Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 12:20 Bu haber 1712 kez okundu
 
Valilikten Açıklama
Gümüşhane Valiliği gazetemizin 10 Ocak 2020 tarihinde, "Hastaların Diyaliz Çilesi" ve 15 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı "Hastanede Efor Testi yapılamıyor" haberleri üzerine açıklama yaptı.
KELKİT Haberi
Valilikten Açıklama

Gümüşhane Valiliği gazetemizin 10 Ocak 2020 tarihinde, "Hastaların Diyaliz Çilesi" ve  15 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı "Hastanede Efor Testi yapılamıyor" haberleri  üzerine açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Son günlerde İlimiz yerel basınında Gümüşhane Devlet Hastanesi ile ilgili çıkan haberlere ilişkin, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğünce hazırlanan açıklama aşağıdaki gibidir.

Hastanemizde 1 adet Efor testi cihazı bulunmasına ve her hasta için ortalama çekim süresi 20-30 dk. olmasına rağmen hastanemizde ihtiyaç duyulan hastalarımız için elzem durumlar (cihaz arızası, sağlık kurulu yoğunluğu gibi..) dışında randevusuz bir şekilde aynı gün çekimler gerçekleştirilmektedir. Cihazımızın son 2 ayda sık sık arıza vermesi ve ekonomik ömrünün dolması sebebi ile yeni cihaz alımı için 2019 Ağustos ayı içerisinde Sağlık Bakanlığına başvuru yapılmış olup bakanlık tarafından Aralık ayında hastanemize tahsis edilen Efor cihazının kurulumu Şubat ayı başında gerçekleştirilecektir (Türkiye genelinde Efor cihazı verilen 3 hastaneden biri Gümüşhane Devlet Hastanesidir).

Ayrıca basında yer aldığı üzere Efor kağıdının bitmesi gibi bir durum söz konusu olmayıp hastanemiz depolarında mevcuttur. Basına yansıyan durum bilgilendirme eksikliğinden kaynaklanmış olup, aynı gün içerisinde 11 hastaya Efor testi yapılmıştır. Basında yer alan bir diğer haber olan EKG kâğıdının bitmesi gibi bir durum da söz konusu olmayıp zaten 2 yıldır hastalarımızın EKG kayıtları interaktif olarak sisteme yüklenmekte ve hekimlerimiz tarafından bilgisayar üzerinden değerlendirilmektedir.

2019 yılı içerisinde hastanemiz nefroloji uzmanı alt bölge tayini ile ilimizden ayrıldıktan sonra bakanlığımızdan 88, 89 ve 90. dönem mecburi hizmet atamalarında nefroloji uzmanı talep edilmiş, ancak bakanlığımız tarafından talebimiz uygun görülmemiştir. Bakanlığımız diyaliz uygulamasına göre ‘’diyaliz tedavisi gören her hasta için ayrı bir hasta takip dosyası tutulur. Diyaliz üniteleri tedavilerini üstlendikleri hastaların bu yönetmeliğin öngördüğü tetkiklerini yaptırır ve tedavilerini takip eder. Ünitede tedavi gören hastaların ayda en az bir defa yapılacak uzman tabip değerlendirmesi ile nefroloji uzmanı veya sertifikalı uzman tabip tarafından düzenlenecek tedavisi kaydedilir ve uygulanması sağlanır’’ denilmektedir.

 Buna istinaden Ağustos ve Eylül aylarında Batman ilinden, Ekim ve Kasım  aylarında Rize ilinden, nefroloji uzmanı/sertifikalı dahiliye uzmanı  görevlendirilmiştir. Ocak ve şubat ayları için ise yine Batman ilinden görevlendirme yapılmıştır. Hastanemiz hekimlerinden 1 kişi diyaliz sertifikası için eğitime gönderilmiş olup, şubat ayında hastanemizde göreve başlayacaktır. Diyaliz hastalarının günlük takibi ise dâhiliye uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Gazetemizin yaptığı haberlerle ilgili İl sağlık Müdürlüğünün yaptığı açıklamayı aynen yayınladık. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere , “Gümüşhane Devlet Hastanesinde ki cihazımızın son 2 ayda sık sık arıza vermesi ve ekonomik ömrünün dolması sebebi ile yeni cihaz alımı için 2019 Ağustos ayı içerisinde Sağlık Bakanlığına başvuru yapılmış olup bakanlık tarafından Aralık ayında hastanemize tahsis edilen Efor cihazının kurulumu Şubat ayı başında gerçekleştirilecektir” denilmektedir. Yine, “Gümüşhane devlet hastanesinde nefroloji doktorunun olmadığı ve yaklaşık 5 aya yakındır İl dışındaki bazı hastanelerden nefroloji uzmanı/sertifikalı dahiliye uzmanı  görevlendirilirmiştir. Bakanlıktan talep edilen nefroloji uzmanı ise uygun görülmemiştir ”denilmektedir .Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere Efor test cihazının bozuk olduğu, Nefroloji uzmanı olmadığı için Böbrek hastalarının Dahiliye doktoru nezaretinde diyalize gireceği anlaşılmıştır. Yine efor testi için gerekli olan kağıtların ise bir ilçeden sağlandığı açıklanmamıştır. Yapılan açıklamayı kamuoyunu bilgilendirmek adına aynen yayınlıyoruz. Taktiri kamuoyuna bırakıyoruz

Kaynak: Editör:
Etiketler: Valilikten, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı