Haber Detayı
30 Eylül 2018 - Pazar 17:46 Bu haber 11388 kez okundu
 
VALİ MEMİŞ'DEN KÖSE ÇIKARMASI
Köse ilçesine açılış ve yatırımları incelemek için giden Gümüşhane’nin sevilen yüzü Gümüşhanelinin ağabeyi konumundaki Valisi Okay Memiş beraberinde köse Belediye Başkanı Şerif Aygün, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz,
KÖSE Haberi
VALİ MEMİŞ'DEN KÖSE ÇIKARMASI

Köse ilçesine açılış ve yatırımları incelemek için giden Gümüşhane’nin sevilen yüzü Gümüşhanelinin ağabeyi konumundaki Valisi Okay Memiş beraberinde köse Belediye Başkanı Şerif Aygün, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, ilgenel meclisi üyesi Tuncay Taşdemir, siyasi parti temsilcileri ve Gümüşhane’de haber yapan gazeteciler ve ajans temsilcileri ile birlikte ziyaretine Köse Kaymakamlığına atanan Ömer Faruk Canpolat’ı makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun ve başarı dileğinde bulunarak başladı.

 

Kaymakam Canpolat ile bir süre sohbet eden Vali Memiş Köse’nin 14 köyü bulunduğunu ve altyapı olarak en az sorunu sorun olan bir ilçe olduğunu belirterek, Köse’nin en önemli yatırımının havaalanı olduğunu söyledi. Kaymakamlık ziyaretinin ardından Kaymakam Canpolat’ıda heyete dâhil ederek Köse Belediye Başkanlığı tarafından SODES kapsamında yaptırılan” çocuk parkı açılış törenine katılarak kurdele kesti. Törende konuşan Sayın Valimiz, Köse ilçesine her geldiğinde Köse’yi tertemiz, pırıl pırıl gördüğünü belirterek, “Köse’de çocuklarımız gülsün diye güzel parklar yapılmış. Köse güzel bir ilçemiz, hava alanı ile beraber çok daha güzelleşeceğiz. Çok daha kıymetli bir ilçe olarak devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

 

Köse Belediyesinin örnek çalışmalar yaptığını, bu örnek çalışmalardan dolayı Belediye Başkanı Şerif Aygün’ü kutladığını ifade eden Sayın Valimiz şunları söyledi: “Bu güzel çalışmalar yanında en önemlisi huzurumuzun olmasıdır. Bir belediye başkanı önce ilçede huzuru sağlar. Huzuru sadece polis, sadece jandarma sağlamaz. Belediye başkanlarımız uyumlu ve herkesi kucaklayan olursa huzur da kendiliğinden gelir, ben bunu çok önemsiyorum. Yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı her zaman belediye başkanlarımızın yanındayız. Olumsuz davranış ve tavırları yoksa bizim de kamu görevlilerinin yanında olmamız vatandaşlık görevidir” dedi.

 

Moral bozmanın çok kolay olduğunu vurgulayan Sayın Valimiz, “Her şeyi kucaklayıp, yapılan güzel işlere teşekkür etmeliyiz. Arkadaşlarımıza moral verip, daha güzel şeyler yapmaya teşvik etmeliyiz. Her anlamda gelişen bir Gümüşhane var. Yapılan yatırımlar 10 milyar lirayı buldu. Kelkit, Köse ve Şiran Karadeniz Bölgesinin GAP’ı. DOKA’nın dönem başkanlığı bize geçti. DOKA’dan Köse ilçemize de gereken projeleri yapacağız, hayata geçireceğiz. Parkımızın yeniden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu. Burada açılış törenine katılan kurum müdürleri ve vatandaşlar ile birlikte, Yaklaşık 2 milyon 200 bin liraya mal olan parkta incelemelerde bulundu ve çocuklarla bir süre sohbet ettikten sonra onlara çeşitli hediyeler verdi.

 

ŞHİTLİĞİ ZİYARET ETTİ ARITMA TESİSİNDE  İNCELEMELERDE BULUNDU

Köse Belediye Başkanlığı tarafından ilçede yaptırdığı  Şehitlik ziyareti ve ardından çevre ve şehircilik bakanlığı hibeleri ile yapılan arıtma tesisine giderek burada incelemede bulundu.

