Haber Detayı
22 Ağustos 2021 - Pazar 18:16 Bu haber 1453 kez okundu
 
Başkan Tanış Gümüşhane Ekspres'e Konuştu
Geçtiğimiz günlerde ilçe olmak üzere Gümüşhane valiliğine resmen başvurarak dilekçe sunan arzular kabaköy belediye başkanı Çetin Rıza Tanış’ı ziyaret ederek konu hakkında düşüncelerini sorduk.
GÜMÜŞHANE Haberi
Başkan Tanış Gümüşhane Ekspres'e Konuştu

Geçtiğimiz günlerde ilçe olmak üzere Gümüşhane valiliğine resmen başvurarak dilekçe sunan arzular kabaköy belediye başkanı Çetin Rıza Tanış’ı ziyaret ederek konu hakkında düşüncelerini sorduk.

Gazetemiz Gümüşhane Eksprese değerlendirmede bulunan başkan Tanış Öncelikle ziyaretinizden dolayı sizlere teşekkür ederim, dedi.

Belediye başkanı Çetin Rıza Tanış, İlçe olma konusuna açıklık getirerek şu açıklamalarda bulundu.
“Gümüşhane’nin doğusunda Bayburt- Erzurum aksında herhangi bir ilçe yoktur. Ayrıca Gümüşhane’nin 90’a yakın köyünün 60’a yakını beldemiz sınırlarının içerisindedir. Hal böyle olunca da bizleri ilçe olmaya teşvik etmektedir. Tarihte 6 Ayasofya’dan birisinin beldemizde olması diğer tarih ve kültürel değerlere baktığımızda ilçe olmamız gerekliliği söz konusu oluyor.  iç Anadolu’da ki bazı ilçelerin nüfusuna baktığımızda nüfusu bizden az olan ilçeler var. Başkentin yakınında 1200-1300 nüfuslu ilçeler var. Oysaki Arzular Kabaköy beldemizin nüfusu 4700’lerin üzerinde, Yağmurdere’den kalkan vatandaşımız neden Araklı’ya gitsin ki. Hülasa bölge insanımıza daha kapsamlı hizmetin yolu ilçe olmaktan geçiyor. İlçe olunca da bölgede istihdam artışı kaçınılmazdır. Tüm bu anlattığımız konulara bakıldığında ilçe olmayı fazlasıyla hak ediyoruz”,dedi.

"Dere Islahı Gerektiği Gibi Yapılmıyor"

 Başkan Tanış sözlerinin devamında her iki yanı dere olan beldesi için şu açıklamalarda bulundu. Öncelikle son günlerde yaşanan sel felaketlerine değinmek istiyorum, bilindiği üzere beldemiz bir vadi içerisinde yer almaktadır. O nedenle bu konuyu öncelikle değerlendirmek istiyorum. Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketleri bütün idarecileri ilgilendiriyor.Bu felaketlerden de ders çıkarmamız gerekiyor.Bizde belediye olarak derelerimizin gerektiği şekilde ıslah edildiğini düşünmüyoruz.Hiç bir kurumda gerekli hassasiyeti bu konuda göstermiyor.Yaşanan felaketlerde görüyoruz ki köprüler,dere ıslahları yeterli olmamış neden diye soracak olursanız ilgili kurum bilgisayarın başına oturmuş yapılması gereken hizmeti uydu fotoğrafları üzerinden değerlendirmiş, hizmetin gideceği nokta fiziki olarak ziyaret edilerek bölgede yaşayan yaşlıların bilgi ve birikiminden istifade edilmediği açıkça görülmüştür.
Yani daha önce derelerde nasıl afetler olmuş, su debisi, ne kadarmış gibi sorulara cevap aranmamış. Sadece fotoğrafı çek iki tane beton dök alsana dere ıslahı. Şimdi kendi beldeme baktığımda sağ taraftaki kuru dere dediğimiz yatak 8 km yağan yağış bu vadiye akıyor. Oradan gelen su belediyemizin önüne kadar çıkmıştı. Bu gün aynı yağış olursa şayet bu iki metrelik dere ıslahına sığması mümkün deği, Allah korusun bu ıslahlar bir felaketin ön habercisi niteliğindedir.
Harşit çayı içinde söylediklerim geçerli bakıyorsunuz dere daraltılmıştır. Virajlar yok edilmiş sel durumunda su tüm hızıyla betonu falan yıkıp götürür çünkü temel ve beton sağlam değil. Eski haliyle bundan iyiydi. Devleti de boşuna masrafa sokmanın anlamı yoktur. Allah korusun Bozkurt’ta yaşanan Kastamonu’da olan o felaketin 10’da 1’i bizim bölgemizde olsa herhalde belde ve ilimizi Torul barajında buluruz, dedi.
"Fabrikayla da Yaşamaya Alışıyoruz"
Belde sınırları içerisinde bulunan Çimento fabrikasına da değinen başkan Tanış;  Bu fabrikanın yerinin beldenin tarım açısından en verimli yerine yapılmış. O günün siyasileri, muhtarları söz sahibi olan herkes burayı ısrarla tercih etmiş. Oysaki hammaddeye daha yakın olan bölgeler vardı. Hemde tarım açısından kullanışsız yerlerdi.Ama burada ısrar edilmiş, bu fabrikayla da yaşamaya alışıyoruz.Önceki sene toz duman cep telefonuyla kirliliği sayın valimize ve diğer ilgililere izlettim onlardan yardım istedim.Bir akşam rüzgar yağmur gökten adeta çamur yağıyor,bastım gittim fabrikaya.Çağrın yetkilinizi  burayı yarından  itibaren kapatıyorum,demem üzerine bizden bir haftalık süre istediler.Bu süre zarfında 5 bine yakın filtre değişimi yapıldı.Bir yıldır bizde halkımızda memnunuz toz yoktur.Beldeye istihdam açısından 30 kişilik bir katkı sunuyor.Kendilerini de uyardım bundan böyle personel alımlarında  belde halkı tercih edilecektir,pandemi vs. henüz personel alımı yapılmadı”,dedi.

 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Başkan, Tanış, Gümüşhane, Ekspres'e, Konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı