Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 22:04 Bu haber 2691 kez okundu
 
Üreticilere Buzağı Besleme ve Buzağı Kayıplarının önlenmesi eğitimi verildi
Gümüşhane Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen ‘Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Sağlık, Bakım ve Beslenme Eğitimi Projesi’ toplantısı Kelkit'te çiftçilerin yoğun ilgi ve katılımları ile gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Üreticilere Buzağı Besleme ve Buzağı Kayıplarının önlenmesi eğitimi verildi

Gümüşhane Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen ‘Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Sağlık, Bakım ve Beslenme Eğitimi Projesi’ toplantısı Kelkit'te çiftçilerin yoğun ilgi ve katılımları ile gerçekleştirildi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde Gümüşhane Üniversitesi ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığında ve DOKA desteği yürütülecek proje ile ilçelerde üreticilere eğitim toplantıları düzenleniyor.

Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek okulu salonunda yapılan eğitim toplantısına Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahri Bayram, Kelkit İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bahadır Nasuhbeyoğlu, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, üretici birliklerinin temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın 2018 yılını ‘Buzağılar Ölmesin’ sloganıyla buzağı ölümleriyle mücadele yılı olarak ilan ettiğini ifade eden İl Müdürü Birşen, “Ülkemiz hayvancılığı son yıllarda önemli gelişim göstermiş, bir elin parmaklarını geçmeyen büyük üretim çiftlikleri sayısı binleri geçmiş ve hemen hemen ülkenin tamamına yayılmıştır. Sığırlarda yüzde  20'lerde olan kültür ırkı oranı yüzde  50 seviyelerine gelerek, süt üretimi 10 milyondan 20 milyon tona çıkmıştır. Ancak önümüzde hala gidilecek oldukça yol ve çözülmesi gereken problemler bulunmaktadır. Sığırcılıkta başarılı olmak için bu sektörün sacayağını oluşturan üretim-hayvan sağlığı-pazar şartlarının birlikte güçlendirilerek ilerlemenin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz hayvancılığında da buzağı ölümlerinin ciddi ekonomik kayıplara sebep olan önemli bir sorun olduğunu ifade eden Birşen, “Buzağı kayıplarının gelişmemiş ülkelerde yüzde 20 'lere kadar çıktığı, dünya genelinde yüzde  3 - 47 arasında olduğu bildirilmektedir. İlimizde ise işletmelere göre farklılık göstermekle beraber ortalama yüzde  5-10 arasında buzağı kayıpları yaşanmaktadır. Görüldüğü gibi, Ülkemizdeki buzağı kayıplarının ekonomimize vermiş olduğu zarar ilimizde ve bölgemizde de yaşanmaktadır. Bu noktadan hareketle yapılan sorun analizinde ölümlerin genellikle bilinçsiz yetiştiricilikten kaynaklandığı görülüğünü ifade eden Birşen, Buzağılarda meydana gelen kayıplar sürü büyüklüğünü etkileyen nedenlerin başında gelmektedir. İşletme verimlerini doğrudan düşüren bu ölümlerin önüne geçilebilmesi, yetiştiricilerimizin konu hakkında bilgilendirilebilmesi ve buzağı kayıplara dönük farkındalığın oluşturulması amacıyla Kelkit ilçemizde "Buzağı Kayıplarının önlenmesi, hayvancılıkta doğru besleme ve bakım koşulları eğitimi" verilerek, diğer ilçelerimizde de eğitimlerimiz devam edecektir. Eğitimin ilimiz hayvancılığı için hayırlı olmasını diliyorum. Tüm üreticilerimize bol kazançlar diler hepinize saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.


Eğitim toplantısında Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahri Bayram tarafından büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sağlık, bakım ve beslenme, buzağı yetiştirme, buzağı bakım ve beslenme ilkeleri, buzağı ölümlerinin nedenleri ve ölümlerin önüne geçilebilmesi amacıyla alınması gereken koruyucu tedbirler ve buzağı hastalıkları konularında detaylı sunum yaparak üreticiler bilgilendirildi.

Sunumların ardından eğitim toplantısı soru-cevap kısmı ile son buldu.

 

Kaynak: Editör: Furkan ZEYREK
Etiketler: Üreticilere, Buzağı, Besleme, ve, Buzağı, Kayıplarının, önlenmesi, eğitimi, verildi, , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı