Haber Detayı
27 Eylül 2021 - Pazartesi 19:59 Bu haber 1412 kez okundu
 
SGK'dan yapılandırma ile ilgili basın açıklaması
Başvuru için son günlerine girilen Yapılandırma kapsamına giren borçlar için nasıl ve nereye başvuru yapılması gerekmekte ve başvuru süresi hangi tarihte sona ermektedir?
GÜMÜŞHANE Haberi
SGK'dan yapılandırma ile ilgili basın açıklaması

Başvuru için son günlerine girilen Yapılandırma kapsamına giren borçlar için nasıl ve nereye başvuru yapılması gerekmekte ve başvuru süresi hangi tarihte sona ermektedir?

 

4/a Sigortalıları için;

 

 • 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalıştırılan sigortalılardan kaynaklanan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezası, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı ve eksik işçilikten kaynaklanan prim borçları için e-Bildirge şifresi aktif olanlar tarafından e-Sigorta kanalıyla ya da posta yoluyla işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine,
 • Primini kendi ödeyen 4/a sigortalılar ise e-Devlet üzerinden ya da elden veya posta yoluyla sigortalı dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvenlik merkezine başvuru yapması gerekmektedir.
 • 5510 sayılı Kanunun Ek 9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıran işverenler için elden veya posta yoluyla işveren dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine, başvuru yapması gerekmektedir.
 • Kanun kapsamından çıkmış olup daha önce e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi almamış veya e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresini unutmuş olan işverenlerce e-Sigorta kanalıyla başvuru yapılamayacağından, bu nitelikteki işyeri işverenlerince yeniden yapılandırma başvurularının elden ya da posta kanalıyla işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yapılması gerekmektedir.

 

4/b Sigortalıları için;

 

 • 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borçları için e-Devlet üzerinden ya da elden veya posta yoluyla,
 • Prim borçları yönünden herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine,
 • Durdurulan sigortalılık sürelerinin ihyasına ilişkin prim borçları yönünden sigortalılık dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuru yapılması gerekmektedir.

 

4/c Sigortalıları için;

 

 • 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında çalıştırılan sigortalılardan kaynaklanan, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı ile sigorta primi, fiili hizmet süresi zammı ve itibari hizmet süresi, ek karşılık prim borçları için e-Sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü - Primler Daire Başkanlığına,
 • İdari para cezası borçları için ise e-Sigorta kanalıyla veya elden ya da posta yoluyla işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuru yapılması gerekmektedir.

 

 

Genel sağlık sigortalıları için;

 

 • Kanunun 60/g bendi kapsamındaki genel sağlık sigortası prim borçları için herhangi bir başvuru şartı ve süresi aranmamaktadır. 31.12.2021 tarihine kadar prim aslının tamamının ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinecektir. Bu kapsamdaki prim borçları otomatik olarak yapılandırılmış olup, 31.12.2021 tarihine kadar ödeme kanalları aracılığıyla yapılabilecektir.

 

Tarımsal kesinti sorumluları için;

 

 • Tarımsal kesinti sorumlularının tevkifat borçları ile 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre tarımsal kesinti sorumlularına uygulanan idari para cezaları için elden ya da posta yoluyla tarımsal kesinti sorumlusunun bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuru yapılması gerekmektedir.

 

Başvuru Zamanı;

 

 • Borçluların, kapsama giren Kurum alacaklarını yapılandırabilmeleri için 30.09.2021 tarihi mesai bitimine kadar ilgili üniteye/birime şahsen; posta veya 31.08.2021 tarihi saat 23.59 ‘ a kadar e-Devlet üzerinden ya da e-Sigorta yoluyla başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 • Ancak, belediyeler ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşların 30.09.2021 tarihi mesai bitimine kadar başvuruda bulunmamaları halinde, bu kuruluşların kapsama giren borçları başvuru şartı aranmadan 120 aylık eşit taksitlerle yapılandırılacaktır.

 

Eyyüp İSLAMOĞLU

Sosyal Güvenlik İl Müdürü

 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: SGK'dan, yapılandırma, ile, ilgili, basın, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı