Haber Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 20:50 Bu haber 6060 kez okundu
 
HÜDA PAR Doğu Türkistan İçin Sabah Namazında Bir Araya Gelecek
HÜDA PAR Gümüşhane İl Başkanlığı Doğu Türkistan’da yaşanan komünist Çin zulüm hakkında bir açıklamada bulundu.
SİYASET Haberi
HÜDA PAR Doğu Türkistan İçin Sabah Namazında Bir Araya Gelecek

HÜDA PAR Gümüşhane İl Başkanlığı Doğu Türkistan’da yaşanan komünist Çin zulüm hakkında bir açıklamada bulundu.

Doğu Türkistan’da yaşanan komünist Çin zulümlerini hakkında bilgi veren HÜDA PAR İl Başkanı Mehmet Kabayel, ‘‘Çin Devleti tarafından Uygur Müslümanlarına yönelik yıllardır uygulanan asimilasyon, aile yapısına müdahale, mesken masuniyetini ihlal, ev ve iş yerleri üzerinde tahakküm kurma, ibadet hakkını engelleme gibi devlet terörü tüm şiddetiyle devam etmektedir.’’ dedi.

Amaç etnik, dini ve kültürel asimilasyondur.

Açıklamasının devamında Kabayel, ‘‘Geçtiğimiz günlerde bir gazetecinin, Çin’in Uygur Türklerine yönelik muameleleri hakkında kamuoyu ile paylaştığı gizli belgelerde yer alan Çin Devlet Başkanı’nın ‘merhamet göstermeyin’ şeklindeki açıklaması büyük yankı uyandırdı. Çin’in sözde terörle mücadele kapsamındaki iç mesele olarak lanse ettiği Doğu Türkistan meselesinde insan hakkı ihlalleri bu şekilde belgelenmiş, temel amacın etnik, dini ve kültürel asimilasyon olduğu ortaya çıkmıştır. Uluslararası kuruluşlar tarafından ihlaller belgelenmesine rağmen Çin’e yönelik caydırıcı bir adım atılmamıştır.’’ İfadelerine yer verdi.

İİTT, aktif ve caydırıcı bir rol üstlenmelidir.

‘‘Dünya Müslümanlarının bu ihlallere ve asimilasyon politikalarına karşı sessiz kalmaları utanç vericidir. Müslümanların sessizliğinden cesaret alan güçler baskıları daha da ileriye götürecek ve Müslümanların mağduriyeti daha da artacaktır. İslam İşbirliği Teşkilatı, Müslümanlara yönelik zulmün arttığı bu süreçte aktif ve caydırıcı bir rol üstlenmek mecburiyetindedir.’’ diyen Kabayel, herkesi 28 Aralık Cumartesi günü Kemaliye Cami’nde düzenleyecekleri ‘‘Sabah Namazında Doğu Türkistan’a Dua Buluşması’’na davet etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HÜDA, PAR, Doğu, Türkistan, İçin, Sabah, Namazında, Bir, Araya, Gelecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı