Haber Detayı
31 Ağustos 2016 - Çarşamba 14:56 Bu haber 3676 kez okundu
 
Yeni Hastane bahara mı kalacak?
Hastane konusunda yetkililer kamuoyunu ne zaman aydınlatacak!
ŞİRAN Haberi
Yeni Hastane bahara mı kalacak?

İhalesi 15 Mayıs 2012’de, yapımına ise 12 Ekim 2012 tarihinde bina inşaatına, 2015 yılında ise Gümüşhane Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile yol yapımına başlanan Gümüşhane Devlet Hastanesi bir türlü açılamıyor. Sökülüp duvara yaslanan tabelada yer alan iş teslim süresine göre 730 günde tamamlanması öngörülen Yeni Gümüşhane Devlet Hastanesinin ne zaman hizmete gireceği merak konusu oldu.

23, 24 ve 25.dönem Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın’ın 30 Nisan 2015 tarihinde gazetemizde de yayınlanan açıklamasında yer alan; “Yeni Devlet Hastanesi yılı sonu itibari ile hizmete açılacak” söyleminin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hastanenin ne kesin kabulü ne de yolu yapılabildi.

TOKİ ve Gümüşhane Belediyesi işbirliği ile yapılması planlanan yol, birinci ihalede yapılan yanlışlık nedeniyle ikinci kez yapılmış, bu kez de yol zemininde yaşanan sorunlar nedeniyle mesafe alınamamıştı.

Toplam 43 milyon TL (43 trilyon) bedel üzerinden eski Bağlar mahallesi Çemberli tarla mevkiinde yapılmakta olan hastanenin bir türlü hizmete açılamamış olması akıllarda soru işareti oluşturuyor. Hastane açılışının yol ve altyapı problemlerinin yanı sıra kesin kabul işlemleri nedeniyle gelecek sene bahar aylarına kalabileceği öğrenildi.

Hastane yolu üzerinde bulunan ve “Sarı Köprü” olarak bilinen köprü de inşaat devam ederken,  yol inşaatının en erken ekim ayına kadar süreceği tahmin ediliyor. Mevcut durumda köprü ayakları dökülmüş olmakla beraber köprü kirişlerinin getirilip yerine konması, ardından da diğer işlemlerinin yapılması bekleniyor.

Yine yol inşaatı çerçevesinde yeni duvarların yapılması söz konusu olurken, yüksek maliyete sahip bu duvarların, önümüzdeki kurban bayramı tatili de dikkate alındığında kısa sürede tamamlanamayacağı ifade ediliyor. Hali hazırda yol inşaatı çalışmaları nedeniyle zaman zaman mevcut köy yolu da ulaşıma kapatılırken, elektrik, su, doğalgaz gibi altyapı yatırımlarının tamamlanmasının bu senenin sonuna kadar sürebileceği, hastanenin de kesin kabulünün ardından en erken Nisan veya Mayıs 2017 tarihinde hizmete açılabileceği kaydediliyor.

Tamamlandığında bölgenin en önemli sağlık merkezlerinden biri olacak olan Devlet Hastanesi 8 katlı olup 30 kişilik yoğun bakım, 10 lokal ameliyathane ve hemodiyaliz gibi 64 tane polikliniğin yanı sıra kafeterya ve otoparktan oluşacak. Ayrıca 200 yatak kapasitesi olacak hastane mevcut hastaneye göre daha modern bir yapıya sahip olacak.

Ağustos 2016’nın sonuna geldiğimiz bu günlerde, hizmete açılması yılan hikayesine dönen Gümüşhane Yeni Devlet Hastanesi ve yolu ile ilgili olarak yetkililerin yapacağı açıklama merakla bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni, Hastane, bahara, mı, kalacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı