Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 16:28 Bu haber 3518 kez okundu
 
Sevilen Doktor Mustafa Sağlam'la Özel Röportaj
Kelkit Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Uzm.Dr Mustafa Sağlam ile samimi bir havada röportaj gerçekleştirdik,aynen aktarıyoruz. İlçemiz Kelkit’i nasıl buluyorsunuz?
KELKİT Haberi
Sevilen Doktor Mustafa Sağlam'la Özel Röportaj

Kelkit Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Uzm.Dr Mustafa Sağlam ile samimi bir havada  röportaj gerçekleştirdik,aynen aktarıyoruz.

İlçemiz Kelkit’i nasıl buluyorsunuz?

Doğu karadenizimizin doğu anadoluyla kucaklaşan şirin ilçesi Kelkit’imiz gerek insanlarıyla gerek doğal güzellikleriyle gerekse lezzetli mutfak kültürüyle hafızamda değişmez bir yer almıştır. Fiziki olanakları ve sosyal hayatı nedeniyle eksikleri olsa da artıları benim için daha ağır basmaktadır. Trabzon , Erzurum ve Erzincan gibi bölgenin cazibe merkezlerine ve havalimanlarına yakınlığı nedeniyle burada uzun süre kalmam tercih sebebim olmuştur.

İlçemize gelebilecek doktorlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Yukarıda da bahsettiğim gibi ilçemiz devlet hastanesinde görev yapmanın bir çok pozitif yönleri bulunmaktadır. Şehrin karmaşası ve telaşından uzak daha rahat bir çalışma ortamı mevcuttur. Halkın iyi niyetli ve uyumlu olması nedeniyle bir çok hastanede yaşanan doktora yönelik sözlü ve fiziksel şiddet en az düzeyde yaşanmaktadır.Maddi açıdan hem gelirinin batı illerine göre daha yüksek olması hem de giderlerin büyük şehirlere göre daha az olması , ilçemizi görev yapmak için daha cazip hale getirmektedir.Sosyal imkanlar kısıtlı olan ilçemizde , çevre büyük illerde bu ihtiyaç giderilmektedir.

Bildiğiniz gibi hastanemizde doktorların uzun süre kalmamaları nedeniyle ilçe halkı zaman zaman sıkıntı yaşamaktalar. Sizce doktorlarımızın kısa bir zaman görev yaptıktan sonra hastanemizi eş durumu vb. yöntemlerle terk etmelerinin nedenleri nelerdir?

Sosyal imkanların kısıtlı olması, çoğu doktorumuzun tek hekim olarak görev yapması nedeniyle 7/24 icap durumundan dolayı mesai sonrası ve hafta sonları ilçe dışına çıkamamaları ilçemizde doktorluk yapmanın en önemli handikaplarındandır. Ayrıca batı illerine uzaklığı nedeniyle o illerde eşleri görev yapanlar eş durumu sebebiyle tayinlerini kısa sürede ilçemizden almak durumunda kalmaktadır.

Hastalarınıza sağlık hizmeti verirken, bir öz eleştiri yapmak gerekirse  kendinizi eksik bulduğunuz konular var mı? Varsa bu konuları aşmak için girişimlerde bulunuyor musunuz?

Poliklinde yaşanan hasta yoğunluğu ve hastalarımızın sıra mevhumuna dikkat etmemeleri zaman zaman sağlıklı şartlarda hasta muayenesi yapmamızı engelliyor. Hastalarımızı bilgilendirerek bu sorunun önüne geçmeye çalışıyoruz.

Hastane yönetimiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Yönetimimiz hastanemizde daha iyi çalışma koşulları oluşturmak için ve hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek elinden gelen her türlü gayreti gösterip yenilikçi bir bakış açısıyla yönetim anlayışı sergilemektedir. Bizde yönetimimizle uyum içerisinde çalışmalarımızı sürdürmeye gayret etmekteyiz.

İlçemizde 4 yıldır fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak görev yapmaktasınız  ,  bu süre zarfı içerisinde en sık karşılaştığınız sağlık problemleri nelerdir?

Bölgemizde halkımız ağır işlerde çalışmalarından dolayı bel,diz,boyun ve omuz ağrısı gibi sağlık problemleri ile sık karşılaşmaktayız.Çoğunlukla da bu ağrıların sebepleri zorlamalara bağlı oluşan bel boyun fıtığı ve eklem kireçlenmeleridir.

Bu sağlık problemlerinin önlenmesi veya daha az sıklıkla karşılaşılması için hastalara tavsiyeleriniz nelerdir?

Hastalarımıza eklem ve bel boyun sağlıklarını korumak için fiziksel olarak vücutlarını zorlamamalarını çömelir pozisyonda ve belleri eğilmiş pozisyonda iş yapmamalarını önermekteyim. Ayrıca polikliniğimizde verilebilecek egzersiz programlarını ve günlük yaşam önerilerini uygulayaraktan bu problemlerin önüne geçebilirler.

Tedavi yöntemleriniz nelerdir ve hastalar tarafından nasıl karşılanmaktadır?

Egzersiz programları yatarak veya ayaktan fizik tedavileri ve ilaç tedavileri , enjeksiyon tedavileri başta olmak üzere çok geniş spektrumda tedavi yöntemlerimiz bulunmaktadır. Hastalarımız özellikle enjeksiyon tedavisi ve fizik tedavi uygulamalarımıza  yoğun ilgi göstermektedir.

Ülkemiz sağlık açısından değerlendirildiğinde üst sıralarda olduğu görülmekte bu kapsamda değerlendirdiğinizde sizce kendi branşınız ve hastanemiz bu sıralamanın neresindendir?

Hastanemizde mevcut imkanlarla ve mevcut doktor kadrosuyla verilebilecek en iyi ve en kaliteli  hizmet verilmektedir. Ülkemizde fizik tedavi uygulamaları genelde il merkezlerinde ve kalabalık ilçelerde verilmektedir. Fakat biz nüfusumuzun azlığına rağmen birçok il merkezi ile yarışabilecek durumda bir fizik tedavi merkezi kurmuş bulunmaktayız.

Halkımız tarafından sevilen bir doktor olmanızı neye bağlıyorsunuz?

Hastalarımızla olan sağlıklı iletişimim ve samimiyetimin bu konuda etkili olduğunu düşünüyorum.

İleriye dönük kariyer planlamanız nelerdir açıklayabilir misiniz?

İleriye dönük ilçemizden ayrıldıktan sonra mesleğimi akademik hayatta devam ettirmek istiyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Hastalarımıza ve okurlarınıza sağlıklı ve hayırlı günler diliyor, sağlık problemlerini küçümsemeyip gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına zamanında başvurup muayenelerini olmalarını öneriyorum

Bu imkanı bize sunduğunuz için teşekkür ediyor meslek hayatınızda sizlere başarılar diliyorum.

Kaynak: Editör: İbrahim KAYA
Etiketler: Sevilen, Doktor, Mustafa, Sağlam'la, Özel, Röportaj,
Yorumlar
Haber Yazılımı