağlı Aksu Köyü’nde yaşayan ve geçimini hayvancılıkla sağlayan Yılmaz ailesi, “Yaşmaklı” adını verdikleri simental cinsi ineklerini 7 Nisan 2017 tarihinde suni tohumlama yaptırdı.
Aradan geçen süre boyunca her yıl olduğunun aksine erkenden sütten kesilen ve doğum öncesi son iki ayı ise hiç yatmadan geçiren “Yaşmaklı” adlı ineği satmayı düşünen aile, doğum gerçekleştikten sonra hiç beklemedikleri bir piyangoya sahip oldu. Geçen gece doğum sırasında 2 erkek bir dişi olmak üzere 3 buzağı dünyaya getiren “Yaşmaklı”, sahiplerine büyük bir sevinç ve heyecan yaşattı.
“Hepsi Aynı Anadan”
Gazeteye yaptığı açıklamada, hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarını kaydeden Havva Yılmaz, Toplamda 4 ineğe sahip oldukları belirterek, “ Hayvanlarımızın hepsi aynı anneden doğma. Anaç ineğimizin ilk yavrusu olan Yaşmaklı bundan önce iki doğum daha gerçekleştirdi. O doğumlardan elde ettiğimiz iki erkek danayı 5 er bin liraya sattık. Ancak şimdi 3 tane birden doğurdu” dedi.
İkramiyenin Adı; “Ökkeş” , “Keçeli” ve “Yasemin”
Yılmaz, 7 Mart 2016 tarihinde “Yaşmaklı” ya yeniden suni tohumlama yapıldığını aktararak, “İneğimiz bu sefer üçüz doğurdu. Hiç beklemiyorduk ama yükü ağırdı. Aşılama yapıldığı için danasının çok büyük olduğunu düşünüyordum. Önce ikiz dünyaya getirdi. Danalarını yalarken tekrar doğuma yattı. Bir mucize oldu, 3 buzağı doğurunca bizde şaşırdık. Çok sevindik. Bütün köylü görmek için buraya hücum etti. Buzağıların erkek olanlarına Ökkeş ve Keçeli, dişiye ise Yasemin adını koyduk” diye konuştu.
“Üçüz doğum bizim için de sürpriz oldu”
Hayatı boyunca üçüz buzağı hiç görmediğini dile getiren Yılmaz, “Daha önce böyle bir durumla karşılamadığımız için şaşkınız. Mutluluğumuzu ifade edecek kelime bulamadık. İki gündür büyük bir sevinç ve heyecan yaşıyoruz. Buzağıları şimdilik biberonla besliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda ikiz buzağımız olmuştu ancak bu kez farklı. Çok ufak farklılıklar dışında birbirlerini aynısı üç buzağımız oldu” şeklinde konuştu.
“İstisnai Bir Durum”
Yaşmaklı’nın suni tohumlamasını gerçekleştiren Veteriner hekim Abidin Kobya da, 7 Nisan tarihinde yaptıkları suni tohumlamanın sonucu olarak simental cinsi ineğin geçen gece 3 buzağı birden dünyaya getirdiğini söyledi. Tohumlamanın tutma şansını artırmak için özel yöntemler uyguladıklarına dikkati çeken Kobya, “Bu istisnai durumlardan bir tanesi. Daha önceki yıllarda ikiz doğumlar elde etmiştik ama üçüz doğum bizim için de sürpriz oldu. Anne ve buzağıların sağlık durumları iyi” ifadelerini kullandı.
Kobya, büyükbaş hayvanlarda üçüz doğum olayının nadiren gerçekleştiğine dikkat çekerek, 20 yıllık meslek hayatında ilk kez üçüz doğuma şahit olduğunu sözlerine ekledi.

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Şans, dediğin, bu, olsa, gerek,
Yorumlar
Haber Yazılımı