Haber Detayı
30 Haziran 2019 - Pazar 00:51 Bu haber 9284 kez okundu
 
Hizmete Açılması Beklenen Terminal Yıkılıyor
Kelkit'e İsmini açıklamak istemeyen hayırsever bir işadamı ve Esenyurt belediye başkanı hemşehrimiz Nemci Kadıoğlu tarafından yaptırılan Şehirlerarası Otobüs Terminali hizmete açılmayarak yıkılıyor.
KELKİT Haberi
Hizmete Açılması Beklenen Terminal Yıkılıyor

Kelkit’e İsmini açıklamak istemeyen hayırsever bir işadamı ve Esenyurt belediye başkanı hemşehrimiz Nemci Kadıoğlu tarafından yaptırılan Şehirlerarası Otobüs Terminali hizmete açılmayarak yıkılıyor.


 

Dönemin belediye başkanı Muammer Duran’ın girişmeleri ve Esenyurt belediye başkanı Nemci Kadıoğlu’nun katkılarıyla kaymakamlık binası yanına yaptırılan terminal binası dönemin belediye başkanı Ünal Yılmaz tarafından hizmete açılmayarak başka bir kamu kurumu olan il sağlık müdürlüğü ile yapılan protokol gereği ile sağlık müdürlüğüne devredildi. Terminal binasını devralan sağlık müdürlüğü ise binayı kullanıma uygun Görmeyerek yıkıp yerine içerisinde 112 acil sağlık hizmet birimi, sağlıklı yaşam merkezi, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi ve içerisinde dokuz aile hekiminin hizmet verebileceği ilçe sağlık müdürlüğü binası yapılacağı, bunun içinde projenin hazır olduğu ve çalışmaların başlatıldığı öğrenildi.

TERMİNAL YAPIMINDAKİ SÜREÇ

Temeli 2011 Yılında atılan ve Günlük 500 yolcu kapasiteli 2 bin 200 metrekare arsa üzerine inşa edilen otogar 2012 yılında bitirilerek hizmete açılması  planlanıyordu. Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu’nun iç bölgelerini birbirine bağlayan önemli bir güzergah üzerinde bulunan Kelkit ilçemizde modern bir otogar’a ihtiyaç olduğu ve Hergün çok sayıda yolcunun Kelkit Otogarı’na uğradığı gerekçesiyle dönemin belediye başkanı Muammer Duran, tarafından yeni bir otogar projesi hazırlayarak İstanbul Esenyurt belediye başkanı hemşehrimiz Necmi Kadıoğlu’na giderek terminal yapımı için destek istemesi neticesi doğduğum memlekete hizmet etmek bizim için gururdur diyerek kabul etmesiyle birlikte temelleri atılan otogarın son derece modern, güzel, otobüs firmalarının ve yolcuların içine sinecek, kullanışlı bir şekilde yaptırıldığı iddia edilen Terminal binası: Zemin +1 kattan oluşmaktadır. İçerisinde 6 adet otobüs yazıhanesi, 2 adet minibüs yazıhanesi, Restaurant, güvenlik noktaları, açık ve kapalı kafeterya, zabıta noktası, idari bölümü ve yolcuların ibadetlerini yapmaları için mescit bulunmaktadır. Günlük 500 yolcu kapasiteli, alüminyum dış cephe giydirmeli, araçlar için otopark, arsa alanı 2.200 m2 taban alanı 660 m2 toplam inşaat alanı 978m2’den oluşmaktadır. Yaklaşık 720 bin Liraya mal olan otogarın Belediye’ye herhangi bir maddi yük getirmeyen otogar, Esenyurt Belediye Başkanı hemşehrimiz Necmi Kadıoğlu’nun desteğiyle isminin açıklanmasını istemeyen hayır sahibi bir vatandaş tarafından hibe olarak yaptırıldığı iddia edilen otogar, 2013 yılında yapımı tamamlandı.

Hizmete açılması beklenen otogar’ın araya giren yerel yönetimler seçimleri ve Kelkit halkının büyük teveccühü ile seçtikleri yeni belediye başkanı Ünal Yılmaz, sözkonusu otogarın bir tarafında hükümet konağı bir tarafında sanayi, arkasında yurtlar, okullar bulunduğu ve alanı da dar olduğu için hizmete açmayarak başka bir yere yeniden otogar için temel atarak çalışma başlattı. Yılmaz, Terminal de malumunuz otobüsler, minibüsler, taksiler olacağı ve açtığımızda sorun yaşayacağımız için Yeni terminal binası inşa edeceğiz alan buraya nazaran daha büyük, daha geniş “Yolcuların her türlü ihtiyacı düşünülerek tasarlanan projenin, Kelkit 'de ulaşım hizmetleri sektörüne yeni ve çağdaş bir vizyon kazandıracağını düşünüyoruz. Yeni şehirlerarası otobüs terminalimiz, Kelkit kaymakamlığının karşısındaki buğday pazarı yeri diye bilinen yere yapıyoruz, yolcu peronlarından sosyal donatılarına, araç bakım istasyonlarından otoparkına varıncaya kadar çeşitli niteliklere sahip olacak. Otobüs terminali hizmete açıldığında Kelkit'in modern görünümüne görsel bir zenginlik daha kazandıracak olan Yeni terminal binamızı orada inşa edilecektir. Belediyenin öz kaynaklarından Yaklaşık 6 milyon lira harcanarak yaptırılan yeni terminal, İlçenin gelecek 50 yılına hizmet verecektir ifadesinde bulunmuştu.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Hizmete, Açılması, Beklenen, Terminal, Yıkılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı