Yazı Detayı
05 Mart 2018 - Pazartesi 15:57 Bu yazı 813 kez okundu
 
GÜMÜŞHANE'NİN (EN) leri ÜZERİNE BİR UFUK TURU
Yusuf Sadık
 
 

Geçtiğiimiz  günü telefonuma düşen bir mesaj aynen şöyle diyordu: “Gümüşhane  nin EN  leri, açıklandı. Gumushanevizyon.com .link ine tıklayarak sonuca ulaaşabilirsiniZ. Diyordu. Bendenizde tıklAdım ve sonuçları bir bir gözden geçirdim.. Ortada bir emek vardı. Bu emeğe  karşı duyduğumuz saygıyı bir kenara bırakarak bazı değerlendirmeleri izninizle yapmak istiyorum.. Anket VİZYON dergisi tarafından yapıldı. Geçen iki yılda yerel bir gaetemiz tarafındanyapmışti..Benzer eleştirileri o gazetemiz içinde  yapmıştık.

 Anket Gümüşhane ile ilgili ama  her nedense Ödül töreni Ankarada yapılıyor. Neden Niçin?..

 İş adamının adresi İstanbul  gelgörki değerlendirmede gümüşhaneye mal ediliyor. Bir başkasının ikametgahı ve ünvanı ile özdeşleşen konumu Ankarayı adres göstei,yor. Değerlendirmede gümüşhanelilerleyarıştırılıyor . -Sayın Valı İstisnai bir memuriyetin  mensubudur , Mülki İdare Amiridir. Gel görki kendisine bürokratlar arasında yer veriliyor, nerde ise emrinde çalışan memurlarla yarıştırımaya çalışılıyor. Kezalik GTSO sıkanunla kurulmuş” Oda” statüsünde bir kuruluş STK  lar arsında değerlendiriliyor. Hasılı anket bilimsel verilere göremi yoksa derginin tali,matlarına mı göre yapılıyor  orasıdabilinmiyor.Kıstaslar nelerdir onuda BILEMİYORUZ. 

  Kafa karıştıran bu anket  ile anlaşılan o ki,Gümüşhaneye hizmet konusunda  birkaç adım öne çıkmış olan insanlarımızı kamuoyuna tanıtılmak amaçlanıyor.Egeramaç bu ise  seçılen EN lerimizintarıhe yön veren insanlar gibi bazı donatılarının olması gerekiyor...  Örneğin:  Konfüçyüs  gibi Evrensel bakış açısıyla insanlık için çalışıp,ülkesnde mükemmel hakim ve taçsız kıralünvanıyla anılmış olmak,,.İbn-iRüşdgibi,Arıstonun düşünce felsefesini İslam Dini ile kaynaştırmayı başarmış ve ,Evliya çelebi gibi 50 yıl gezip gezi anılarını 10 ciltlık kitapta toplamayı başarmış olmak  gerekir diye düşünmekteyim.. Açıkçası bukadarolmasada  küçük bir farkındalık yaratmayla  Gümüşhane nin EN  ler, diye işi basite indirgemek  yerine özendirici tedbirlerle  hak eden hemşehrileri,mii, , huzura çıkarmak daha inandırıcı ve adilane olur diye değerlendirmekteyim...

Seç,lenlerhepsidehemşehrimiz ve tanıdık isimler.. Her ödül sahibinin kısa öz geçmişi ile ve hangi hizmeti ile topluma yön verdiğide açıklanırsa  kamuoyu daha bir başka tatmın olur diye arzu edilmektedir….

        Biz yinede EN  ler,mizi şimdiden kutlamakla yetinelim. Bir dahaki EN ler seçimin daha inandırıcı ve adil yöntemlerle yapılmasınıda ilgilenenlerden beklediğimizi not olarak ta  ekliyelim..

       Yusuf SADIK -İstanbul

 
Etiketler: GÜMÜŞHANE'NİN, (EN), leri, ÜZERİNE, BİR, UFUK, TURU,
Yorumlar
Haber Yazılımı