Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 17:59 Bu haber 1826 kez okundu
 
SGK'dan işverenlere sigorta uyarısı
Gümüşhane Sosyal Güvenlik İl Müdürü Eyyüp İslamoğlu, işverenleri sigortasız işçi çalıştırılması konusunda uyararak sigortalı işçinin daha az maliyetli olduğunu bildirdi.
GÜMÜŞHANE Haberi
SGK'dan işverenlere sigorta uyarısı

Gümüşhane Sosyal Güvenlik İl Müdürü Eyyüp İslamoğlu, işverenleri sigortasız işçi çalıştırılması konusunda uyararak sigortalı işçinin daha az maliyetli olduğunu bildirdi.

Çalışanların sosyal güvenlik sistemine dahil olmalarının hak ve aynı zamanda da bir yükümlülük olduğunu dile getiren İslamoğlu, “Çalışmaya başlayan herkes kanunen mutlaka sosyal güvenlik sistemine dâhil olmak zorundadır. Çalışanlar kanunen bu hakkın yerine getirilip getirilmediğini işverenden isteme hakkına ve yerine getirilmediği takdirde de yasal yollara başvurma hakkına sahiptir. İşverenler açısından da gerek kendisini gerek yanında çalıştırdığı kişileri sosyal güvenlik kurumuna bildirmek zorunda olan İş verenlerimiz kayıtışı işçi çalıştırmaları durumunda çok yüklü cezalarla karşılaşacaklarını bilmeleri gerekir” dedi.

İşverenlerin cezalı duruma düşmemeleri için gerekenleri sıralayan İslamoğlu, şunları söyledi: “İşyerinizi en geç işçi çalıştırmaya başladığı gün işyeri bildirgesi ile, Çalıştırdığı işçiyi en geç çalıştırmaya başladığı tarihten 1 gün önce sigortalı işe giriş bildirgesi ile, Çalıştırdığı sigortalının işten ayrılması halinde en geç 10 gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile, Ay içinde çalıştırdığınız sigortalıların prime esas kazançlarını (brüt ücretlerini), çalıştıkları gün sayılarını ve mesleklerini de içeren bilgilerini izleyen ayın 23'üne kadar aylık prim ve hizmet belgesi ile, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK)' ya bildirmek zorundadırlar. Çalıştıracağınız kişi yabancı uyruklu ise önceden çalışma izni almanız gerekmektedir. Çalışma izni başvurusunu https://ecalismaizni.ailevecalisma.gov.tr e-izin internet adresinden yapabilirsiniz. Çalışma izni olmadan yabancı işçi çalıştırılması durumunda 8.821 TL'ye kadar (2019 yılı için) idari para cezası uygulanır. İşçinin iş kazası geçirmesi halinde kolluk kuvvetlerine derhal, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK)' ya ve kazadan sonraki 3 işgünü içinde bildirmek zorunluğu vardır. Bu bildirimin yapılmaması durumunda işyerinin tehlike sınıfına göre yaklaşık 11.425 TL'ye kadar (2019 yılı için) idari para cezası uygulanır. Ayrıca sigortalıya Kurumun yapmış olduğu masrafların (sağlık yardımları ve sigortalıya veya yakınlarına yapılan ödemeler) tarafınıza  rücu edilebilir. İşyerinizde kayıt dışı istihdam tespiti halinde, Yüksek idari para cezaları ile karşılaşılabilir. İş kazası durumunda adli ve ağır idari sorumluluklar doğar. Teşvik, hibe ve kredilerden yararlanamayabilirler. Bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti işverenin ödeyeceği primin yaklaşık 10 katı kadardır. Ayrıca sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz duruma gelmesi ya da ölmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderler işverenden talep edilir. Sigortasız işçi çalıştırmayan, primlerini düzenli ödeyen ve gerekli belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK)' ya yasal süresi içinde veren İşverenlere sağlanan sigorta prim teşviklerinden yararlanarak çok büyük maliyet avantajı sağlayabilir.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: SGK'dan, işverenlere, sigorta, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı