Haber Detayı
04 Ağustos 2017 - Cuma 13:24 Bu haber 1434 kez okundu
 
Üç Davaya Müdahil Olundu
Başbakanlık Adına Gümüşhane’deki Bazı FETÖ Davalarına Müdahil Olundu
GÜMÜŞHANE Haberi
Üç Davaya Müdahil Olundu

Başbakanlık Adına Gümüşhane’deki Bazı FETÖ Davalarına Müdahil Olundu

Başsavcı Bozan Çevik müdahil olunan FETÖ/PDY davalarını açıklarken birinin mahrem imam, diğerlerinin ise İlçe Jandarma Komutanı ve Üç üst düzey emniyet personeli olduğunu söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında yargılanan darbe girişimi davalarından 3’üne Başbakanlığın müdahil olduğu ortaya çıktı.

Gümüşhane Adliyesinde dün de devam eden, görev yaptıkları Kelkit İlçesinde mahiyetindeki polislere darbecilere karşı direnmemeleri konusunda telkinde bulundukları iddiasıyla yargılanan 2’si tutuklu 3 eski emniyet mensubunun yargılandığı davaya Başbakanlık müdahil oldu.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yargılanan 2’si tutuklu 3 eski emniyet mensubunun Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına, tutuklu sanıklar E.S. ve G.Y. katıldı.

Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Daire Başkanlığı adına avukat Murat Bektaş Kılıç davaya müdahil olma talebini içeren dilekçesini mahkemeye sunarken kendilerinin suçsuz olduğunu iddia eden şahıslar tahliyelerini ve başbakanlığın davaya müdahil olma talebinin kabul edilmemesini istedi. Dava sonunda mahkeme heyeti ise; Başbakanlığın davaya müdahil olma talebinin kabulüne ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Başbakanlığın müdahil olduğu davalar ile ilgili olarak Gümüşkoza’ya açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, “Türkiye genelinde ki ‘Darbeye iştirak’ olarak nitelendirilen davalara Başbakanlıkça müdahil olunuyor. Gümüşhane’de toplam 3 doya var. Bir dosyamızda 3 şüpheli, diğer 2 dosyamızda ise birer şüpheli var” dedi.

Müdahil olunan davalarda darbeye iştirak olarak nitelenen eylemleri bulunan kişilerin yargılandığını kaydeden Çevik; “Bu davalardan birincisi emniyet mahrem imamının davasıydı. Emniyet mahrem imamı kendi grubunda bulunan polis memurlarına darbe gecesi, ‘Darbe oluyor. Geldiklerinde zorluk çıkartmadan silahınızı teslim edeceksiniz’ şeklinde gizli yazışma programı üzerinden talimat yazmıştı. Diğer davada ise; Torul İlçe jandarma Komutanı ise WhatsApp üzerinden personeline darbe haberi göndermişti. Üçüncü dava da ise, Kelkit’te üç rütbelinin davası. Biri emniyet amiri, biri baş komiser, biri de komiser yardımcısı. Darbe gecesi emniyet noktalarını dolaşıp emniyet mensuplarına ‘Asker gelirse zorluk çıkarmadan silahımızı teslim edeceğiz’ şeklinde eylemleri vardı. Bunları ‘darbeye iştirak’ olarak nitelendirip dava açtık. Yargılamalar devam ediyor” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üç, Davaya, Müdahil, Olundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı