İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
RESMİ İLAN
RESMİ İLAN
RESMİ İLAN
RESMİ İLAN
Yazı Detayı
14 Ekim 2021 - Perşembe 14:21 Bu yazı 187 kez okundu
 
Çok Uzaklara Gidilmeli
İbrahim Kaya
 
 

Bu yazımızda toplumumuzun genelinin din,dil, ırk  fark etmeksizin yaptığı ve yapması kuvvetle muhtemel olan en büyük hataya  ve zaman kaybına yol açan gıybeti yani dedikoduyu irdelemeye dilimiz döndüğünce yorumlamaya ve naçizane çözüm önerileri getirmeye çalışacağız.

Öncellikle olarak bir konuşmanın gıybet olması için gereken koşulların başında insan unsuru gelmektedir. Çünkü gıybeti dünyada ayakta tutan ve gıybetin bu denli yaygınlaşmasına zemin hazırlayan ve her daim onu yeni mecralarda popüler kılan insanın ta kendisidir.

Malumunuz gıybetin dinimizce hiçbir şekilde yeri yoktur. Biz burada gıybete düşüren sebepleri aramak , bulmak ve belki birazda düzeltmek  için kafa yormaya çalışacağız.Herhangi bir yerde iki insanın ne sebeple olursa olsun yan yana gelmeleri veya yan yana gelemeseler bile  internet telefon vb. iletişim araçlarını kullanarak , yanlarında olmayan bir başka kişiyi, grubu yada zümreyi alçaltan hakarete varan düşünceleri dile getirmektir gıybet. Şayet anlatılan eksiklikler kusurlar yada tercihler 3.şahısta varsa gıybet yoksa iftira olacaktır. Bu meselede en önemli unsur empati yeteneğini kullanmaktır. Sizin kendinize ait bir meselenizi birkaç kişinin ana gündem maddesi edinip hayatınıza balta sallamaları sizi dinleyip anlamadan yerlere vurmaları,  karakteriniz üzerinden yerli yersiz sallamaları hoşunuza gider miydi, pek tabii ki gitmezdi. O vakit  ne yapmalıyız kendimize yapıldığında hoşlanmadığımız bir davranış yada tutumu biz diğer bir grup-kişi için yapmamalıyız. Gıybetin yoğun bir şekilde icra edildiği yerlerden olan kahvehaneler,kafeler,park,bahçe kamuya ait açık alanlarda o kadar çok konuşulacak dini, felsefi yada başka başka konular varken insan unsurunun eksikliklerinin ön plana bu kadar çıkıyor olması da ayrı bir muamma. Diğer bir kişiyle olan herhangi bir sıkıntının gidilip muhatabıyla konuşulmayarak, arkasından atıp tutmak aradaki anlaşmazlığı sizce ne kadar daha iyi bir konuma getirebilir ki. Kendimiz açısından bizi ilgilendirdiği kadarıyla, diğer bir kişiyle varsa bir durum gidilip muhatabıyla konuşulmalı ,  çözüme katkı sunmaktan kaçınılmamalıdır.Yada arkanıza bile bakmadan bu konulardan çok uzaklara gidilmeli, ta ki yanınızda olanlarla, olamayanları dipsiz kuyularda bir sağa bir sola vurarak insafsız bir şekilde alaşağı edemeyeceğiniz bir yer buluncaya kadar.Kalın sağlıcakla.

 
Etiketler: Çok, Uzaklara, Gidilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı