Haber Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 05:23 Bu haber 3810 kez okundu
 
Şehrin Meclis Üyelerinin Nitelikleri Neler Olmalı?
Belediye Meclis Üyelerinin Nitelikleri Neler Olmalı? Belediye Başkanlığı seçimlerine aylar kala kulisler hareketlenmeye başladı.
KELKİT Haberi
Şehrin  Meclis Üyelerinin Nitelikleri Neler Olmalı?

Belediye Meclis Üyelerinin Nitelikleri Neler Olmalı? Belediye Başkanlığı seçimlerine aylar kala kulisler hareketlenmeye başladı.

Belediye seçimleri yani yerel yönetim seçimlerinde genellikle belediyenin vitrini yani yürütmenin başı olan Belediye başkanı kim olmalı niteliği nedir? Kimi seçelim, adaylar tartışılır, karşılaştırılır, vaatlerinin neler olduğu ortaya konulur. Ancak belediye yönetiminin temel taşı olan (ya da olması gereken) belediye meclis üyeleri bu tartışmalarda hemen hemen hiç yer alamaz, Adeta yok sayılır.  Oysaki belediyelerin aldıkları kararlar ve gerçekleştirdiği icraatlarda şehrin (kentin) ve toplum yararının ne kadar önemseneceğini belirleme bakımından belediye meclis üyelerinin nitelikleri son derece önemlidir.

Şehrin geleceğini ve şekillendirilmesini sağlayacak çok önemli kararlar bu meclislerce alınır. Başkan, yasayla kendisine tanınan bazı görevlerin dışında çoğunlukla belediye meclisin aldığı kararları uygulamakla yükümlüdür. Yerel demokrasi açısından çok önemli bir görev olan belediye meclis üyeliğinin belirlenme biçimi bu noktada önem kazanmaktadır.

Siyasal partiler hangi ölçütlerle hangi (Kritere) göre meclis üyelerini belirlemektedir? Siyasal partiler nezdinde meclis üyeliği ne anlama gelmektedir? Parti teşkilatında çeşitli görevlerde bulunmuş olmak; yada Kabile ilişkileri ile belli bir oy tabanına sahip olmak, vb. özellikler belediye meclis üyeliği için geçerli nitelikler olabilir mi? Elbette, siyasal partilerin içinde hizmet vermiş olmak önemlidir, ancak bunun yanında meclis üyeliği için daha farklı niteliklerin de bulunması gerekmez mi?

 

Bakıldığında Gümüşhane il, ilçe ve belde belediyelerindeki meclis üyelerinin belirlenmesinde kesinlikle belirli kriter’ler ve kalite aranmamış, tamamen rast gele veya belirleyici unsurun aday adayı ile kişisel ilişkileri iyi olduğu kişiler aday gösteriliyor.  Buradan teşkilatlara özellikle Kelkit ilçe teşkilatlarına, sesleniyoruz, gelin bu dönem ahbap çavuş ilişkisini bir tarafa bırakın liyakat ve hakikati esas alın, il genel meclisi üyeliği için yeni yüzler ve vizyon sahibi liyakat ehli, ticari kaygı gütmeyen, kişileri aday gösterin, gösterin ki dörde çıkan il genel meclisi üyesinin dördünü de alarak AK Parti iktidarının nimetleri olan hizmetler ilçemizde vücut bulsun istiyoruz…

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Şehrin, , Meclis, Üyelerinin, Nitelikleri, Neler, Olmalı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı