Yazı Detayı
02 Şubat 2018 - Cuma 11:26 Bu yazı 9829 kez okundu
 
Hastane ve Vali Memiş
HÜSEYİN ÇELİK
 
 

Gümüşhane’de uzun zamandır gündemden düşmeyen yeni hastane hakkında yeni gelişmeler var.2015 yılının sonuna doğru bitirilen ve bir türlü hizmete açılamayan yeni hastane Gümüşhane’nin “kırmızı çizgisi” olarak önümüzde durmaya devam ediyor. Zeminde ki kayma nedeniyle 2016 yılından beri açılmayı bekleyen yeni devlet hastanesinde önce yol sorunu gündeme geldi.Ancak yol sorunu ile beraber hastanedeki kayma da ortaya çıkınca sorun büyüdü.

Yeni ulaştığımız bilgilere göre fore kazık sistemiyle de, yol bitirilmiş olsa bile hastanenin hizmete açılamayacağı ortaya çıktı. Şimdi hastanenin hizmete girebilmesi için hemşehrimiz olan Yüksel Proje firmasının yapacağı ve genellikle karayollarında heyelanlı bölgelerde kullanılan yeni tip diyafram duvar ile kaymanın önüne geçilmesi planlanıyor. Öğrendiğimiz kadarıyla bu proje için yaklaşık 35-40 milyon liralık bir meblağ gözden çıkarılacak. Yani hastane, yoluyla beraber 120-130 milyon liraya Gümüşhane’ye mal olmuş olacak. Bunu da bir kenara koyarsak bize göre bu projelerle de hastanenin sağlıklı çalışması mümkün gözükmüyor. Çünkü şu anda Gümüşhane’de tüm vatandaşların gözünde ne yapılırsa yapılsın hastanedeki kaymanın önüne geçilemeyeceği algısı yerleşmiş durumda. Bu algının üzerine buradan hizmet alacak insanların hastaneye bakış açısı önemli olacak.

TOKİ tarafından yapılarak teslim edilen hastane inşaatında ve en başında yine öğrendiğimiz kadarıyla zemin etütleri için ilk firma zeminin uygun olmadığı yönünde karar bildirmiş. Fakat ne hikmetse bunu kabul etmeyen TOKİ, başka firmalara zemin etüdü yaptırarak uygun rapor almış. Devletin 75-80 milyonunun bir seferde çöpe atılmasına sebep olan bu karar, Gümüşhane’de hiç kimse tarafından irdelenmiyor.Gümüşhane’de Hastane sorununu, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Nadim Aydın,hastanenin olduğu bölgede basın açıklaması yaparak gündeme taşıdı.
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bedri Ağaç, hemen hemen ayda bir bu konuda basın açıklaması yapıyor. Ama ne hikmetse bu projeyi Gümüşhane’ye kazandıran AK Partiden hiç ses çıkmıyor.Ne vekiller ne il başkanı ne de belediye başkanı bir açıklama yapma gereği hmiyor. Yapılan açıklamaları ve eleştirilere de, eleştiri olarak kabul etmiyorlar.Bazı siyasiler adlarının geçmesine bile tahammül etmiyorlar. Bir tek bu konuyu Gümüşhane’nin “kırmızı çizgisi” olarak gören Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş zorlanarakta olsa çözmeye çalışıyor.Gündemde tutup uğraştığı içinde bütün sorumluluğu üzerinde hissediyor. Önce AFAD Müdürlüğü üzerinde bazı çalışmalar yaptırdı. Şimdi de son proje olan diyafram duvar yapma suretiyle hastanenin kaymasını önlemeye çalışarak hizmete açmayı planlıyor. Lakin bundan da rahatsız olan siyasiler var!..
2018’in Mart ve Nisan ayında başlaması planlanan diyafram duvar çalışmaları bize göre 2018’de bitirilemeyecek. Yani hastaneden bu yılda hizmet alamayacağız. Mevcut olan hastanenin ise bu şartlarda bu kadar vatandaşa hizmet vermesi ise zor görünüyor. Her geçen gün Gümüşhane’de sağlık hizmetleri hastane olmamasından dolayı geri gidiyor. Zorumuza giden şey ise,bu kadar büyük sorunla kimse ilgilenmiyor.Ya birde Vali Memiş olmasaydı!..

 
 
Etiketler: Hastane, ve, Vali, Memiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı