Haber Detayı
29 Eylül 2016 - Perşembe 17:43 Bu haber 2997 kez okundu
 
Teşvik Paketi Kalkınma Bakanlığı'nda Masaya Yatırıldı
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ve Gümüşhane’nin de içinde yer aldığı 23 ili kapsayan teşvik programı için Kalkınma Bakanlığında Doğu ve Güneydoğu İlleri Cazibe Merkezleri Koordinasyon Toplantısı'nın ilki gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Teşvik Paketi Kalkınma Bakanlığı'nda Masaya Yatırıldı

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ve Gümüşhane’nin de içinde yer aldığı 23 ili kapsayan teşvik programı için Kalkınma Bakanlığında Doğu ve Güneydoğu İlleri Cazibe Merkezleri Koordinasyon Toplantısı'nın ilki gerçekleştirildi.

Teşvik Paketinde yer alan Erzurum, Erzincan, Bayburt ve Gümüşhane bölgesini kapsayan Yatırım Alanlarının ve Muhteviyatının Artırılması ile ilgili Kalkınma Bakanlığı'nda toplantı düzenlendi.

Toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Erzurum, Erzincan, Bayburt illerinin Valileri, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları katıldı. Gümüşhane Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş, yurtdışında olduğu için toplantıya katılamadı.

Toplantıda Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan 23 ili kapsayan yeni teşvik paketi için atılacak adımlar değerlendirdi, illerde hazırlanan raporlar değerlendirildi.

Bölgenin kalkınması ve istihdam oranlarının artırılması için alınması gereken önlemlerin değerlendirildiği toplantıda Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bölgenin girişimcilik performansının çok düşük olduğunu belirterek 10 bin kişi başına düşen yeni işletme açılması oranının 8,1 olduğunu, bu rakamın gelişmiş bölgelere göre çok düşük olduğunun altını çizdi.

Bölgede yer alan girişimcilerin bilgilendirilmesi ve eğitim verilmesi için Valilere, Milletvekillerine, Belediye başkanlarına önemli görevler düştüğünü ifade eden Elvan, "Yatırımların artırılması için söz konusu bu girişimcilik performansının artırılması ve bölge insanın cesaretlendirilmesi gerekir" dedi.

Program ile bölgenin ayağa kaldıracağını belirten Bakan Elvan, “Bu konuda en ufak bir tereddüdümüz söz konusu değil, kararlıyız. Birlikte elimizi taşın altına koyacağız." dedi.

Diğer toplantıların ardından belirlenen bölgelerde hangi alana yoğunlaşılması gerektiğine karar verileceğini belirten Elvan, “Her bir bölgenin, belirli bir alanda uzmanlaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu bölgelerin rekabet gücünü yükseltecek, yatırımı, istihdamı artıracak, özellikle sanayi ve hizmetler sektöründe mevcutları güçlendirecek bir ortamı oluşturacağız ve bunun da takibini yapacağız. Bunu da valilerimiz, belediye başkanlarımız hep birlikte yapacağız. Bölgelerimizin ve ülkemizin gelişmesine ciddi katkı sağlayacağız” diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin büyük potansiyel taşıdığına dikkati çeken Bakan Elvan, “Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Böyle bir süreçte bu adımı atmamız önemli. Uygulamaya koyduğumuz bu cazibe merkezleri programı ile bölgenin kalkınmasını sağlayacağız. Bu konuda en ufak bir kaygınız olmasın ancak bu sahiplenmeyi hep birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanı ve Bayburt Milletvekili Naci Ağbal ise yapılacak çalışmalarla söz konusu bölgelerde ekonomik ve sosyal hayatta ciddi dönüşümler meydana getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Koordineli çalışmanın önemine işaret eden Ağbal, "Buralara kaynak tahsisatı yapacağız. Hangi iller somut, hayata geçirilebilir, ekonomik ve sosyal hayatta çarpıcı etki meydana getirebilecek doğru projeler gerçekleştirirse bu süreç içerisinde programdan önemli ölçüde istifade edebilir. Erzurum'da daha geniş bir toplantı yapacağız” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da AK Parti hükümetlerinin bölgesel gelişmişlik farklılıklarını kaldırmak için yoğun çaba sarf ettiğini altını çizerek, “Cumhuriyet tarihine kıyasla çok ciddi yatırımlar yaptık. Kamu yatırımları açısından başarılı olduk. Önemli ulaşım projelerine imza attık. Program büyük bir fırsat. İllerin kalkınmasında kısa sürede çok büyük mesafeler alacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Teşvik, Paketi, Kalkınma, Bakanlığı'nda, Masaya, Yatırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı