Haber Detayı
27 Eylül 2016 - Salı 01:15 Bu haber 2904 kez okundu
 
Vali ve Milletvekilimiz Kelkit’te Bir Dizi Ziyaret ve İncelemede Bulundular
Gümüşhane Valimiz Sayın Okay Memiş, Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Hacı Osman Akgül, Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, İl Genel Meclisi üyeleri, Gümüşhanespor Kulübü Başkanı Kaya Büyükbayraktar ve kurum müdürlerinden oluşan heyetle birlikte Kelkit ilçemizde bir dizi ziyaret ve incelemede bulundular.
GÜNDEM Haberi
 Vali ve Milletvekilimiz Kelkit’te Bir Dizi Ziyaret ve İncelemede Bulundular

Gümüşhane Valimiz Sayın Okay Memiş, Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Hacı Osman Akgül, Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, İl Genel Meclisi üyeleri, Gümüşhanespor Kulübü Başkanı Kaya Büyükbayraktar ve kurum müdürlerinden oluşan heyetle birlikte Kelkit ilçemizde bir dizi ziyaret ve incelemede bulundular.

Ziyaret ve incelemeleri kapsamında ilk olarak ilçe merkezinde yapımı devam eden Yunus Emre Camii’ni inceleyen heyet, daha sonra Kelkit İlçe Stadı’nı inceleyerek, statta antrenman yapan Kelkit Belediye Hürriyet Spor futbolcuları ve teknik ekibiyle de bir süre sohbet etti.

Ardından, Roma İmparatorluğu’nun doğudaki en önemli askeri karargâhının bulunduğu Sadak (Satala) Köyü’ne geçen heyet, Satala Antik Kenti’ne su getirmek için 15. yüzyılda 47 gözlü olarak yapılan fakat günümüze kadar 1 tanesi sağlam kalan su kemeri, tarihi Roma havuzu, Roma hamamı ve diğer kalıntıları inceledi.

Burada basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, tarihi kaynaklara göre Roma İmparatorluğu döneminde 15. Lejyon Lego Apollinares tarafından kurulan ve antik dönemde garnizon olarak kullanılmasının yanı sıra Anadolu ve Kapadokya’dan Karadeniz’e geçen askeri yolların birleştiği noktada Roma’nın stratejik bir karakolu olan Satala Antik Kenti’nin tarihçiler tarafından önemli bir tarihi ve kültürel yer olduğunun değerlendirildiğini belirten Sayın Valimiz, 2017 yılı itibariyle kazı yapılabilmesi için hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Köyde insanların evlerinin duvarlarında kullandığı taşların bile tarihi değere sahip olduğunun değerlendirildiğini kaydeden Sayın Valimiz, bölgenin turizm açısından çok önem verdikleri bir bölge olduğuna vurgu yaparak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş’ten kazı yapılacak alanla ilgili bilgi aldı.
Sadak Köyü’nde ayrıca Kelkit’in rüyalarından birisi olan Sadak Barajı’nın da faaliyete geçtiğini, an itibariyle de sulama sisteminin yapıldığını dile getiren Sayın Valimiz, baraj gölünün olduğu alanla ilgili Milli Park çalışmalarının da devam ettiğini, Bakan onayındaki çalışmayla ilgili Milletvekillerinden müjdeli haber beklediklerini sözlerine ekledi.

Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Hacı Osman Akgül ise yaptığı açıklamada, amaçlarının Gümüşhane’de turizme yönelik tesisleri ulaşılabilir konuma getirmek olduğunu belirterek, “En azından haftalık turlar yapılabilecek bir organizasyon içerisindeyiz. Doğal güzelliklerimize ulaşımı kolaylaştırmak için kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Turistlerin en az 1 hafta Gümüşhane’de kalıp bu doğal güzellikleri görüp, kentimizin ekonomisine de bir katkı sağlama çabası içerisindeyiz. Mevcut durumda turlar geliyor ama şehirde kalmadan dönüyorlar. Şuanda turizme açık olan mevcut Karaca Mağaramız var. Biz buna Limni Gölü’nü, Artabel Göllerini, Sadak’ı, Örümcek Ormanları’nı ilave ederek tur şirketlerinin hizmetine sunmak istiyoruz.” dedi.

Devam eden otel inşaatlarının yanı sıra turistlere yaylalarda butik konaklama imkanı sunmak istediklerini dile getiren Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Hacı Osman Akgül, “Bazı tur şirketleri merkezde, bazıları yaylalarda konaklamak istiyor. Biz her tercihe göre hizmet sunma çabası içerisindeyiz. Ağırlıklı olarak yaylalara butik oteller yaparak konaklama imkânı sunacağız. Yatırımcı zaten cazibe görünce geliyor. Karşıyaka Tabiat Parkı’na yatırımcı geldi, 25 milyon gibi bir yatırım yapacak. Demek ki bir cazibe gördüğü için geldi. Turizme bu yerlerin ulaşımını sağladığımız zaman sermaye gelecektir. Bizim görevimiz altyapıyı hazırlamak. Kayak Merkezi’mizi önümüzdeki dönemde özel müteşebbisle yapmayı planlıyoruz. Sermaye sahipleri Gümüşhane’de yatırım yapabiliyorlar. Bu önemli bir şey. Zaten özel müteşebbis gelmeden kamu imkanlarıyla yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır. Ekonomik bütçeye bağlı. Serbest müteşebbis geldiği zaman hizmetlerin de kartopu gibi yürüyeceğini göreceksiniz.” diye konuştu.

Satala Antik Kenti’nin ardından Aziz Köyü’ne geçen heyet, burada yapımı devam eden Aziz Köyü Sulama Göleti’ni inceledikten sonra, Kelkit ilçe merkezinde bulunan Kilise Burnu mevkiini inceleyerek, burada yapılabilecek yatırımlar konusunda görüş alışverişinde bulundu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Vali, ve, Milletvekilimiz, Kelkit’te, Bir, Dizi, Ziyaret, ve, İncelemede, Bulundular,
Yorumlar
Haber Yazılımı