Haber Detayı
25 Temmuz 2021 - Pazar 15:06 Bu haber 994 kez okundu
 
Kelkit'te polisin motosikletteki yolcuyu vurması protesto edildi
Kelkit'te polisten kaçan motosiklet sürücüsünün arkasında seyir halindeki yolcuyu vurması ilçe emniyet müdürlüğü önünde protesto edildi.
KELKİT Haberi
Kelkit'te polisin motosikletteki yolcuyu vurması protesto edildi

Kelkit'te polisten kaçan motosiklet sürücüsünün arkasında seyir halindeki yolcuyu vurması ilçe emniyet müdürlüğü önünde protesto edildi. 

Polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesi ile ateş açarak boynundan yaraladığı motosiklet yolcusu Serkan Genel 'nin yaşam mücadelesi sürüyor. 
Çok sayıda kişi İlçe Emniyet Müdürlüğüne gelerek polisin motosiklettekilere ateş açmasını protesto etti. “protestocular Burada zaten polisler de birçok motosikletinin ehliyeti ya da ruhsatı olmadığını biliyor. Gençlerin bu nedenle panik yaparak durmadıklarını anlamak çok zor değil. İlçemizde herhangi bir terör vs. eylemi de yok. Buna rağmen silah kullanılıyor” diyerek yaşananlara tepki gösterdiler.
Serkan Genel’in ağır yaralandığı olay 19 Temmuz günü saat 16.30 civarında Kelkit ilçe merkezinde yaşandı. Polisler, 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle motosikletli 2 kişiye takip sonrası ateş açıp motosikletin arkasındaki Serkan Geneli,  boğazından vurdu. Bayramdan bir gün önce yaşanan olayda ağır yaralanan 30 yaşındaki Serkan Genel, yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Motosikleti kullanan Murat G. ise olay sonrası gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Görevli polisler hakkında soruşturma açıldığı bildirildi.
VATANDAŞ  POLİSİN ATEŞ AÇMASINI PROTESTO ETTİ
Yaşananlara tepki gösteren gençlerin aileleri ve çok sayıda Kelkitli İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne gelip polisin ateş açmasını protesto etti. Silah kullanan polislerin açığa alınmasını ve yargılanmasını isteyen Kelkitliler, "Katil polis istemiyoruz" sloganları attı. Zaman zaman polis ve yurttaşlar arasında arbede yaşandı.
Vatandaşın tepkisinin sürmesi üzerine Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas, Kelkit Kaymakamı Aziz Onur Aydın olay yerine gelerek bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamayı sık sık öfkeli vatandaşlar keserek Serkan’a uzanan eller kırılsın diyerek kesti. Adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini, görevli memurun hatası olup olmadığının incelendiğini söyleyen kaymakam Aydın, kalabalığa Serkan Genel’in hayati tehlikeyi atlattığı bilgisini paylaştı.
Sık sık Kaymakam'ın söylediklerine tepki gösteren vatandaşlar, ilçelerinin huzurlu bir yer olduğu, terör olaylarına rastlanmadığı gibi düşünceler dile getirerek polisin giden motordaki yolcuya ateş açmasının açıklanamaz olduğunu ifade etti.
Vatandaşların Emniyet Müdürlüğü önündeki tepkisi ve Kaymakam Aydın'ın açıklamaları gazetemiz Gümüşhane Ekspres gazetesi genel yayın yönetmeni Nihat Zeyrek tarafından kaydedildi.

"GENÇLERİN PANİK YAPARAK DURMADIĞINI ANLAMAK ZOR DEĞİL!"
Polisin silahından çıkan kurşun ile yaralanan Serkan Genel’in vurulmasını protesto eden vatandaşlar, olayın bayrama bir gün kala 16.30 saatlerinde yaşandığını, ehliyetleri olmadığı için gençlerin polisin dur ihtarına uymadığını belirterek “Burada zaten polisler de birçok motosikletinin ehliyeti ya da ruhsatı olmadığını biliyor. Gençlerin bu nedenle panik yaparak durmadıklarını anlamak çok zor değil. İlçemizde herhangi bir terör vs. eylemi de yok.  Burası diyarbakır değil. Buna rağmen silah kullanılıyor” dediler.
Vatandaşlar  kaçan motosikletin  durduktan sonra, doğrudan hedef alınarak boynundan vurulduğunu, hatta motordakilerin düştükten sonra polislerce yumruklandığını da ifade ettiler.
"YARGILANSINLAR, BAŞKA CANLAR YANMASIN"
Emniyetin önüne yaşananları protesto etmek ve silah kullanan polislerin yargılanması talebiyle gittiklerini anlatan Vatandaşlar  “Burada silah kullanan polisin en ağır şekilde yargılanmasını istiyoruz. Eğer bu yapılmazsa başkalarının da canları aynı şekilde yanacak. Yetkililer buna çözüm bulsunlar. Polisin bu kadar basit silah kullanması ve insan hayatı bu kadar ucuz olamaz. Bu gençler silah kullanılmadan da durdurulabilirdi aslında bizimkisi sadece masum bir eylemdi ancak karakoldaki bekçilerin bizleri kışkırtmasından ötürü karakola yüklendik bu bekçiler aslında bizi galeyana getirdi” diye konuştular. 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kelkit'te, polisin, motosikletteki, yolcuyu, vurması, protesto, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı