Haber Detayı
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 22:41 Bu haber 1016 kez okundu
 
SÖĞÜTLÜ BELDESİNDE İMZA GÜNÜ DÜZENLENDİ
Gümüşhane, Kelkit, Söğütlü Ağzı: İnceleme-Derleme-Sözlük kitabının yazarı Ekrem KALKAN Kurban Bayramının 1. Gününde Söğütlü Beldesinde İmza Günü Düzenledi.
KELKİT Haberi
SÖĞÜTLÜ BELDESİNDE İMZA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Gümüşhane, Kelkit, Söğütlü Ağzı: İnceleme-Derleme-Sözlük kitabının yazarı Ekrem KALKAN Kurban Bayramının 1. Gününde  Söğütlü Beldesinde İmza Günü Düzenledi.

Türk halklarının yaşadığı yörelerde çok zengin bir söz dağarcığının ve sözlü edebiyatın kendi kaderine terk edilmiş durumda olduğundan bahseden KALKAN “Binlerce yıllık birikimle Söğütlü söz varlığında yer alan her bir kelimeyi kendi çocuğum gibi görüyorum, olur da bir tanesini bile unutur da yazamazsam dışarda tek başına kalır diye endişeleniyorum. Bu hassasiyetim çalışmayı hazırlarken beni birçok bilim dalında [Sözlükbilim (Fr. lexicologie), Ses Bilgisi (Fonetik), Dilbilim, Antropoloji, Türkçe, Edebiyat, Coğrafya ve Tarih] araştırma yapmaya mecbur bırakmıştır. Atalarımızın binlerce yıllık yolculuk serüvenleri boyunca günlük yaşamlarındaki; sevinçlerini, üzüntülerini, deyişlerini, bağrışlarını hatta çığlıklarını ilmek ilmek işleyerek  kayıt altına alan bu kitap sayesinde artık Söğütlü (İlac) söz varlığı nesilden nesile aktarılarak yaşatılacaktır” dedi.

Yazar, hem kubbede hoş bir sadâ bırakmak hem de büyüdüğü topraklara vefa borcunu ödemek amacıyla bu kitabı yazmaya karar verdiğini söyledi.

Araştırma yöntemi olarak “Ağız” çalışmalarına örnek teşkil edecek ve yöre ile ilgili çalışma yapan akademisyenlere iyi bir kaynak olan kitap DBY Yayınlarından çıktı.
 
İmza gününün ardından Ekrem Kalkan,  Söğütlü Belediye Başkanı Sayın Rıza ARSLAN ‘ı ziyaret ederek kitap takdiminde bulundu. Yörenin kültürü ve tanıtımı için önem arz eden çalışmanın desteklenmesi ve geliştirilmesi yönünde istişarelerde bulunuldu. Yazar, Söğütlü kültürüne katkı sunduğu için Sayın Başkan'a teşekkür etti.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: SÖĞÜTLÜ, BELDESİNDE, İMZA, GÜNÜ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı