Haber Detayı
12 Eylül 2021 - Pazar 11:32 Bu haber 1078 kez okundu
 
Nesli Tükenmekte Olan Porsuk Gördüm
Kelkit'e bağlı Gümüşgöze beldesi Göztepe mahallesinde, nesli tükenme tehlikesi altında olan siyah beyaz renkli porsuk görüldü.
KELKİT Haberi
 Nesli Tükenmekte Olan Porsuk Gördüm

Kelkit’e bağlı Gümüşgöze beldesi Göztepe mahallesinde, nesli tükenme tehlikesi altında olan siyah beyaz renkli porsuk görüldü.

Hüseyin( Efendi )Zeyrek isimli vatandaş “gece evimin yakındaki arazide gezindiğim sırada elimdeki ışığı tuttuğumda gözleri parlayan bir şey gördüm ışığı üzerine tutunca arkasını dönerek çalılık alana girerek gözden kayıp oldu.
boyu 70 cm’yi, ağırlığı 10-15 kg’ı olduğunu tahmin ettiğim hayvanın, sırtı açık sarımsı-kurşuni, karın kesimi kestane rengi, bacakları ve karnının altı siyah renkliydi.
Daha önceleri televizyondan gördüğüm porsuklarla bire bir aynıydı” dedi.

Usta bir kazıcı olan porsuk, yer altı tünellerinden oluşan karmaşık labirentler, odalar kazar. Yuvasından geceleri çıkarak mantarlar, küçük meyveler ve balla beslenir. Eskiden sert kıllarından giysi fırçası ve resim fırçası yapımında yararlanılmıştır. En korkusuz hayvanlardan birisi olarak bilinirler. Ayrıca porsuklar nesli tükenen hayvanlar arasında yer almaktadır.

Porsuklar Kuzey yarım kürede Asya ve Avrupa’nın belirli kısımlarında yaşayan canlılardır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Nesli, Tükenmekte, Olan, Porsuk, Gördüm,
Yorumlar
Haber Yazılımı