Uluslararası Bir Hava Limanımız Olacak

Sayın Valimiz Okay Memiş, Köse ilçesindeki incelemelerini Salyazı’da inşası sürmekte olan havaalanına giderek Hava alanında incelemelerde bulunurken firma yetkilisinden bilgi aldı.  Vali Memiş, burada yaptığı açıklamada, uluslar arası bir hava limanının Salyazı’ya yapılmakta olduğunu ifade ederek “Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimize kazandırdığı çok önemli ve çok değerli bir projeyi hep beraber incelemek için buradayız. Müteahhit firma Bayburt Grup, çalışmalarına hızla devam ediyor. Çok sayıda futbol sahası büyüklüğündeki alan dolguyla havaalanı pistini hazır hale getiriyor firma. Çok değerli ve önemli bir çalışma yapıyor. 3 kilometre uzunluğu 45 metre genişliğinde. Yan yollarıyla beraber 60 metreyi bulacak bir genişlik olacak. Büyük uçakların bile inebileceği uluslararası bir havalimanı inşaatı olacaktır dedi..”

 

Havaalanının temelinin kıt imkanlarla atılmasından dolayı duygu yüklü olduklarını ifade eden Sayın Valimiz Okay Memiş “Ancak bugün ihalesi yapılıp başlanabildi. İlimizi bu kadar değerli bir yatırımla buluşturan Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettarım ve çok teşekkür ediyorum. Dağların arkasında bizleri düşünen bir liderimiz var. Gümüşhaneli ve Bayburtlu vatandaşlarımız olarak geleceğe daha umutla bakıyoruz. Bu bölge aynı zamanda Karadeniz’in GAP’ı. 30 tane baraj ve gölet inşaatımızda eş zamanlı olarak devam ediyor. Bölgenin en önemli tarım ve hayvancılık merkezi olacak yapılan bu havaalanıyla beraber.  Çalışır mı işler mi diye amatörce yorumlar zaman zaman görüyoruz. Yapılan hiçbir havalimanı işlemeden durmadı. Ordu-Giresun havalimanı yapıldığında aynı yorumlar yapıldı fakat hem Trabzon’da hem de Ordu-Giresun havalimanın da bilet bulunamıyor. Bu da Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliği sonucunda oldu” diye konuştu.

 

Döviz operasyonuna rağmen firmanın işlerini harıl harıl devam ettirmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Sayın Valşimiz, açıklamasını şöyle sürdürdü”: “ Ülkemiz, terör, ekonomik terörü vatandaşlarımızın ferasetiyle Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle hep beraber bertaraf edeceğiz. Bu yatırımlarla ne kadar gurur duysak azdır. Yerel yöneticiler olarak da bizler de bu büyük yatırımlara hazırız. Bu negatif algıyı toplumsal olarak da bertaraf etmek durumundayız. Sürekli negatif konuştuğumuzda sarmal bir şekilde devam ediyor. Bu bölgede istihdam sağlayacak çok önemli proje hayata geçiyor. Ülkemiz ve ilimiz bu sorunları bertaraf edecektir. Gümüşhane merkezden havaalanına daha kısa mesafeyle ulaşmak için karayolları Müdürlüğüyle çalışma yapıyoruz. Bu projeyi önemsiyoruz ve kısa sürede havaalanı ulaşabilmemiz bizim için çok önemli. Hizmete sunduğumuzda inşallah vatandaşlarımız memnun olacak. Zigana tüneli bizim karayolu planımız bittiğinde belki de sahile en yakın havalimanı burası olacak. Sahil de bulunan havalimanları hava nedenleriyle inemeyecek olan uçakların bile tercih edeceği ilk havalimanı Gümüşhane-Bayburt havalimanı olacak. Her açıdan iyi bir şekilde kullanılacağını biliyoruz. Bütün fizibilite ve stratejik planlar bunu bize gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde artık hava yolu halkın yolu oldu. 200 bin vatandaşımız Gümüşhane’de yaşıyor. Fakat 600 bin civarında gurbetçimiz var. Hemşerilerimizin eğitim düzeyi yüksek ve varlıklılar. Sıla hasretleri inşallah 1.5 yıla yakın bitecek” dedi.

 

2 Milyon Yolcu Kapasiteli

Projenin tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Sayın Valimiz Okay Memiş, açıklamasını şöyle tamamladı: “ 4 ay itibariyle projemizin çalışmalarına başladık. Şuan da yaklaşık 200’e yakın personelimiz 150’ye yakın makine ekipmanımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Havalimanımız yaklaşık yıllık 2 milyon kapasiteli olarak projelendirildi. 3 bin metre uzunluğunda 60 metre genişliğinde yaklaşık 450 hektar üzerine kurulu bir projemizdir. 2019 yılı sonu itibariyle bitirmek için gayret ediyoruz. Burada yürüttüğümüz faaliyet projenin alt yapısını oluşturmaya yönelik. 2. Etabı olan üst yapısı biz bitirdikten sonra ihaleye çıkacak. İhaleye çıktıktan sonrada üst kısmının yapımına başlanacak. Pist gövdesinde kaya dolgu imalatımız var. 5 milyon metre küp kazı ve dolgu imalatlarımız olacak, dedi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: VALİ, MEMİŞ'DEN, KÖSE, ÇIKARMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı