Haber Detayı
08 Mart 2017 - Çarşamba 23:07 Bu haber 2572 kez okundu
 
TANAP İlk Toplantısını Kelkit'te Yaptı
Kelkit'te TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları çerçevesinde Gümüşhane genelinde uygulanacak olan Hibe desteği için ilk toplantı yapıldı.
KELKİT Haberi
 TANAP İlk Toplantısını Kelkit'te Yaptı

Kelkit'te  TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları çerçevesinde Gümüşhane genelinde uygulanacak olan Hibe desteği için ilk toplantı yapıldı.

 

Programa Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Köy ve Mahalle muhtarları, Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Kurum amirleri, TANAP yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

TANAP Tarafından yapılacak olan hibeye 100 milyon TL’nin üzerinde bir bütçe ayrıldı ve sunulacak olan projeler yüzde 95 hibe ile desteklenecek.

 

Azerbaycan’ın Şahdeniz-2 Sahası’ndan çıkarılan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP), güzergahı üzerinde bulunan yerleşimlere katkı sağlamak amacıyla planladığı ‘Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları çerçevesinde Kelkit ve Şiran ilçelerinden geçeceği Gümüşhane iline de hibe desteği sağlayacak. TANAP Doğalgaz İletim A.Ş., verilecek hibeler için  Kelkit 75. Yıl İMKB Konferans Salonunda  yapılan toplantı ile vatandaşlar bilgilendirildi.

 

HİBE İÇİN SON BAŞVURU 20 NİSAN'DA 

 

Hibe programı, Gümüşhane’de sadece  TANAP boru hattının geçtiği Kelkit ve Şiran ilçeleri için değil tüm Gümüşhane için geçerli olacak. Ayrıca farklı İllerde ikamet eden vatandaşlarda Gümüşhane’de uygulamak şartı ile hibeye başvuruda bulunabilecek. Hibe projeleri için en son 20 Nisan 2017 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

 

TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları ile ilgili detaylı bilgiye ve duyurulara www.tanap-seip.com adresinden ulaşılabiliyor.

2015 yılında uygulanmaya başlayan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarıyla, TANAP Boru Hattı boyunca ekosistem ile uyumlu bir birlik kurarak ekonomik ve sosyal kalkınmaya ve doğal kaynakların korunmasına katkı sağlamak amaçlanıyor. Söz konusu proje kapsamında boru hattı, 1850 km’lik uzunluğuyla Türkiye’de 20 il, 67 ilçe ve yaklaşık 600 köyden geçecek.

 

HİBE İÇİN KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

 

TANAP Hibe başvurularını yerel yönetimler (Belediyeler), Sivil toplum kuruluşları (STK), Kâr amacı gütmeyen kooperatifler, Kooperatifler, Birlikler, Okul-aile birlikleri, Vakıflar, Meslek odaları Federasyonlar ve birlik konfederasyonları, Ulusal ve uluslararası kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, üniversiteler, KOBİ’ler, Köy Muhtarları, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri, İl / İlçe Özel İdareleri YİKOB’lar (Yatırım İzleme Koordinasyon Birimleri), ÇKS – Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan Gerçek Kişiler, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve Küçük Sanayi Siteleri (KSS) Başvurada bulunabilecekler.

 

DESTEKLENECEK PROJELER

Yöresel el sanatlarını geliştirme;
Arıcılık; (Kafkas) arı ırkının genlerinin korunması; propolis, polen ve diğer arıcılık ürünlerinin üretimi için ortak tesislerin geliştirilmesi;
Organik gübre üretimi ve pazarlanması;
Ahırların modernizasyonu ve hayvan alımı;
Meyve ve sebze suyu üretimi;
Süt ürünlerinin kalitelerinin arttırılması ve pazarlanması;
Kristalize tuz üretimi;
Yerel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanması;
Jeotermal, biyogaz, güneş paneli gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan seraların, ahırların ve işletmelerin yapılması/yenilenmesi;
KOBİ’lerin üretimlerini arttıran, çeşitlendiren veya yeni ürün üretmelerini sağlayan makine ve teçhizatın alınması;
KOBİ’lerin ürünleriyle ilgili markalaşma ve tasarım projeleri;
KOBİ’lerin kapasitelerinin ve verimliliklerinin arttırılmasına yönelik projeler (eğitim, sertifikasyon, ERP ve benzeri);
Soğuk süt zincirinin kurulumu;
Orman ürünleri işleme projeleri;
Entegre et, süt ve süt ürünleri tesisi projeleri;
Kaynak suyunun işlenmesine yönelik projeler.
Tarımsal üretime yönelik kar amacı güden yatırımların yanı sıra, bu üretimleri destekleyecek ve geliştirecek AR-GE projeleri;
Soğuk hava deposu gibi ortak kullanım tesisleri;
Hayvancılık/besicilik, balıkçılık, süt kalitesinin tespiti için laboratuar kurulması;
Dikey tarım v.b. alternatif tarım uygulamaları; 
Seraların yenilenmesi veya kurulması;
Köylerde ortak üretim ve/veya paketleme atölyelerinin kurulması;
Tarımda izlenebilirlik ve sertifikasyon projeleri;
Çiftçilerin bilinçlendirilmesine (üretim teknikleri ve becerileri, gübreleme, sulama teknikleri, yeni ürün, nöbetleşe ekim, organik tarım, modern seracılık vb. konular) yönelik projeler;
Mera alanları azalan yerleşimlerde hayvancılığın gerilememesi için mera iyileştirme projeleri;
Birden fazla boru hattı geçen tarım arazilerinin yeniden tarıma kazandırılması veya toprak kalitesini arttıran rehabilitasyon projeleri

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: , TANAP, İlk, Toplantısını, Kelkit'te, Yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı