Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 00:52 Bu haber 2128 kez okundu
 
Taştan Duruşmaya Katılmadı
FETÖ’ye Üye Olmakla Suçlanan İsmail Taştan’ın İkinci Duruşması Yapıldı
GÜMÜŞHANE Haberi
Taştan Duruşmaya Katılmadı

FETÖ’ye Üye Olmakla Suçlanan İsmail Taştan’ın İkinci Duruşması Yapıldı

Gümüşhane- Bayburt Bölge Barosu eski Başkanı İsmail Taştan’ın “Silahlı terör örgütü FETÖ/PDY’ye üye olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması yapıldı.

Örgütle ilgili verdiği bilgiler doğrultusunda etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak tutuksuz olarak yargılanan sanık İsmailTaştan, Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya katılmazken sanık avukatı Ali Haydar Dereli hazır bulundu.

Tanık olarak dinlenen eski polis memuru N.A, daha önce sahte kimlik kullanmaktan tutuklandığını ve baronun kendisine avukat olarak Taştan’ı atadığını belirterek, “Avukat Taştan ile yaptığım görüşmede bana; ‘Cemaate gelirsen Kimlik Kanunu’na muhalefetten eğer gelmezsen belgede sahtecilikten ceza alırsın’ dedi.” beyanında bulundu.

“Polislerin Sanıkla Çalıştıklarını Düşünüyorum”

Örgüte girmediğini savunan N.A, “Karakolda sanık, beni Lütfi, Mehmet ve Şenol isimli polislerle tanıştırdı. Bu polislere uyuşturucu konusunda yardımcı olursam, uyuşturucunun bulunmasını sağlarsam onların da beni koruyup kollayacaklarını belirtti. Ben de onlara sahipsiz kenevir bitkisi ihbar ederek yardımcı oldum. Uyuşturucu kullanmaktan ceza aldım. Bu dosyada İsmail Taştan benim avukatım değildi. Bu polislerin sanıkla çalıştıklarını düşünüyorum. Bu polislerin de örgüt içinde olduğunu biliyorum. Hepsi ihraç edilmiştir. Beni cemaat içinde olursam Afrika’daki okullara göndereceğini söylüyordu” diye ifade verdi.

“Cemaat Yurtlarına Yardım İçin Telkinde Bulundular”

Tanıklardan F.K. de Sanık Taştan’ın kendisini bir dönem örgütün sözde il imamlığını yapan Muhammet Köleoğlu ile tanıştırdığını, sohbet toplantılarına davet ettiğini iddia ederek, “Himmet adı altında benden boş ev varsa öğrencilere temin etmemi istedi. Bu evler karşılığında para verip vermeyeceğine dair bir konuşma geçmedi. Ben de zaten ev temin etmedim. Cemaat yurtlarına yardım etmemiz için telkinde bulundular. Bizzat para topladığına şahit olmadım. Benim katıldığım sohbetlerde sanık ile Muhammet Köleoğlu ön planda idi. İki defa sanığın yurtta bizi karşılayıp ev sahipliği yaptığına şahit oldum. Başka da bir eylemine şahit olmadım” dedi.

Av. Dereli; “Beyanlar Delil Niteliği Taşımıyor”

Sanık Avukatı Ali Haydar Dereli ise tanık beyanlarının delil niteliği taşımadıklarını öne sürerek, müvekkilinin kendi beyanlarında kabul ettiği hususlar dışında başka bir beyanının söz konusu olmadığını, duruşmaya gelmeyen tanıkların da dinlenmesini talep etti.

Duruşma Ertelendi

Mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlemesine ve yurt dışı yasağına ilişkin adli kontrol tedbirinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi. Sanık Taştan’ın önceki celsede duruşmalardan vareste tutulmasına, imzaya ilişkin adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verilmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Taştan, Duruşmaya, Katılmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı