Yazı Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 00:10 Bu yazı 4921 kez okundu
 
Kelkit’in “ Yavuz “ kaymakamı :
Yusuf Sadık
 
 

      Naif bey... ..

     Kelkit kaymakamı , Naif Yavuz’un ,”Fevkalade ,ala, Müstesna”  anlamına gelen  Soyadı O’na,  “ Yavuz Kaymakam” dememizin asıl nedeni olmuştur.

     Mülki idare amirliği denince her ne kadar akla Valiler gelse de, Mülki idarede  aslolan kaymakamlıktır.  .

       Yöremizde anlatılır. Önceki yıllarda İlçelerimizde her zaman kaymakam bulunmaz bazen yazı işleri müdürleri kaymakam vekilliği yapardı... Birkaç kez bu görevi üstlenen değerli bir hemşerimiz hoşuna gitmiş olmalı ki ?” İç İşleri Bakanlığına arzuhalimdir” diyerek bir dilekçe yazar. Ve ilçeye kaymakam olarak atanmasını ister. Cevap gecikmez. “Dilekçen alınmış olup , Mülkiye mezunu olmadığınız için isteğiniz kabul edilmemiştir.  Ama vali olarak istekte bulunmuş olsa idiniz atanmanıza mani bir durum yoktu,  değerlendirebilirdik “denmiş.

      Bu bir rivayet değil ilçelerimizde yaşanmış fıkramsı bir olaydır.  Demem oki kaymakamlık  Valiliğe giden yoldur. Çok önemli bir devlet hizmetidir. Bu uğurda baş veren kaymakamlarımız olmuştur. Başta, Boğazlıyan kaymakamı Kemal bey ,  Solhan kaymakamı:Ersin Ateş(1991),ve en son Mardin - Derik  kaymakamı;Muhammed Fatih Safitürk (2016) bildiklerimiz…Ruhları şad olsun. Allah rahmet eylesin.

      12 yıl il milli eğitim müdürü olarak görev yaptığım süreçte,  kaymakamlarla son derece kaliteli işler başardığımızı söyleyebilirim..1988-1991  Siirt  in  10 ilçesine Devlet-* Millet işbirliği çerçevesinde  yaptığımız öğretmen evleri tamamen Kaymakamlarımızın eseridir. Bu kaymakamlardan .Şırnak kaymakamı, Cemal ayman , Baykan Kaymakamı Kerem Al ve Kozluk kaymakamı Süleyman Kahraman Vali olarak taçlandırılan isimlerdir. .

     Bu girişten sonra gelelim asıl konumuza.Yani ,Kelkit Kaymakamı ,neden? “Yavuz Kaymakam”…

     İl’im izin en büyük ilçesi: Kelkit in şu anki kaymakamı Naif beye nezaket ziyartinde bulunalım dedik ve Belediye Başkanı Sn.Ünal Yılmaz ‘ın basın toplantısı öncesı çalışkanlığını bildiğimiz bu değerli mülki idare amirinin çayını yudumlamak istedik.

     Makamında bendeniz ve yol arkadaşım kent konseyi Başkanı Sn. hasan Pir ‘i kabul eden Kaymakam sn.Naif Yavuz bey  , muhtarlar ın dertlerini dinlemeye devam etti. Öyleki  Anlatılan konuları ve istekleri çoktan anlamış olmasına rağmen , yakınıcıları sonuna kadar buyuk bir sabırla dinleyerek  “karşısındakinin sözünü bitirmesini beklemek”gibi bir yöneticide olması gereken erdemi Kaymakam Naif Bey ‘in  göstermiş olduğuna şahit olduk. Ve  içimizden gelen taktir hissimizi kullanma zamanını beklemeye başladık…

       Şemik Köyü  muhtarı su borusu ve kepçe talebini  aktarırken  arada bir bana bakıp kaymakam beye yönelmesi ve bu eylemini birkaç kez tekrar etmesi  kafamda  muhtarın, “bana destek verin” algılamasını” oluşturdu .  Fırsatı  yakalayıp araya girdim. Ve aynen.”. muhtar samimi olarak derdini anlattı. Bizden de destek bekliyor. Artık ağanın eli tutulmaz “dedim…

       Kaymakam Naif bey.. “Hocam ,muhtar haklı bende haklı .Kepçeyi vereceğiz ama boru için henüz param gelmedi. Zaten az bir mesafe.   Vatandaşta devlete destek olmalı ki  işler dahada hızlı yol alsın.”  Dedi. Ve ekledi. Bu yöntemle  köylerimize 50 bin metre kare  kilit parke ve 100 km. yol yaptık..

       Bu açıklamanın ardından yüzlerde belirlenen tebessümler ve Muhtarların kaymakam beye teşekkür ederek keyifle  makamdan ayrılışlarını bizde keyifle izledik..

   .

    Kelkit in YAVUZ kaymakamı Naif beyin makam  odasındaki donanıma çaktırmadan nazar eylemeyide ihmal etmedim. Her şey yerli yerinde ancak çalışama  masasının  üstünün böş olması dikkatimi çekti. Önunda açık bır cep kıtabı elinde kalem ve küçük not defteri dıger baakacagı öneml eyraklar yandaki küçük masada. Gören,, yav !..bu Kaymakam hiç çalışmıyor diyebilir ama ben demedim çünkü   Bu durum bana kırk yıl önce  Gümüşhane ticaret lisesi müdürü iken  bır yaz  çalıştayında Tiç. Turizm.. Öğeretim. Genel müdür yardımcısı . Ayhan Atabek’ in   ( buradan selam olsun)   Yönecilikte  yetki ve sorumluluk paylaşma  başarıyı nasıl etkılediği üzerine..anlattığı fıkramsı olay çagrışımını  yaptırdı. Bu yazıyı yazmamında sebebi oldu..

       “Efendim vaktiyle büyük bir işletmede bır genel müdür varmış. İşletmeyi öyle başarılı kılmışkı üretim normallerin üstünde  , kar fazlası bile var. Herkes bu işletmeyi metheder olmuş. İşletme yönetim kurulu üyeleri bu işten hem memnun hemde memnun deyiller miş. Memnunlar  işletme kar ediyor. Memnun değiller. Her ziyarete gittiklerinde mudur masada otıruyor  masa üstü bomboş . edinilen kanaat:” bu müdür çalışmıyor.” Ne yapalım ?   Diyorlar ve müdürü değiştirmede karar kılıyorlar. . Ve değiştiriyorlar.da...  Atanan yeni müdür kolları sıvadı  sabahlara kadar çalışıyor gözüküyor , yönetim kurulu üyeleri her gittklerinde muduru evraklar arasında kaybolmuş görüyorlar ve bu durum onları çok mutlu ediyormuş.Herkes yaptığı işten memnun.” Eh çok şukur!.. Aradığımız müdürü bulduk” diyorlarmış..

 ...        Bulmasına buldularda   ancak kısa süre sonra  işletme  zarar etmeye başlamış. Gün geçtikçede durum kötüye gidiyor.. Önceki müdürü arar hale gelmişler.  Her ziyarete gittiklerinde  müdürün masasının üstü dop dolu   evraklarla boğuştuğunu görüyorlar ama  buna rağmen neden zarar ediyoruz diyede sorgulamadan edemiyorlar.  Ve  işten anlıyan bır denetim heyetine  işletmenin denetimini havale ediyorlar. Gözlem altına işletmede  işletmede    varsayalımki saat:10.00 da  başında ustası olduğu halde çalışması gereken makine çalışmıyor.. Nedeni sorulduğunda ise ,”. Efendim müdür bey gelip görecek ondan sonra  çalıştıracağım” cevabını almışlar.  Anlayacağınız  müdur makınelri görüp çalıştırma emri verinceye kadar mesiai  bitiyormuş..Denetım ekibi   daha bir şeye bakmadan durumu anlamışlar ve raporlarına ,” müdür  tüm yetkileri üstlendiğinden yetki dağıtımı yapmadığından sorumluluk paylaşımını önemsemediğinden asıl kadro oturur hale gelmiştir.Bu nedenle de verim düşmüştür.”.. denildi.

           40 yıl önce dinlediğim bu fıkramsı olayı  yöneticiliğimde  hep  rehper edindim .Hiçaklımdan çıkmayan bu hikaye sanki Kelkit kaymakamı sayın Naif  Yavuz için uyarlandı geldi bana..  Çünkü aradan geçen uzun bir sürede nice resmi ve özel  makamlara girdim-*çıktım  bu fıkramsı hikayeyi  hatırlatacak hiçbir bir görüntüye rastlamadım.  Kalp kalbe karşıdır derler ya  .. Pek fazla görüşme imkanı bulamadığım, sayın Naif Yavuza karşı  içimde duyduğum  sevginin nedeninin bu olduğunu geçte olsa anlamış oldum..

     ..Değerli kaymakam  Naif yavuz a veda etmeden önce  izin isteyerek bu hikayeyi naklettim.  Ve sordum?  Önemli hizmetlere imza attığınızı  Kelkit halkından ve basın olarak bizde biliyoruz. . Sizinde masanız boş. Hizmet akışında verimliliği nasıl sağlıyorsunuz?.Önemsediğiniz projelerden bazılarını aktarırmısınız.?.

       Kaymakam Sayın Yavuz:..”  Rutin işler zaten yürüyor .  Önemsediğimiz ve sayın Valımizinde notunda olan Satala antik kenti projesi için sona geldik sayılır. İstimlak işleri bitti bu yıl kazmayı vuracağız  ,sonucu bende çok merak ediyorum.Yine Valilikçe önemsenen asfaltsız köy yolu kalmayacak. Programımızda var . Bu yıl tamamlıyoruz. Yukarıda değinmiştik, 50.000 M2 kilit parke kaldırımı ve 100 km yolu koylu yurttaşlarımızla hayata geçirdik.

 . Tüm bu hizmetleri çalışanlarımızla gerçekleştirdik. Ekibime güveniyorum.. Onlarda bana güveniyor. Benim bilmediğimi onlar bana onların bilmediğini ben onlara aktararak yönetimde karanlık alanların oluşmasına fırsat vermiyoruz. Sorumluluk almada ve yetkilerini adalet ölçüsü çerçevesinde kullanmada her kademedeki personelim son derece hassas davrandıklarını da gözlemliyorum. Ve bu uyum her türlü kapıyı açmaya yetiyor  Kendilerine verdiğimiz değer sebebiyle  geç gelip erken giden değil, erken gelip geç giden personel olarak bir nevi gönüllülük esasına dayanan  çalışma erdemi içinde oluyorlar dedi.. Dedi…

      Kaymakam sayın Naif Yavuz, son derce birikimli , uygulamaları son derece verimli. Zaman ve personel tasarruflu bır uygulaması var. Örneğin.20 ton çimento lazımsa bunun parasını talep ediyor ,  yüklenici firma aracılığı ile hizmet alanlarına intikal ettiriyor. Yani Vilayete araba gönder çimentoyu al getir başına   nöbetçi koy gibi israfları bır bakıma minimize ediyor..  Çocuklara ve gençlere değer verdiği bilinen ,Kelkit in yavuz kaymakamı  Naif bey hakkında kanaatimiz o dur ki?, ,Eleştirel düşünce yapısına sahip,çalışanlarını dinleyen onların ,motivasyonlarına katkı sağlayan,  hedeflerini önceden belirleyen ,astlarına yetki devri vermeden kaçınmayan geri bildirimi ötelemeyen ,zamanı doğru şekilde kullanan  bir mülki idare amiri olarak  kendisini Kelkit halkına ve çevresine sevdirmesini bilmiştir.

    Anlatmakla bitmez  böylesine çalışkan ve iş bitirici bit Kaymakama sahip olan Yeşil Kelkit ilçemiz bence çok şanslı derim..

,     Bir eğitim yöneticisi ve basından birisi  olarak Sayın Naif Yavuz’u başarılarından dolayı tebrik ediyor, daha üst mevkilerde görmeyi yürekten diliyorum.

 
Etiketler: Kelkit’in, “, Yavuz, “, kaymakamı, :,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
20 Şubat 2019
ANILARDA KURTULUŞ BAYRAMLARI. .
184 Okunma.
15 Ocak 2019
Yol güvenliğinin neresindeyiz?
823 Okunma.
26 Aralık 2018
Gümüşhane’de Vali TAŞBİLEK dönemi..
480 Okunma.
30 Ekim 2018
95. YILINDA CUMHURİYETİ KUTLADIK..
1175 Okunma.
24 Ekim 2018
RAST GELEN DOSTLAR…
418 Okunma.
07 Ekim 2018
SOKAKLAR BİZİM.!!!!
594 Okunma.
07 Ekim 2018
DÜNYA GÜMÜŞHANELİLER GÜNÜ ÜZERİNE UFUK TURU
159 Okunma.
05 Ekim 2018
YALNIZLIK,,,,
285 Okunma.
18 Nisan 2018
GÜVEN TAZELEMEDE REKOR, İSMAİL AKÇAY’da.
361 Okunma.
10 Nisan 2018
Kalp Krizinden Ölmek İstemiyoruz!...
519 Okunma.
04 Nisan 2018
YAŞAMAK İÇİN MÜCADELE ŞARTTIR!!!
427 Okunma.
21 Mart 2018
GURBETTE MARKA BİR HEMŞEHRİMİZ.
623 Okunma.
21 Mart 2018
BAŞARIDA ZEKA VE ÇALIŞMANIN RÖLÜ..
350 Okunma.
05 Mart 2018
GÜMÜŞHANE'NİN (EN) leri ÜZERİNE BİR UFUK TURU
969 Okunma.
30 Ocak 2018
(Ağabeyim Merhum : H. Kemal SADIK ‘ın anısına)
1468 Okunma.
21 Aralık 2017
BU GÜN NE YAZ sam?..
770 Okunma.
29 Kasım 2017
BİR ÖĞRETMENLER GÜNÜ DAHA KUTLADIK
521 Okunma.
20 Kasım 2017
ASAYIŞ BERKEMAL MI?.
557 Okunma.
24 Ekim 2017
Cumhuriyet Bayramınız kutlu Olsun..
661 Okunma.
01 Ekim 2017
Gümüşhane –Bingöl kardeşlik köprüsü..
574 Okunma.
01 Temmuz 2017
DOSTLAR BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN
642 Okunma.
20 Mayıs 2017
Neden Bürokratizm?
690 Okunma.
21 Mart 2017
BATININ TÜRK DÜŞMANLIĞI
827 Okunma.
09 Mart 2017
TÜRKİYE NEDEN HEDEFTE?
854 Okunma.
22 Şubat 2017
Nemci Taşdemir ..”O’bir Başkandı.”.
726 Okunma.
14 Şubat 2017
ESARETTEN KURTULUŞUN 99. YILI
648 Okunma.
07 Şubat 2017
KAMU YÖNETİMİNDE HALKLA İLİŞKİLER
794 Okunma.
13 Ekim 2016
ŞEHİR TRAFİĞİNDE TEMCİT PİLAVI
1012 Okunma.
05 Ekim 2016
“Pusuda” Cahit Atay’ın kaleme aldığı ünlü tiyatro eserinin adı.
1221 Okunma.
11 Ocak 2016
ARKADAŞ YADA DOST DENİNCE
946 Okunma.
Haber Yazılımı