Haber Detayı
06 Şubat 2021 - Cumartesi 22:59 Bu haber 9042 kez okundu
 
Bölgenin beyaz incisi kuru fasulye kursu verildi
Köse İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Merkeziyle iş birliği yaparak kadın erkek demeden her yaştaki çiftçilerimize eğitim seferberliği başlattı.
KÖSE Haberi
Bölgenin beyaz incisi kuru fasulye kursu verildi

Köse İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Merkeziyle iş birliği yaparak kadın erkek demeden her yaştaki çiftçilerimize eğitim seferberliği başlattı.

Merkez mahallerimizde 88 saat süren Fasulye Yetiştiriciliği kursu erkek çiftçilerimize verilmiş olup doğru zamanda doğru uygulama yöntemleriyle çiftçileri bilgilendirerek verimi arttırmak hedeflenmiştir. İlçemizde en yoğun görülen hastalık ve zararlıların zarar seviyesini en aza indirmek için doğru mücadele yöntemlerinin nasıl yapılacağı anlatılmıştır.

Aynı zamanda Kayadibi ve Kabaktepe köylerinde kadın çiftçilerimize özel kurs açılmış ve hala devam etmektedir. İlçemizin önemli geçim kaynağı olan hayvancılığın geliştirme projesinde verilen yem bitkileri desteklemelerinin üretim alanlarını arttırmak ve daha kaliteli yem bitkisi elde edebilmek için Kayadibi Köyünde 120 saat süren Baklagil Yem Bitkisi kursu açılmıştır. Ayrıca yine ilçemizin önemli gelir kaynağı olan Fasülye üretim alanını arttırmak için yetiştirilme koşulları hakkında detaylı bilgi verebilmek amacıyla Kabaktepe köyünde 88 saat süreyle Fasulye ve Börülce Yetiştiriciliği kursu açılmıştır.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Talat Asan, tarım ve orman ilçe müdürü Veysel Soydaş ile bir araya gelerek, çiftçilerimize yönelik neler yapılabileceğini görüştüklerini, çiftçilerimize ve vatandaşlarımıza daha fazla nasıl yardımcı olunabileceği hususunu görüşerek, merkezden başlamak üzere özellikle fasulye yetiştiriciliği ile ilgili planlama yapıldığını söyledi. Tarım ve Orman İlçe Müdürü Veysel Soydaş ise, "Kurum olarak tüm çiftçilerimize her zaman yardımcı oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz." dedi. Yeterki çiftçilerimiz bir şeyler talep etsin diye ekledi. Tarım ve Orman ilçe Müdürlüğü ziraat mühendislerinden İrem Koyuncu ise, "Bizler kurum olarak yaz sezonunda farklı bölgeleri gezip, özellikle de fasulye tarlalarında incelemeler yapıp, gördüğümüz eksiklikleri üreticilerle bire bir iletişim kurarak bilgilendiriyoruz." dedi.

Fasulye üreticileri de yapılan çalışmalardan çok memnun olduklarını, bu zamana kadar doğru bilinen yanlış uygulamalar yaptıklarını dile getirerek emeği geçen herkese çok teşekkür ettiler.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Bölgenin, beyaz, incisi, kuru, fasulye, kursu, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı