Haber Detayı
21 Kasım 2018 - Çarşamba 21:01 Bu haber 3657 kez okundu
 
SON GÜN 30 KASIM
7143 sayılı Kanun ile temmuz sonuna kadar başvuru yapan vatandaşların vergi ve prim borçlarına yapılandırma hakkı getirilmiştir.
GÜMÜŞHANE Haberi
SON GÜN 30 KASIM

7143 sayılı Kanun ile temmuz sonuna kadar başvuru yapan vatandaşların vergi ve prim borçlarına yapılandırma hakkı getirilmiştir. (GSS) Genel sağlık sigortası prim borçları da bu kapsama alınmıştır. Bu fırsattan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın 30 Kasım'a kadar gelir testine başvurması gerekmektedir. Gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecektir. Hane içinde kişi başı geliri brüt asgari ücretin (2029 lira) 3'te birinden (676.5 lira) az olanların borcu silinecektir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında Sağlık hizmetlerinden faydalanacaktır.

 Nisan 2018 öncesi prim borcu olanlar 31 Aralık'a kadar borçlarını ödemeleri halinde gecikme faizi ödemeyecektir.

Genel Sağlık Sigortasının kapsamı

Genel sağlık sigortası; kişilerin sağlık sorunları ile karşılaşmaları halinde oluşan harcamaların Kurumumuz tarafından karşılanmasını sağlayan hizmetimizi ifade etmektedir.

2008 yılında üç Kurumun (Bağkur-SSK-Emekli Sandığı) bir araya gelerek Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında birleştirilmesinden önce farklı kurumların sigortalıları sadece mensup oldukları sosyal güvenlik kuruluşunun verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Herkesin sağlık hizmetlerine aynı hastanelerde ve eşit şekilde erişme imkânı yoktu.

Kurumların birleştirilerek Sosyal Güvenlik Reformunun gerçekleştirilmesinden önce ülkemizde bazı kesimler sağlık hizmetlerinden yararlanma yönünden sosyal güvenceden yoksun bulunmakta idi. Öte yandan, çeşitli sosyal güvenlik kuruluşlarınca üyelerine çeşitli miktar ve nitelikte sağlık sigortası yardımları yapılmakta ve bu yardımlar arasında norm birliği bulunmamakta idi. 

Genel sağlık sigortası ile kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır.

Genel sağlık sigortası ile her gelir durumundan vatandaşa eşit sağlık hizmeti sunuyoruz.

Ülkemizde dağınık yapıda olan ve yararlanma koşulları açısından birbirinden oldukça farklı ve erişimi bütün nüfusa yaygınlaşmamış bulunan sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunlar zorunlu genel sağlık sigortası ile çözüme kavuşturulmuştur.

Zorunlu genel sağlık sigortası ile ülke nüfusunun tamamının sağlığa eşit ve kolay bir şekilde erişmesi hedeflenmiştir. 

Kimler genel sağlık sigortası kapsamındadır?

Zorunlu olarak herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alınması 1/1/2012 tarihinde başlamıştır.

Kapsam dışı olarak adlandırılan hükümlü tutuklular ve yurt dışından sağlık hizmeti alma hakkı olanlar dediğimiz kesim hariç olmak üzere Türkiye’de ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır.

İşçilerimiz, işverenler, devlet memurları, isteğe bağlı sigortalı olanlar, Kurumumuzdan emekli aylığı alanlar, stajyer avukatlar ve işsizlik maaşı alan herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır.

Bu kişilerin yanı sıra, saydığımız kapsamlarda olmayan ya da sigortalının bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk, anne ve babası kapsamında olmayan kişiler de genel sağlık sigortası kapsamındadır. Bu kişiler Kurum tarafından tespit edilerek genel sağlık sigortalısı yapılmaktadır. Bu kişilerden gelir durumları yetersiz olanlar(eski adıyla yeşilkartlılar), gelir testine başvurmak suretiyle primleri Devlet tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmaktadırlar. Gelir durumları yüksek olanlar(aylık 676,5 TL’nin üstünde/2018 yılı) ile gelir testine başvurmayan vatandaşlarımız aylık sadece 60,89 TL ödemek suretiyle kendi, eşi, çocukları, anne ve babası dahil genel sağlık sigortasından faydalanmaktadırlar.

Gelir testi nedir, kimler yaptırmaktadır?

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız Kurumumuz tarafından genel sağlık sigortası kapsamına alındıktan sonra prim ödeyip ödeyemeyeceklerini belirleyen işlem gelir testidir. Bu kapsamdaki vatandaşlarımız genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren bir ay içinde ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırabileceklerdir.

Gelir testi için belirtilen bir aylık süreyi aşan kişiler nasıl bir sonuçla karşılaşabilirler?

 

Gelirinin aynı hanede yaşayan aile içinde kişi başına düşen tutarı 676,5 TL altında olduğunu düşünenler tebligat ile genel sağlık sigortası kapsamına alındığının bildirilmesinin akabinde 1 ay içinde gelir testi için yerleşim yerinin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu sürede müracaat etmeyen vatandaşlarımız daha sonraki bir tarihte gelir testine başvuruda bulunurlarsa ve gelirleri 676,5 TL’nin altında çıkarsa gelir testinin sonuçlandığı tarihten sonraki primleri devlet tarafından ödenecek olup önceki dönemlerde primlerini kendileri ödeyeceklerdir.

Ancak bu konuda vatandaşlarımıza bir fırsat tanıdık; yeni bir Kanun düzenlemesi(6824 s.Kanun) ile 1/4/2017 tarihinden önce gelir testine hiç gitmeyen, bir aylık sürede başvuruda bulunmayan, vatandaşlarımızın 2 Nisan 2018 tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve aylık 676,5 TL’nin altında gelir testi sonuçları çıkması durumunda geçmiş dönem ödenmemiş primleri de Devlet tarafından ödenmektedir.

Bahsettiğimiz Kanun değişikliği ile gelir testi yaptırma zorunluluğu da kaldırılmış olup daha önce yaptırılması zorunlu olan gelir testi artık isteğe bağlı hale gelmiştir. Kişiler istememeleri halinde gelir testine başvurmadan primleri kendileri tarafından ödenmek suretiyle genel sağlık sigortalısı olabilecektir.

 

Eyyüp İSLAMOĞLU         

Sosyal Güvenlik İl Müdürü

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: SON, GÜN, 30, KASIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı