Haber Detayı
07 Kasım 2021 - Pazar 01:32 Bu haber 1210 kez okundu
 
Zahit Üsteğmen Anıtı Yeniden İnşaa Edildi
Şiran ilçe merkezi girişinde bulunan Zahit Üsteğmen anıtı çeşitli sebeplerden dolayı yıkılmıştı.
ŞİRAN Haberi
Zahit Üsteğmen Anıtı Yeniden İnşaa Edildi

 Şiran  ilçe merkezi girişinde bulunan Zahit Üsteğmen anıtı çeşitli sebeplerden dolayı yıkılmıştı.

Şiran Belediyesinin girişimleri sonucun da Çanakkale’de şehit düşen Şiranlı Üsteğmen Zahit Güngör’ün anısına anıt yeniden inşa edilerek ziyaretçilerin açılışına sunuldu.

Şiran bayrak tepe de bulunan anıtın açılış programında Şiran Kaymakamı Yasin Gürkan, Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, Şiran Cumhuriyet Savcısı Abdussamed Yıldız, Yeşilbük Belediye Başkanı Sezai Doğan, İl Encümenleri, Kurum Amirleri, Okul Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, Öğretmenler, Öğrenciler ve Vatandaşlar yer aldı.

Program şehitler anısına saygı duruşu ile başladı. Devamında istiklal marşı okunarak dualar eşliğinde anıt açılış kurdelesi kesildi.

Üsteğmen Zahit Güngör’ün anısına yapılan anıtla ilgili olarak Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel açıklamalarda bulundu. Başkan Özel; Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır,dedi.

Üsteğmen Zahit Güngör

(1882-1916), Çanakkale Savaşının son şehitlerindendir. Cesedini gömmeden evvel ceplerinde yapılan aramada karısına yazılmış, fakat gönderilme imkanı bulunamamış bir vasiyetname çıktı. Üsteğmen Zahit’in bugün elimizde ne bir fotoğrafı, ne de mezarı vardır. Çanakkale Savaşında can veren binlerce yiğit Türk evladıyla beraber gönüllerimizde yaşamaktadır. 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Zahit, Üsteğmen, Anıtı, Yeniden, İnşaa, Edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı