Haber Detayı
19 Nisan 2020 - Pazar 13:27 Bu haber 2295 kez okundu
 
Şiran’ın Yüzü Aspirle Gülecek
Şiran’da 20 yıldır ekilmeyen tarlalara aspir bitkisi ekilmeye başlandı.
ŞİRAN Haberi
Şiran’ın Yüzü Aspirle Gülecek

Şiran’da 20 yıldır ekilmeyen tarlalara aspir bitkisi ekilmeye başlandı.

Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel’in yoğun girişimleri  ve   öncülüğünde  gerçekleşen proje neticesinde 7 bin dönüme ekilen aspir bitkisiyle çiftçilerin 5 milyon liralık hasıla elde etmesi hedefleniyor.

İlçede 2014 yılında deneme ekimleri yapılan ve yalancı safran olarak adlandırılan aspir bitkisi Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Şiran Belediye Başkanlığı’nın destekleriyle bu yıl 4 bin 500 dönümü 20 yıldır ekilmeyen arazi olmak üzere toplam 7 bin dönüm araziye ekildi.

Son yıllarda lavanta, karabuğday, kuru fasulye ve nohuttan sonra yalancı safran, Amerikan safranı ve boyacı safranı gibi isimlerle de bilinen, tek yıllık, geniş yapraklı, sarı, kırmızı, turuncu, beyaz ve krem renklerinde çiçeklere sahip, dikenli ve dikensiz tipleri olan, kurağa dayanıklı ve ortalama yağ oranı yüzde 30-50 arasında değişebilen bir yağ bitkisi olan aspir Gümüşhane’nin yeni tarımsal ürünü olacağı ön görülüyor.

Şiran ilçesi genelinde 75 çiftçiyle 10 köyde ekimi gerçekleştirilen aspir bitkisi ilçeye bağlı Evren köyünde 2 bin dönüm araziye ekildi. 20 yıldır hiç ekimin yapılmadığı tarlalarda traktörler ardı ardına çalışarak tohumları toprakla buluşturdu.

Kırsalda yaşayan insanların gelir seviyesini yükseltmek ve boş olan tarım arazilerini üretime kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmada çiftçilere traktör desteği sağlayan Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, tarım sektöründen gelen bir Belediye Başkanı olduğunu ve Şiran’a tarım üzerine bir hasreti olduğunu dile getirdi.

“Firmayla görüşerek sözleşmeli üretim modeliyle 75 çiftçimizle Şiran’da 7 bin dönüm araziye ekim yapıyoruz”

Evren köyünde 20 yıldır ekilmemiş 2 bin dönüm arazinin ekildiği sırada çiftçilerin yanında olan Başkan Özel, “Şiran Belediyesi olarak bölgemizde tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliğini geliştirmek ve buna öncülük etmek istiyoruz. Bölgenin en büyük firmalarından birisi olan Ordu’daki firmayla görüşmemiz oldu. Ön görüşmede önümüze aspir bitkisi çıktı. Burada daha önce denemelerde başarılı olmuş ve bölgemize uygun yağlı bir bitki olması nedeniyle bunu tercih ettik. Çiftçilerimizle bir araya geldik. Tarım teşkilatımız ve üniversitemizle konsorsiyum kurarak konuyu araştırmaya başladık. İş şekillendikten sonra 64 çiftçiyle ekim ayında bu işe başladık. Tarlalarımızın tamamını sürdük. Şuan itibariyle 75 çiftçimiz ve 7 bin dönüm bugüne kadar ekilmemiş arazimiz var. Bunların hepsi ekime hazır” dedi.

“Gelecekte en büyük silah gıda olacak”

Dünyanın bir değişim içerisinde ve gelecekte dünyada en büyük silahın gıda olacağını tahmin ettiklerini dile getiren Özel, “Tarım Bakanlığımızın ekilmeyen arazilerin ekilmesiyle ilgili talimatı var. Buna kulak verdik. Ekim ayından beri uğraşıyoruz. Bölgemizde alternatif ürünler üretme peşindeyiz. Çiftimizin cebinin parayı görmesini istiyoruz. Sadece arpa, buğday ve mısırla olmuyor. Alternatif bir ürün arıyorduk. Aspir bölgemize uygun. Başarılı olacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

“Başarılı olacağımıza inanıyor, çiftçimize güveniyoruz”

Görüştükleri firmanın hem tohum hem gübre desteği olduğunu, Şiran Belediyesi olarak kendilerinin de çiftçilerin yanında olarak yakıt desteği sağlayarak bu ekimin başlamasını sağladıklarını ifade eden Özel, “Çiftçimizin maddi durumu iyi değil. Firma tohum ve gübreyi destekliyor. Çiftçimize sadece tarlada ekim kalıyor. Hasat mevsiminde hesaplaşacağız. Başvurular halen devam ediyor. 10’un üzerinde köy var projeye katılan. Başarılı olacağımıza inanıyor, çiftçimize güveniyoruz.  Cumhurbaşkanımıza ve Tarım Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Yerel yönetimler tarıma destek olmalı”

Başkan Özel, Türkiye’deki diğer Belediye Başkanlarına da şu sözlerle seslendi: “Yerel yönetimler tarıma destek olmalı. Yerel yönetimlerin olduğu her proje başarılı olur. Belediye Başkanlarımız elini bu işin altına koyarsa Türkiye’de tarımın gelişmesine ciddi katkı sağlar Aspir projemiz ulusal basında da yer almıştır. Projemize olan yoğun ilgi bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Projemizden desteklerini esirgemeyen Tarım Bakanlığımıza, Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğüne, DOKAP ve DOKA'ya Tarım İl ve ilçe Müdürlüklerine, İl Genel meclisine, Altaş Grubu'na, Şiran Meslek Yüksek Okulu'na ve çiftçilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 “Arpa ve buğdaydan daha karlı bir ürün”

Köylerinde 20 yıldır ekilmeyen arazileri Başkan Mutlu Özel’in teşvikleriyle bu yıl ektiklerini kaydeden evren köyü sakinlerinden Mehmet Polat (30) ise “Belediye Başkanımızın teşvikleriyle biz bu işe girdik. Bu arazi 20 yıla yakındır ekilmeyen bir araziydi. Biz bunu bu şekilde değerlendirdik. Çok güzel bir proje oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Burada daha önce denemesi yapılan ve güzel sonuçlar alınan bir ürün. Arpa ve buğdaydan daha karlı bir ürün. Su problemimiz de yok. Seneye daha fazla ekeceğiz diye düşünüyoruz. Belediye firma ile anlaşarak tohum ve gübre sağladı. Ekimi de 5 ayrı makineyle Belediye yaptırıyor. Ayrıca mazot desteği de sağladılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Şiran’ın, Yüzü, Aspirle, Gülecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı