Haber Detayı
06 Şubat 2021 - Cumartesi 02:24 Bu haber 9282 kez okundu
 
Şiran Belediyesi Çanakkale Şehidine Sahip Çıkmadı
Şiran ilçemizde, Çanakkale Savaşında gösterdiği kahramanlıklarla kentimizin gurur kaynağı olan Zahit Üsteğmen’in anıtı geçtiğimiz yıllarda Yol genişletme bahanesiyle dönemin Belediye Başkanı tarafından kaldırılarak yok edilmişti.
ŞİRAN Haberi
Şiran Belediyesi Çanakkale Şehidine Sahip Çıkmadı

Şiran ilçemizde, Çanakkale Savaşında gösterdiği kahramanlıklarla kentimizin gurur kaynağı olan Zahit Üsteğmen’in anıtı geçtiğimiz yıllarda Yol genişletme bahanesiyle dönemin Belediye Başkanı tarafından kaldırılarak yok edilmişti. Aradan geçen yaklaşık 2 senenin ardından Belediye Başkanlığına seçilen MHP’li Mutlu Özel’in belediye meclisinden karar alınmasına rağmen anıtın hala yapılmaması, Şiranlı yetkililerin şehidine sahip çıkmadığı yorumlarına neden oldu.

 

Şiran İlçesinde, geçtiğimiz yıllarda Karayolları İl Müdürlüğü, Belediye, Kaymakamlık ve askeriyenin ortak protokolüyle yol genişletme çalışması için kaldırılan Çanakkale şehidi Zahit Üsteğmen’in anıtı hala yapılamadı. Çanakkale Savaşları’nda büyük kahramanlıklar göstererek şehit olan ve Türkiye’de Çanakkale Savaşı’nda, Çanakkale dışında anıtı bulunan ilk asker olan Zahit Üsteğmen’in anıtının kaldırılması, Şiranlı yetkililerin şehidine sahip çıkmadığı yorumlarına neden oldu. Çanakkale’de şehit düşen Şiranlı Üsteğmen Zahit Güngör’ün anısına 2004 yılında ilçe girişine yapılan anıt çeşitli sebeplerle yıkılması vatandaşların da tepkisine neden oldu.  Anıtta Şehit Üsteğmen Zahit Güngör’ün hayatı hakkında bilgiler yer alıyordu. Şiran’da yaşayan vatandaşların talepleri üzerine, Belediye meclisinden anıtın yeniden yapılması yönünde karar alınmasına rağmen, aradan 2 sene geçti. Karara rağmen  bir türlü  yapılamayan anıt, belediye ve ilgili makamların Şiranlı şehide sahip çıkmadığını gözler önüne serdi.

 

Göreve İlk Geldiğinde Anıtın Yapılacağını Söylemişti!

Öte yandan MHP’li Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, 2019 yılında yaptığı açıklamada, belediyeye bir vatandaş tarafından anıtın tekrar yapılması ile ilgili dilekçe verildiğini söyleyerek teşekkür etmişti. Şehitliği tekrar yaparak, şehitlere sahip çıkacağını söyleyen MHP’li başkanın aradan geçen 2 yıla rağmen hiçbir çalışma yapmamış olması da tepkilere neden oldu. 2019 yılında yaptığı açıklamada İstiklal Marşı’ndan şehitlerle ilgili bir bölüm de okuyan Özel, ‘’Öncellikle böyle bir dilekçe ile belediyemize başvuran Yavuz Kaya Bey’e teşekkür ederim. Bu topraklar üzerin de yaşıyorsak bunu aziz şehitlerimize borçluyuz. İstiklal Marşımızda Akif’in de dediği gibi;

Bastığın yerleri “toprak!” diyerek geçme tanı;

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı

Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı

Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı

Bu dize her şeyi anlatıyor, her yeri şehit kanı ile sulanmış bu cennet vatanda özgürce yaşıyorsak bunu şehitlerimize borçluyuz.  Şehitlerimizden emanet aldığımız bu cennet vatanı gelecek nesillere bırakabilirsek belki şehitlerimize vefamızı ödeyebiliriz. Bu husus da Birinci Dünya Savaşı esnasın da ilçemizde şehit olan şehitlerimizin isimleri ve aileleri araştırılması için bir komisyon kurularak, şehitlerin toplu şekilde defnedildikleri büyük çukur diye tabir edilen alana şehitlerimizin isimlerinin yazılı olduğu şehitlik ve Çanakkale’de şehit olan Şiranlı Üsteğmen Zahit anıtını yeniden yapacağız’’ ifadelerini kullanmıştı.

‘Dedemin Anıtının Tekrar Yapılmasını İstiyoruz’

Çanakkale Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıklarla şehrimizin gurur kaynaklarından biri olan Zahit Üsteğmen’in şehit olmadan önce eşine gönderdiği mektubu TBMM kürsüden okurken hıçkıra hıçkıra ağlayan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm Türkiye’yi gözyaşına boğmuştu.  Dedesine ait anıtın kaldırılmasıyla çok üzüldüğünü söyleyen torunu, tekrar anıtın yapılmasını istediğini söyledi.

 

Üsteğmen Zahit Güngör (1882 - 1916) Kimdir?

Çanakkale Savaşlarında kahramanlık gösteren pek çok jandarma personelinden biri de Üsteğmen Zahit’tir. Üsteğmen Zahit, Gümüşhane'nin Şiran içerisinden Yetimoğlu Mustafa’nın oğludur. 1882 yılında doğmuş, 29 Temmuz 1903’ te jandarma eri olarak Silahlı Kuvvetlere katılmıştır. Yedi yıl çeşitli hizmetlerde bulunarak amirlerinin takdirlerini kazanmış ve subay olması için İstanbul Jandarma Subay Okuluna gönderilmiştir. Bu okulun iki yıllık eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra, 25 Mart 1912'de teğmen olarak okuldan mezun olmuştur. Atandığı Sivas İl Jandarma Alay Komutanlığına bağlı birliklerde başarılı görevler yapmış, bu görevler sonunda birçok ödül ve tak almıştır. Teğmen Zahit, Birinci Dünya Savaşı başlayınca Ankara Seyyar Jandarma Alayı emrine atanmıştır. Bir süre sonra İzmir’e giden Alay, burada Enver Paşa ve Mareşal von der Goltz tarafından denetlenmiş, savaş yapabilecek durumda olduğu görüşünce, 62’nci Piyade Alayı adıyla 20’nci Tümenin kuruluşunda yer alarak, Çanakkale Savaşlarına katılmıştır.

Kaynak: (gk) - www.gumuskoza.com.tr Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Şiran, Belediyesi, Çanakkale, Şehidine, Sahip, Çıkmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı